http://sms.mielec.pl/2021/02/22/nabor-20212022/

2021-02-08 11:06:04

Jak dobrać sprzęt snowboardowy?

Każdy początkujący snowboardzista, z pewnością się zastanawia, jak dobrać sprzęt snowboardowy? W skład takiego sprzętu będzie wchodzić deska snowboardowa, buty snowboardowe i wiązania snowboardowe. Warto tutaj pamiętać o kilku istotnych elementach.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę umiejętności danej osoby i jej styl jazdy. Ważne są również materiały, z których poszczególne sprzęty zostały wykonane. Wpływa to bowiem na komfort jazdy i jej bezpieczeństwo. Wszystkie sprzęty snowboardzisty powinny być dobierane indywidulane, mając na uwadze preferencje danej osoby.

Jak dobrać sprzęt snowboardowy? – deska snowboardowa

Podstawowym wyposażeniem każdego snowboardzisty, będzie deska snowboardowa. Produkt ten musi być przede wszystkim praktyczny i umożliwiać zjazdy z każdego rodzaju stoku, o różnym poziomie nachylenia. Taka deska snowboardowa, najczęściej wykonana jest z wysokiej jakości drewna laminowanego włóknem szklanym. Każdy snowboardzista powinien indywidulanie dobierać twardość deski, mając na uwadze swoją wagę.

Uniwersalna zasada brzmi, że im dana osoba jest cięższa, tym twardszą deskę powinno się zakupić. Kolejnym ważnym aspektem jest styl jazdy, jaki dana osoba preferuje. Będzie miał on wpływ na długość deski. Zalecane jest, aby osoby początkujące nabywały krótkie deski, których długość sięga maksymalnie do podbródka snowboardzisty.

W przypadku średnio zaawansowanych sportowców, powinno się zakupić deskę o długości sięgającej do czoła. Z kolei deska snowboardowa osoby zaawansowanej może być nawet minimalnie wyższa od tej osoby. Podczas wyboru deski, warto również pamiętać o jej właściwej szerokości. Wyznacznikiem będzie tutaj rozmiar buta snowboardzisty. Zalecane jest, aby deska była jak najbardziej wąska.

Buty snowboardowe – jakie wybrać?

Kolejnym ważnym elementem ekwipunku każdego snowboardzisty, są buty snowboardowe. Produkt ten powinien w sposób maksymalny zapewniać komfort jazdy. Odpowiada on również za należyte bezpieczeństwo snowboardzisty i utrzymuje jego stopy w odpowiedniej pozycji. Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest twardość butów, czyli flex. Powinna być ona dobierana, mając na względzie umiejętności i styl jazdy snowboardzisty.

Zalecane jest, aby osoby początkujące wybierały buty snowboardowe o niskim flexie. Będą to zatem miękkie buty, które są idealne do nauki jazdy na snowboardzie. Dzięki temu będzie można stopniowo poprawiać swoje umiejętności. Z kolei zawansowane osoby, które preferują szybką jazdę, powinny zakupić twardy but. Zapewni on najwyższy poziom stabilności podczas zjazdów.

Jednocześnie podczas zakupu produktu, jakim są buty snowboardowe, powinno pamiętać się o jego odpowiednim rozmiarze. Chodzi tutaj przede wszystkim o długość wkładki, która znajduje się wewnątrz buta. Świetnym sposobem na określenie takiego rozmiaru, jest przyłożenie stopy do kartki papieru i jej odrysowanie. Następnie należy zmierzyć narysowaną stopę w najdłuższym odcinku i dodać do tego 1 cm. Otrzymany wynik będzie odpowiednim rozmiarem buta.

Jak wybrać wiązania snowboardowe?

Każdy snowboardzista, musi posiadać również odpowiednie wiązania snowboardowe. Wyrób ten, podobnie jak deska snowboardowa i buty snowboardowe, ma właściwą twardość, czyli flex. Jednocześnie dużą rolę podczas wyboru wiązań, odgrywać będą umiejętności jazdy danej osoby. Średnia twardość wiązań jest dedykowana osobom początkującym.

Z kolei twarde wiązania snowboardowe świetnie sprawdzą się jako sprzęt dla zaawansowanych snowboardzistów. Należy mieć tutaj na uwadze, że im twardszy but, tym precyzja ruchów na desce jest zwiększona. Jest to szczególnie ważna kwestia podczas szybkiej i dynamicznej jazdy. Dodatkowo, podczas wyboru tego produktu, należy zwrócić uwagę na kształt łyżki i pasków, które tworzą wiązania.

Elementy te powinny być odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu w lepszy sposób będą przylegały do buta. Twardsza łyżka, zapewnia lepsze panowanie nad deską i szybsze przenoszenie ruchów ciała. Takie wiązania snowboardowe, powinny mieć również regulowana piętę. Dzięki temu but może być ustawiony w sposób symetryczny do obu krawędzi deski. Zalecane jest jednak, aby każda osoba wybierała wiązania odpowiednie do swoich preferencji. Jest to bowiem bardzo indywidulana kwestia.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij