2021-12-03 19:29:44

Jakie włoskie określenia powinien znać każdy fan włoskiego footballu?

Piłka nożna to jeden z tych sportów, który wzbudza najwięcej emocji. Nie da się ukryć, że dla niektórych nacji futbol jest wręcz sportem narodowym. Kibice śledzą zmagania drużyny narodowej z zapartym tchem, ciesząc się sukcesami, których tak naprawdę nie brakuje nawet na arenie międzynarodowej.

Dokładnie to można powiedzieć o stosunku Włochów do piłki nożnej. Włoska drużyna narodowa jest jedną z najmocniejszych nie tylko w Europie, ale wręcz na świecie. Ogromna popularność tej dyscypliny i zamiłowanie Włochów to ich legendarnych piłkarzy łączy się z tym, że w szeroko rozumianej kulturze funkcjonują nawet pewne określenia, tak często używane w różnorakich sytuacjach. Warto je znać, jeżeli samemu jest się miłośnikiem piłki nożnej.

Historia włoskiego futbolu

Dowodem na to, jak dla Włochów ważna jest piłka nożna, może być chociażby to, że na jej temat wydawane są nawet książki. Nic w tym dziwnego. Włoskie drużyny praktycznie zawsze pokazują bardzo wysoki poziom gry, a także niesamowitą współpracę pomiędzy samymi zawodnikami. Oglądać Włochów na boisku to czysta przyjemność, nie tylko dla kibiców ze słonecznej Italii. Każdy, kto ceni kunsztowną i finezyjną grę, na pewno pozwoli się uwieść temu, co Włosi wyprawiają na boisku. We Włoszech niezwykle popularne jest obstawianie wyników meczów, które grają ze sobą drużyny z różnych części kraju. "Scommesse sportive" to znane zakłady bukmacherskie, w których można typować zwycięzców oraz wyniki. Okazuje się, że Włosi często korzystają z tej możliwości. Samo określenie w języku włoskim oznacza natomiast zakłady sportowe.

Włoskie określenia sportowe, które warto znać

Nawet jeżeli nie jest się biegłym w języku włoskim, podstawowe określenia związane z piłką nożną zwyczajnie warto znać. To właśnie dzięki temu podczas kibicowania włoskim drużynom można jeszcze mocniej poczuć atmosferę, szczególnie jeżeli rozgrywki ogląda się na żywo na stadionie. Podstawowym słowem jest po prostu piłka, czyli "pallone". Mecz to "partita", zaś drużyna piłkarska to squadra. "Squadra nazionale", jak łatwo się domyślić, to po prostu drużyna narodowa. O tym by dostać się do niej marzy na pewno każdy młody chłopak zainteresowany piłką nożną. A jeszcze większym marzeniem jest zdobyć "copa del mondo", czyli puchar świata, o który walczą drużyny z całego globu raz na 4 lata. Włosi bardzo często dochodzą wysoko w tych rozgrywkach, ponieważ ich narodowa drużyna jest jedną z najmocniejszych na całym świecie.

W świecie włoskiej piłki nożnej

Które włoskie słowa oraz całe frazy będą jeszcze bardziej przydatne dla zrozumienia przebiegu meczu? "Calcio di rigore" to rzut karny. Warto znać to określenie, bo może pojawić się w kulminacyjnym momencie gry. "Cartellino giallo" to żółta kartka, a "cartellino rosso" to kartka czerwona. "Sconfitta" oznacza porażkę, a "vittoria" to zwycięstwo. A jeśli zdarzy się remis, użyjemy określenia "parregio". Można pójść o krok dalej i nauczyć się jeszcze więcej słów, na przykład tych, które dotyczą konkretnych zawodników, akcji na boisku, a także pozostałych osób zaangażowanych w rozgrywki. Miłość do piłki nożnej może stać się wspaniałym motywatorem do tego, by rozpocząć w swoim życiu przygodę z nauką języka włoskiego. Ponoć uchodzi on za stosunkowo łatwy do nauki, zatem podstawowe określenia związane z piłką nożną dla fana tego sportu będą łatwe do zapamiętania

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij