2020-12-02 20:53:00

Karne zdecydowały! Piast Gliwice pokonał PGE Stal Mielec

Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego odpadli z rozgrywek Fortuna Pucharu Polski. Beniaminek PKO Ekstraklasy dzielnie walczył, jednak poległ w rzutach karnych.

PGE Stal Mielec pierwszą groźną okazję stworzyła sobie już na samym początku. Piłkę przejął Paweł Tomczyk, jednak skutecznie przyblokował go Piotr Malarczyk. Piast Gliwice także miał swoje okazje i jedną z nich w 10. minucie zamienił na gola. Thiago Alves minął kilku graczy gospodarzy, a następnie skierował piłkę do siatki.

Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego nie zamierzali tak tego zostawiać i czym prędzej ruszyli do odrabiania strat. Mielczanie napierali jednak brakowało konkretów z ich strony, choć nie można było odmówić im zaangażowania. Dobrze w defensywie spisywał się zespół "Piastunek", który skutecznie odpierał ataki beniaminka PKO Ekstraklasy.

Gospodarze nie zatrzymywali się i cały czas próbowali doprowadzić do wyrównania. Sztuka ta udała im się tuż przed przerwą. Andreja Prokic wbiegł w pole karne i zagrał do Roberta Dadoka, który dopełnił formalności i wyrównał stan meczu. Leszek Ojrzyński w przerwie postanowił dokonać trzech roszad, a na boisku pojawili się Mateusz Mak, Kamil Kościelny oraz Petteri Forsell.

Stal coraz bardziej się rozkręcała i coraz częściej gościła na połowie rywala. Defensywa Piasta miała tego dnia sporo pracy, lecz bardzo dobrze wywiązywała się z obowiązków. Gliwiczanie także mieli swoje okazje, które jednak nie znajdywały drogi do siatki. W 73. minucie Forsell wypatrzył Maka, który zdecydował się na strzał w "szesnastce", ale czujny był Frantisek Plach.

Oba zespoły w końcówe drugiej połowy miały swoje szanse, jednak wynik nie uległ już zmianie. Potrzebna była więc dogrywka, a w niej obraz gry był identyczny jak w drugiej odsłonie. Niezłą próbę w 109. minucie miał Jakub Świerczok, który otrzymał niezłe podanie od Jakuba Holubka, lecz w ostatniej chwili zablokował ją Krystian Getinger.

Zarówno jedni i drudzy chcieli załatwić sprawę w dogrywce, ale bramki były jak zaczarowane. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były więc rzuty karne. Te lepiej wykonywał zespół z Gliwic, bowiem nie pomylił się ani razu. Jeśli zaś chodzi piłkarzy Stali, to "jedenastek" nie wykorzystali Mateusz Mak oraz Michał Gliwa.

PGE Stal Mielec - Piast Gliwice 1-1 (1-1, 1-1), k. 3-4

0-1 Tiago Alves (10)
1-1 Robert Dadok (45)

Rzuty karne: 1-0 Krystian Getinger, 1-1 Jakub Świerczok, 2-1 Petteri Forsell, 2-2 Gerard Badía, 3-2 Kamil Kościelny, 3-3 Michał Chrapek, (3-3 Mateusz Mak - nad bramką), 3-4 Piotr Malarczyk, (3-4 Michał Gliwa - obroniony)

PGE Stal Mielec: Michał Gliwa - Martin Sus, Wojciech Błyszko, Mateusz Żyro (46. Mateusz Mak), Marcin Flis, Krystian Getinger - Robert Dadok (46. Petteri Forsell), Mateusz Matras (46. Kamil Kościelny), Damian Pawłowski (79. Łukasz Seweryn), Andreja Prokić - Paweł Tomczyk (60. Łukasz Zjawiński)

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Piotr Malarczyk, Tomas Huk, Tomasz Mokwa (90. Jakub Holúbek) - Arkadiusz Pyrka, Tomasz Jodłowiec, Javier Ajenjo Hyjek (76. Karol Stanek), Patryk Lipski (90. Michał Chrapek), Kristopher Vida (76. Gerard Badía) - Tiago Alves (79. Jakub Świerczok)

Żółte kartki: Matras - Huk, Rymaniak

Sędziował: Damian Sylwestrzak (Wrocław)