2023-09-10 13:24:38

Botki puchowe. Praktyczne rozwiązanie dla miłośników outdooru

Podobne tematy obuwie
Jak nie dopuścić do wychłodzenia stóp, gdy na zewnątrz wieje porywisty wiatr, a śnieg trzeszczy pod butami? Warunki na zimowej wyprawie potrafią być bardzo wymagające, dlatego tak ważne, aby wcześniej przygotować odpowiednią wyprawkę. Jednym z akcesoriów, za które podziękujesz sobie po powrocie, będą puchowe kapcie. Wyjaśniamy, do czego służą i jakie modele wybrać na zimową wyprawę górską.

Puchowe botki – do czego służą?

Puchowe botki, przez innych nazywane kapciami z puchem, to obuwie, które świetnie sprawdzi się na zimowej wyprawie lub w czasie, kiedy odpoczywamy po aktywnościach związanych ze sportami zimowymi. Obuwie narciarskie czy to, które służy do wspinania w wysokich partiach gór, nie da komfortu w sytuacji, kiedy odpoczywa się w schronisku, obozie czy pod namiotem. Odpoczynek dla stóp po intensywnej pracy to jednak niejedyna rola butów zimowych puchowych, gdyż ich ocieplenie sprawia, że szybko i skutecznie ocieplają zmarznięte czy przemoknięte stopy. Ubranie wysokich kapci z puchem może ochronić stopy przed odmrożeniami, które nie tylko mogą oznaczać koniec wyprawy, ale także być niebezpieczne dla zdrowia wspinacza. Co może zaskoczyć, buty zimowe puchowe można założyć do spania, gdy temperatura w namiocie nie pozwala na komfortową regenerację.

Puchowe botki upodobali sobie również narciarze i skitourowcy, którzy po wysiłku fizycznym duże i niewygodne buty zamieniają na miękkie kapcie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając puchowe botki?

Najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, przy wyborze tego typu obuwia jest wypełnienie, czyli materiał, który ma zapewnić ciepło i komfort naszym stopom. Zalecamy, aby kapcie ocieplone były naturalnym puchem, najlepiej gęsim lub kaczym. Dzięki temu nawet po długotrwałym przebywaniu na zewnątrz, gdzie panują ekstremalnie niskie temperatury, będziemy mogli szybko ogrzać stopy. Zalecamy, aby kapcie w wyglądzie przypominały botki i koniecznie dawały możliwość zamknięcia obuwia w wyższych partiach cholewki, dzięki czemu nie będziemy tracić ciepła. Pomimo że puchowe kapcie nie powinny być użytkowane na zewnątrz, nie oznacza to, że ich podeszwa nie musi być solidna. Warto sprawdzić, czy nie jest zbyt cienka i koniecznie upewnić się, czy nie będzie przedostawać się przez nią chłód od podłoża. Każde ubranie i ekwipunek, który zabierasz na górską wyprawę, powinny mieć możliwość kompresji, tak aby zajmowały jak najmniej miejsca w bagażu czy plecaku. Nie inaczej jest z puchowymi botkami – dołączony do nich worek oraz użycie miękkich materiałów powinny ułatwić ich transport i przechowywanie.

Gdzie kupić kapcie puchowe?

Modele kapci puchowych męskich i damskich, które nie zawiodą Cię w czasie wymagającej wyprawy górskiej czy po aktywności związanej ze sportami zimowymi znajdziesz w sklepie outdoorowym PAJAK. Choć ich budowa i ocieplenie mogą sprawiać wrażenie ciężkich, w rzeczywistości kapcie te ważą nie więcej niż 144 gramy! Z pewnością to jeden z powodów, dlaczego chętnie noszone są także w domach – szczególnie polecane są dla zmarzluchów lub osób, które mają problem z krążeniem krwi, lub w sytuacji, gdy dochodzi do znacznego wychłodzenia mieszkania.

Puchowe botki to jedne z ważniejszych przedmiotów, które warto zabrać na zimową wyprawę. Odpoczynek stóp po długotrwałym wysiłku i ekspozycji na niskie temperatury to niezbędna regeneracja, która pozwoli kontynuować wyprawę po nocy spędzonej w namiocie.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij