2010-06-20 16:06:15

II liga przed sezonem 2010/2011 cz.I

Przedstawiamy najświeższe informacje jakie dotarły do nas z klubów grających na drugoligowym froncie. W kilku z nich doszło już do zmian na stanowisku szkoleniowca, są też pierwsze transfery i przymiarki nowych zawodników.
 
Stal Stalowa Wola
 
Pewne jest, że po spadku z I ligi kadra zawodnicza ulegnie przebudowie. Zmiany, choć jeszcze nieoficjalne, zaszły też na stanowisku szkoleniowca pierwszej drużyny – Janusza Białka ma zastąpić Sławomir Adamus pracujący ostatnio w III ligowej Stali Kraśnik.
 
Władze Sekcji Piłkarskiej rozmawiają już z częścią zawodników na temat dalszej gry w barwach „Stalówki” w II lidze. W tej grupie zawodników znaleźli się Stanisław Wierzgacz, Jacek Maciorowski, Krystian Lebioda, Jaromir Wieprzęć, Iwan Litwniuk, Cezary Czpak, Kamil Gęśla oraz młodzi zawodnicy Piotr Gilar, Mariusz Myszka, Sebastian Łętocha i Damian Paprocki. Prócz wymienionych trener Adamus chce sprowadzić na Hutniczą wychowanków Stali, reprezentujących obecnie barwy innych klubów. Wśród potencjalnych wzmocnień przewijają się takie nazwiska, jak: Marek Kusiak, Daniel Radawiec, Bartosz Hojarecki i Marcin Drabik.
 
Wiadomo już, że Stal w okresie przygotowawczym rozegra mecze sparingowe z Resovią, Stalą Rzeszów oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W trakcie ustalania jest także spotkanie z Motorem Lublin.
 
Resovia Rzeszów
 
Tuż po zakończeniu sezonu w klubie z ulicy Wyspiańskiego doszło do istnej rewolucji. Rozwiązano kontrakty z 10 zawodnikami pierwszej drużyny (Adrian Bergier, Piotr Chlipała, Marek Kusiak, Damian Łanucha, Artur Minasjan, Łukasz Morawski, Jarosław Piątkowski, Mateusz Siedlarz, Waldemar Sotnicki i Rafał Turczyn), od pracy odsunięto również trenera Mirosława Hajdę wraz z II trenerem Józefem Stefanikiem. Obydwaj otrzymali oferty pracy w Resovi na innych niż do tej pory stanowiskach.
 
Następcą Hajdy został Czeski szkoleniowiec pracujący ostatnio w Ruchu Wysokie Mazowieckie Miroslav Copjak, drugim trenerem zaś niedawny szkoleniowiec Orła Przeworsk Artur Łuczyk.
 
Zarząd sekcji postawił przez Copjakiem zadanie zbudowania nowej drużyny, zdolnej do walki o awans. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być zaplanowany na najbliższy poniedziałek test-mecz Resovii z drużyną złożoną z testowanych zawodników. Jak na razie poznaliśmy jedynie nazwisko jednego z zaproszonych graczy – chodzi o golkipera GKS Jastrzębie Piotra Pasia.
 
Stal Rzeszów
 
Rzeszowianie w ostatniej kolejce zapewnili sobie ligowy byt, przez co z pewnością zasłużyli sobie (wraz z ekipą Olimpii Elbląg) na miano „rycerzy wiosny”.
 
Póki co przy Hetmańskiej nie widać większych „ruchów”. Z drużyną zostaje trener Andrzej Szymański, który postanowił nadal godzić obowiązki zawodowe z „trenerką”.
 
Zarząd sekcji w chwili obecnej rozmawia ze wszystkimi swoimi zawodnikami na temat przedłużenia ich pobytu w klubie na kolejny sezon. Chęć odejścia zgłosili jedynie Artur Chałas, który miał problemy z wywalczeniem miejsca w podstawowej jedenastce i Karol Cieślik. W przypadku Cieślika w grę wchodzi jedynie wypożyczenie, aby po kontuzji w niższej lidze mógł odbudować formę. Toczą się również rozmowy z klubami zawodników wypożyczonych do Stali (Iwanicki, Orzechowski, Krzysztof Hus) na temat ich dalszej gry w Rzeszowie, i wg zapewnień władz SPN Stali, negocjacje idą w dobrym kierunku.
 
Rzeszowianie planują sprowadzenie 3-4 nowych zawodników, głównie do formacji obrony i pomocy. W wypowiedziach dla prasy prezes SPN zapewniał, że do klubu zgłasza się wielu piłkarzy zainteresowanych grą w Stali, jednak w tej chwili nie podano żadnych nazwisk.
 
Świt Nowy Dwór Mazowiecki
 
Po ostatnim spotkaniu ligowym sezonu 2009/2010 z OKS 1945 Olsztyn, trener Świtu Piotr Mosór podjął decyzje o zakończeniu pracy z drużyną z Nowego Dworu.
36-letni szkoleniowiec, znany również z występów m.in w Ruchu Chorzów i Legii Warszawa, prowadzi II-ligowców z Mazowsza od 29 czerwca 2009 roku. W zakończonych rozgrywkach drużyna zajęła szóste miejsce.
 
Z drużyny odszedł Michał Kucharczyk (powrót po wypożyczeniu do Legii Warszawa), który w zakończonym sezonie zdobył dla Świtu 13 bramek.
 
Znicz Pruszków
 
W ekipie spadkowicza z I ligi z pewnością zajdzie sporo zmian, część zawodników może odejść z drużyny. Jednym z nich może być napastnik Tomasz Chałas, którym interesuje się drużyna angielskiej Championship Nottingham Forest. Chałas w lipcu ma udać się na testy i być może dołączy na wyspach do innego wychowanka Znicza, występującego w Forest Radosława Majewskiego.
 
Wigry Suwałki
 
W przyszłym sezonie w jedenastce Wigier nie zobaczymy już Gediminasa Paberžisa, Rafała Sadowskiego, Jakuba Kowalskiego i Przemysława Łapińskiego oraz utalentowanego 20-letniego pomocnika Macieja Makuszewskiego, który trenuje z Ekstraklasową Jagiellonią Białystok.
 
Kontrakty na grę w Suwałkach w sezonie 2010/2011 podpisali już natomiast Przemysław Makarewicz, Tomasz Bajko, Gražvydas Mikulenas, Marcin Rogoziński, Michał Danilczyk, Tomas Statkevičius i Karol Salik, natomiast Sebastian Świerzbiński, Adam Pomian i Sebastian Radzio mają wciąż ważne umowy.
 
Jedenastka z „Bieguna” ma również nowego szkoleniowca. Zbigniewa Kaczmarska zastąpił Marek Witkowski pracujący ostatnio z czwartoligowym Sokołem Ostróda. Wcześniej pracował m.in. w Jezioraku Iława, z którym wywalczył awans z IV do nowej II ligi, dzięki wygranej w barażu z Unią Tarnów.
 
W pierwszym treningu pod wodzą nowego szkoleniowca wzięli udział juniorzy suwalskiego klubu oraz sześciu testowanych zawodników: Rafał Darda z Czarnych Olecko, Konrad Rybak z Polonii Marklowice, Paweł i Łukasz Waliccy z UKS SMS Łódź oraz dwóch litewskich piłkarzy z Alytis Alytus.
 
Pelikan Łowicz
 
Jeszcze przed zakończeniem rozgrywek wiadomo było, że dotychczasowy trener Piotr Stach odejdzie z klubu. Jego następcą został pochodzący z Łowicza, znany z występów w klubach Ekstraklasy Robert Wilk. 41-letni nowy opiekun Pelikana wcześniej pracował głównie z młodzieżą, niedawno odebrał licencję niezbędną do pracy na poziomie II ligi.
 
Do Podbeskidzia Bielsko-Biała wrócą Damian Chmiel i Sebastian Ziajka, którzy grali w Pelikanie na zasadzie wypożyczenia. Podobnie rzecz ma się z Wojciechem Mordzakowskim wypożyczonym z łódzkiego KS.
 
Po stronie wzmocnień należy wymienić sprowadzenie 31-letniego obrońcy Michała Adamczyka z Mszczonowianki (grał tam razem z Robertem Wilkiem). Adamczyk jest wychowankiem Pelikana, co nie pozostaje bez znaczenia gdyż w Łowiczu ma powstać drużyna oparta na wychowankach bądź byłych zawodnikach klubu.
 
Ciekawostką jest, że drużyna Pelikana z powodu remontu obiektu w Łowiczu, mecze w roli gospodarza w nadchodzącym sezonie będzie rozgrywać prawdopodobnie w odległym o niespełna 50 kilometrów Kutnie.
 
Olimpia Elbląg
 
W Elblągu mówiło się, że może odejść trener Arteniuk który miał podobno kilka ofert pracy z innych klubów. Odejść miał też podstawowy obrońca Krzysztof Sobieraj (do Bruk-Betu Nieciecza). Ostatecznie obaj doszli do porozumienia z klubem i pozostaną przy Agrykola na kolejny sezon. Do sztabu szkoleniowego dołączył za to Tomasz Rogala pracujący do tej pory z bramkarzami Piasta Gliwice.
 
Pierwsze zmiany zaszły także w kadrze zawodniczej drużyny. W przyszłym sezonie w jedenastce Olimpii nie zobaczymy już Honorata Stróża, Marka Zawady i Krzysztofa Biegańskiego. Nie wiadomo jeszcze jaka przyszłość spotka Temura Chintuba i Antona Kolosova oraz Mateusza Roszaka, Kamila Stankiewicza, Karola Stysia i Rafała Lode, którym kończą się kontrakty. Co prawda Loda ustalił już warunki nowego kontraktu, jednak w jego sprawie Olimpia musi dojść do porozumienia różnież z Lechią Gdańsk, z której Loda był jedynie wypożyczony do Elbląga. W grę wchodzi jedynie transfer definitywny.
 
Okocimski KS Brzesko
 
Piłkarze przebywają obecnie na urlopach, do treningów powrócą 28 czerwca. Dopiero po tym terminie zarząd usiądzie do rozmów z tymi, którym kończą się kontrakty.
 
Plan przygotowań Okocimskiego KS:
 
28 czerwca - pierwszy trening,
3 lipca - sparing z LKS-em Gnojnik,
5 lipca - obóz dochodzeniowy (własne obiekty),
7 lipca - sparing z Bruk-Betem Nieciecza,
10 lipca - sparing z Partizánem Bardejov,
14 lipca - sparing z Sandecją Nowy Sącz,
17 lipca - sparing (przeciwnik nieznany).
 
Dolcan Ząbki
 
Zarząd klubu z podwarszawskich Zębek zdecydował, że Dariusz Kubicki pozostanie trenerem Dolcanu. Ząbkowianie przed nowym sezonem pojadą na zgrupowanie do Białej Podlaskiej. Dolcan rozegra także siedem sparingów m.in. z Legią Warszawa i Odrą Wodzisław.
 
Do nowego sezonu zespół z Ząbek będzie przygotowywał się na własnych obiektach i na zgrupowaniu w Białej Podlaskiej.
 
Plan przygotowań Dolcanu Ząbki do nowego sezonu:
 
30 czerwca, 10:00 - sparing ze Zniczem Pruszków,
3 lipca, 10:00 - sparing ze Startem Otwock,
7 lipca, 10:00 - sparing z GLKS-em Nadarzyn,
10 lipca, 11:00 - sparing z Legią Warszawa,
13 lipca - wyjazd na obóz do Białej Podlaskiej,
14 lipca, 17:00 - sparing z Motorem Lublin,
17 lipca, 17:00 - sparing z Orlętami Radzyń Podlaski,
24 lipca, 15:00 - sparing z Odrą Wodzisław Śląski.
 
Wisła Płock
 
Piłkarze kolejnego spadkowicza z I ligi, Wisły Płock, rozpoczną przygotowania do nowego sezonu od badań wydolnościowych, które zostaną przeprowadzone 24 czerwca. Następnie w planach mają rozegranie sześciu gier sparingowych oraz zgrupowanie w Kleszczowie w dniach 3-11 lipca.
 
Plan sparingów:
 
30 czerwca - OKS 1945 Olsztyn (w Płocku).
3 lipca - Łódzki KS (w Łodzi).
6 lipca - Lechia Gdańsk (w Gutowie Małym).
10 lipca - Ruch Radzionków (w Kleszczowie).
14 lipca - Cracovia (w Krakowie).
17 lipca - Zawisza Bydgoszcz (w Płocku).
 
Motor Lublin
 
W tej chwili w klubie spadkowicza z I ligi panuje lekkie zamieszanie. Zarząd jest w trakcie „dopinania” spraw związanych z przejęciem licencji na grę w II lidze od beniaminka tej klasy rozgrywkowej – Spartakusa Szarowola.

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem