2023-07-31 21:45:05

Łojotok i ŁZS - co oznaczają te pojęcia? Kosmetolog wyjaśnia

Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie o charakterze nawrotowym i przewlekłym. Pielęgnacja skóry objętej tym schorzeniem jest niezwykle wymagająca i trudna, dlatego też dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Co właściwie oza pojęcie ŁZS? Czym charakteryzuje się łojotok? Wyjaśnimy te pojęcia i poruszymy temat pielęgnacji skóry, która boryka się z łojotokowym zapaleniem skóry. Zapraszamy do lektury.

ŁZS - czyli łojotokowe zapalenie skóry, co to takiego?

Jest to choroba skórna o charakterze nawrotowym i zapalnym, która charakteryzuje się stałymi nawrotami jej objawów.

Choroba lokalizuje się w różnych miejscach na ciele, najczęściej możemy spotkać się z nią:

- w okolicach pach

- w centralnych częściach twarzy

- na klatce piersiowej

- między łopatkami

- w fałdach skórnych (nosowo - policzkowych)

- w okolicach brwi i uszu

Cechy charakterystyczne ŁZS:

- złuszczanie naskórka

- świąd

- świecenie się skóry

- charakterystyczna drobna łuska, strupy

- zmiany zapalne o charakterze nawrotowym

- nadmierna aktywność gruczołów łojowych

Czynniki zaostrzające ŁZS:

- przewlekły stres

- czynniki genetyczne

- zaburzenia odżywiania

- stosowanie wybranych leków

- nieodpowiednia, uboga w minerały dieta

- zaburzenia hormonalne

- długotrwałe zmęczenie, niedobór snu

- zaburzenia immunologiczne (obniżona odporność)

Łojotokowe zapalenie skóry dotyka głównie osób młodych, choć może pojawić się w każdym wieku.

Jak skutecznie leczyć ŁZS?

Szczególnie ważnym krokiem w terapii jest dobór odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Często wprowadza się również leki miejscowe, które wykazują działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne.

W wielu przypadkach lekarz wprowadza dodatkowo leki ogólne, przeciwgrzybicze oraz przeciwłojotokowe, na przykład izotretynoina w niskich dawkach.

Nie ma jednak leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry.

Makijaż, a łojotokowe zapalenie skóry

Czy osoby zmagające się z łojotokowym mogą stosować makijaż? Oczywiście, że tak.

W przypadku ŁZS kosmetyki do makijażu powinno się dobrać indywidualnie do potrzeb skóry. Szczególnie podkład i puder.

Natomiast niektóre kosmetyki będą na tyle uniwersalne, że możemy je dopasować po prostu do naszych preferencji kolorystycznych, np. korektor pod oczy. Niewielką ilość korektora można delikatnie rozetrzeć na miejsca, które wymagają większego krycia. Skóra wygląda wówczas naturalnie, ale jednocześnie jest ujednolicona.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będą również naturalnie wyglądające kremy BB i CC.

Jeżeli nie wiecie, jaki korektor pod oczy wybrać dla swojej skóry, zachęcamy Was do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego Topestetic.pl:

https://www.topestetic.pl/korektor-pod-oczy

Pielęgnacja ciała w przebiegu ŁZS

To co szczególnie ważne, to fakt, iż na chwilę obecną nie ma skutecznej terapii, która pozwoliłby w pełni wyleczeć łojotokowe zapalenie skóry, ale odpowiednie leczenie pozwala kontrolować przebieg tej choroby, a dodatkowo zahamować jej objawy i w znacznej mierze ograniczyć uciążliwość. W chwili, gdy skóra jest w stanie remisji i nie ma niej objawów choroby, warto o nią zadbać.

Jeżeli lubicie produkty do pielęgnacji ciała w postaci olejku, który rozświetli skórę i sprawi, że będzie wyglądała na wypoczętą i promienną, koniecznie sprawdźcie ofertę sklepu internetowego Topestetic.pl:

https://www.topestetic.pl/olejek-rozswietlajacy

Poza olejkami, możecie wybierać również spośród balsamów, maseł i także mleczek. W zależności od preferencji i upodobań.

Sklep internetowy Topestetic.pl to wyjątkowy świat dermokosmetyków, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W doborze produktów, zawsze chętnie i zupełnie bezpłatnie pomogą Wam kosmetolodzy. Do każdego zamówienia otrzymacie spersonalizowane próbki oraz drobny upominek. Wysyłka w sklepie jest zawsze darmowa, niezależnie od kwoty złożonego zamówienia.

Pielęgnacja twarzy i skóry głowy w przebiegu ŁZS

Skóra głowy, to bardzo częsta lokalizacja, w której pojawia się łojotokowe zapalenie skóry. Z uwagi na fakt, iż łojotokowe zapalenie skóry głowy ma charakter nawrotowy, istotne jest aby stosować w ramach profilaktyki specjalne szampony przeciwgrzybicze w okresach remisji (np. raz w tygodniu). Równie ważna jest oczywiście odpowiednia higiena oraz pielęgnacja skóry głowy, a także włosów. Dodatkowo warto pamiętać o unikaniu czynników, które mogą nasilać łojotok i objawy ŁZS.

Szampon na łojotok powinien doskonale oczyścić i odblokowywać skórę głowy.
Jeżeli mówimy o pielęgnacji skóry twarzy, w okresie remisji warto sięgać po kremy dopasowane do aktualnych potrzeb skóry. Jeżeli choroba ujawnia swoje objawy, można zastosować krem na łojotokowe zapalenie skóry. Istotnym elementem pielęgnacji jest również oczyszczanie, które powinno być skuteczne, ale jednocześnie łagodne oraz ochrona przeciwsłoneczna.

Pielęgnacja skóry objętej łojotokowym zapaleniem skóry powinna opierać się przede wszystkim na działaniu nawilżającym - szczególnie, gdy do pielęgnacji włączono również leki i/lub maści dermatologiczne. Warto pamiętać również o nawrotowym charakterze choroby. Stosowanie odpowiednich produktów podtrzymujących stan remisji, będzie niezwykle istotne w tym przypadku.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij