2023-12-21 18:19:16

Jakie są dobre hantle dla początkujących?

Podobne tematy siłownia hantle
Rozpoczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami w domu? Bez wątpienia pierwszym zakupem powinna być dobra mata i hantle. Te dwa przedmioty umożliwiają wykonywanie wielu efektywnych ćwiczeń, które przyniosą znakomite efekty. Hantle są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Jakie hantle wybrać dla początkujących? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hantli?

Dlaczego wybór hantli jest istotny?

Hantle są dodatkowym obciążeniem dla dłoni podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Umożliwiają zarówno budowę mięśni, jak i rzeźbienie sylwetki. Dodatkowo hantle bywają niezwykle pomocne podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych. Odpowiednie ich dopasowanie pozwala na zwiększenie siły, wytrzymałości i objętości mięśni przy zachowaniu prawidłowej techniki i regularności ćwiczeń. Na początku rekomendowany jest wybór hantli lekkich, a wraz z postępami należy zwiększać obciążenie. 

Obecnie hantle dostępne są w różnych kolorach, co ma dodatkowo zachęcać do podejmowania aktywności fizycznych. Najistotniejszy jest jednak materiał, z którego zostały wykonane. Przekłada się on bezpośrednio na kwestię przyszłego użytkowania. Obecnie w sprzedaży dostępne są hantle z powłoką antypoślizgową lub z wymiennymi talerzami. Ponadto równie istotna jest także ich budowa i obecność ergonomicznego uchwytu. Dobre obciążenie będzie najlepszą inwestycją w Twoje zdrowie. 

Jakie hantle wybrać na początek?

Pierwsze hantle powinny być dostosowane do aktualnej kondycji fizycznej, stanu zdrowia i płci. Dla kobiet rekomendowane są hantle z mniejszym obciążeniem. Wybór pierwszych hantli posiada przełożenie na kwestie bezpieczeństwa, skuteczności i efektywności podczas ćwiczeń.

Osoby wykonujące treningi siłowe powinny wykorzystywać hantle o większym obciążeniu i wykonywać mniejszą ilość powtórzeń. Natomiast w przypadku treningów wydolnościowych i wytrzymałościowych lepiej sprawdzają się lżejsze hantle. 

Jakie obciążenie hantli wybrać?

Pomimo tego, że na wybór pierwszych hantli wpływ posiada stan zdrowia i kondycja ich przyszłego użytkownika, to opracowane zostały uogólnione zasady. W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hantlami, rekomendowany jest wybór hantli ważących od 2 do 5 kg.

Przyjmuje się, że hantle ważące od 0,5 do 1 kg umożliwiają poprawę wytrzymałości. Warto przejrzeć różne oferty hantli i ostatecznie dopasować je do posiadanych celów. Wraz z postępami można dodawać obciążenie, aby mięśnie nieustannie miały możliwość poprawy swojej wytrzymałości i wydolności. Ten moment można dostrzec poprzez obserwację, że wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem przestaje być problematyczne.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij