2023-08-17 11:08:53

Skakanka: prosty, niedrogi i skuteczny sprzęt sportowy

Skakanka to przyrząd sportowy znany wielu osobom od dzieciństwa. I pewnie dlatego wiele osób jej nie docenia. Tymczasem jest to doskonałe narzędzie do treningu cardio i spalania tkanki tłuszczowej, a dla niektórych osób skakanka staje się odrębnym sportem.

Korzyści ze skakanki

Pomimo swojej prostoty skakanka jest sprzętem wielofunkcyjnym. Ćwiczy układ sercowo-naczyniowy, kostki, uda, pośladki, mięśnie brzucha i pleców. Skakanka rozwija wytrzymałość i koordynację. Pod względem wydatku energetycznego ten pocisk przewyższa bieganie, pływanie i jazdę na rowerze, nie wspominając o chodzeniu, więc jest jednym z najbardziej skutecznych w odchudzaniu.

Skakanka jest używana jako rozgrzewka przed głównym treningiem. Skakanie na niej wchodzi w skład kompleksów treningowych crossfit, istnieją również osobne zestawy ćwiczeń ze skakanką w ramach treningu fitness. W boksie i innych rodzajach sztuk walki ćwiczenia z nią są uważane za podstawowe. Wreszcie, istnieje odrębny sport zwany skakanką, który polega na wykonywaniu trików ze skakanką.

Niewątpliwą zaletą skakanki jest to, że do treningu wystarczy niewielka przestrzeń na zewnątrz lub nawet przestronny pokój (jeśli oczywiście piętro niżej nie ma sąsiadów).

Na co zwrócić wybierając skakankę

Po szybkim przejrzeniu ofert zamieszczonych w elektronicznym katalogu E Katalog można zauważyć, że obecnie w sprzedaży znajduje się ogromna liczba skakanek. Nierozsądnie jest kierować się wyłącznie ceną ("najdroższa znaczy najlepsza", "kupię najtańszą na próbę"). Warto skupić się na swoim rodzaju treningu, zwracając uwagę na materiały wykonania i konstrukcję.

Jeśli skakanka jest wybierana do rozgrzewki lub fitnessu, który zakłada długie sesje w średnim tempie, to sprawdzi się prosta klasyczna skakanka z linką z PVC lub tworzywa sztucznego i gumowanymi lub prostymi plastikowymi uchwytami. Nie kupuj najtańszej skakanki z cienką gumową linką i uchwytami w postaci wydrążonych rurek. Zazwyczaj są one bardzo lekkie, z tego powodu linka porusza się wolno, trzeba włożyć dodatkowy wysiłek, aby ją przyspieszyć. Ćwiczenie prawidłowej techniki skakania z takim produktem jest nierealne.

Tak zwane speed ropes, w których pleciona skórzana lub stalowa lina jest przymocowana do uchwytów za pomocą łożysk, są szeroko dostępne na rynku, ale nie są odpowiednie dla każdego. Speed rope jest przeznaczona dla tych, którzy są pewni prawidłowej techniki skakania i którzy muszą zwiększyć prędkość liny, na przykład, aby wykonać podwójne skoki. Z drugiej strony, początkujący otrzymają tylko bolesne uderzenia w nogi stalową linką.

Liny z obciążnikami pomagają wzmocnić mięśnie nadgarstków i obręczy barkowej, ale taki model powinien być kupowany tylko jako dodatkowy. Nie zaleca się skakania z obciążeniem przez cały czas. Nie nadaje się również do rozgrzewki.

Jak widać, pomimo prostoty pocisku, wybór skakanki wymaga znajomości pewnych niuansów i zrozumienia, do jakich celów jest ona kupowana.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij