2023-03-01 12:36:02

Jak zaplanować imprezę urodzinową? – Urodziny w domu

Urodziny to jedna z najprzyjemniejszych okazji do spotkań i lubimy je spędzać w towarzystwie bliskich i przyjaciół. Udane przyjęcie urodzinowe w domu dla dorosłych wcale nie musi polegać na dużej ilości alkoholu. Istnieje bowiem wiele innych atrakcji, które mogą sprawić, że będzie ono niezapomniane. W tym artykule podpowiemy, jak zaplanować imprezę urodzinową.

Jak zaplanować imprezę urodzinową? – Co ustalić na początku?

Imprezę urodzinową w domu należy zaplanować tak, aby każdy uczestnik dobrze się bawił i zapamiętał ją na dłużej. W pierwszej kolejności należy zaplanować listę gości oraz termin i budżet imprezy. Ponadto warto wziąć pod uwagę preferencje gości co do sposobu spędzania czasu oraz menu. Jak więc zorganizować urodziny w domu, aby sprawić radość zarówno solenizantowi, jak i wszystkim zaproszonym?

Lista gości

Ważnym zadaniem przy organizowaniu przyjęcia urodzinowego jest przygotowanie listy gości. Oczywiście liczba zaproszonych zależy od możliwości i chęci gospodarza. W mieszkaniu w bloku trudniej bowiem zmieścić dużą liczbę osób niż w domu jednorodzinnym. Wszystkich gości trzeba jednak odpowiednio wcześnie poinformować o przyjęciu – aby byli w stanie zarezerwować sobie na nie czas.

Termin

Jeśli urodziny wypadają środku tygodnia, lepiej wyprawić je parę dni później albo wcześniej i zaprosić gości w weekend. Najdogodniejszym dniem na imprezę urodzinową jest zazwyczaj sobota – większość osób nie idzie wówczas w następny dzień do pracy. Z kolei w piątek nie organizuj przyjęcia na zbyt wczesną godzinę, aby goście zdążyli wrócić z niej do domu i przygotować się do imprezy.

Jeśli zdecydujesz się na przyjęcie w niedzielę, zrób je odpowiednio wcześnie, aby późny powrót do domu nie utrudniał zaproszonym przygotowania do kolejnego pracowitego dnia.

Budżet

To, jaki budżet zaplanujemy na imprezę urodzinową, zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Większa ilość wydanych pieniędzy może, ale wcale nie musi, zapewnić ciekawsze atrakcje i wykwintniejsze menu. Jednak nie tylko od naszych możliwości finansowych zależy dobra zabawa. Czasami proste, ale pomysłowe menu i dobra atmosfera zastąpią z powodzeniem drogie potrawy i kosztowne dodatki.

Impreza urodzinowa w domu – W środku czy na zewnątrz?

Dla dobrej zabawy gości bardzo istotna może okazać się kwestia, gdzie zorganizować urodziny. Impreza bowiem nie musi ograniczać się do mieszkania. Przy ładnej pogodzie, można zaplanować grillowanie we własnym ogrodzie. Popularną opcją jest np. wege grill, na którym zaserwujemy niespotykane potrawy w postaci pieczonych warzyw i serów.

Najbardziej klimatyczne są przyjęcia w otoczeniu natury lub na tarasie. Latem o wiele lepiej zorganizować imprezę na zewnątrz, będzie wówczas mniej duszno i można rozkoszować się kontaktem z naturą. Zima i późna jesień zmuszają niestety do imprez w zamkniętych pomieszczeniach.

Jak zorganizować urodziny w domu? – O co zadbać?

Przyjęcie domowe to możliwość realizacji dowolnego pomysłu na imprezę urodzinową. Pozwala bowiem dowolnie zaaranżować przestrzeń i zaplanować indywidualnie atrakcje dostosowane do upodobań solenizanta i gości.

Dekoracje

Organizując urodziny, warto zadbać, aby przestrzeń wyglądała niecodziennie. Jeśli organizujemy urodziny tematyczne, trzeba dobrać do nich właściwą oprawę. Na przyjęcie w stylu lat 20. można zastosować połyskujące dekoracje w stylu „glamour”, z kolei bardziej swojskie w prowansalskim klimacie sprawdzą się na imprezie w stylu rustykalnym.

Warto zadbać też, aby zastawiony stół dobrze się prezentował, wybrać atrakcyjny obrus i pasujące do niego papierowe serwetki. Warto też ustawić na nim świeże kwiaty. Nie mogą być one jednak za wysokie, aby nie zasłaniały gości siedzących naprzeciwko i pozwalały na swobodną rozmowę. Zawsze sprawdzają się również stylowe świece ustawione w eleganckich świecznikach.

Natomiast na przyjęcie w ogrodzie można postarać się o lampiony i klimatyczne oświetlenie.

Jedzenie i napoje

Kolejną ważną kwestią jest przygotowanie jedzenia i napojów. W lecie doskonale sprawdzają się lekkie sałatki, świeżo wyciśnięte soki owocowe i przekąski z warzyw. W zimie najlepiej podać coś rozgrzewającego. np. leczo, bigos albo oryginalną zupę, chociażby marokańską harirę.

Jeżeli zapraszamy dużą liczbę gości, aby zmniejszyć ilość talerzyków na stole, warto jest serwować tzw. finger food — czyli przekąski, które chwyta się palcami takie jak: koreczki, tartinki, czy też roladki.

Ciepłe posiłki powinny być zaplanowane natomiast o takich porach, aby goście nie przejedli się już na samym początku imprezy. Dlatego lepiej jest stronić od typowych dań obiadowych z ziemniakami, surówkami i mięsem. Lepiej sprawdzają się bowiem potrawy jednogarnkowe, czy też zapiekanki. Oczywiście na przyjęciu urodzinowym nie może zabraknąć tortu, ale lepiej podać go pod koniec imprezy niż na jej początku.

Menu na imprezie powinno być zróżnicowane tak, by zarówno weganie, jak i wegetarianie oraz osoby preferujące dania mięsne miały czym się pożywić. Na przyjęciu w ogrodzie dobrą opcją jest grill wegetariański, ale jeśli się na niego zdecydujemy, trzeba zadbać również o potrzeby jedzących mięso i przygotować opcje żywnościowe również i dla nich.

Do picia sprawdzi się lampką dobrego szampana lubi wina, a także drinki takie jak Margarita, Cosmopolitan, Pina Colada, Cuba Libre, Mojito czy Krwawa Mary. Należy jednak pomyśleć również o osobach niepijących alkoholu i przygotować dla nich soki i napoje bezalkoholowe.

Pomysły na urodziny dla dorosłych – Jakie atrakcje przygotować na przyjęcie urodzinowe w domu?

Oprócz dekoracji i muzyki do tańca na przyjęciu urodzinowym świetnie sprawdzają się różnorodne zabawy towarzyskie. Atrakcyjne mogą okazać się na przykład popularne gry planszowe. Inne ciekawe rozrywki dla dorosłych to twister, kalambury i karaoke.

Atrakcje na urodziny dla dorosłych powinny być dopasowane do wieku i preferencji solenizanta oraz gości. Jeśli dysponujesz dużym budżetem i chcesz zorganizować nietypowe urodziny dla dorosłych, możesz zaproponować gościom np. muzykę klasyczną na żywo, pokaz sztucznych ogni lub degustację win.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij