2023-01-26 14:01:42

Sprzęt fitness na 30-minutowy trening w domu

Podobne tematy sport fitness siłownia

Już 30 minut aktywności fizycznej w postaci ćwiczeń siłowych i cardio może całkowicie zmienić naszą sylwetkę i samopoczucie. Co najważniejsze, taki trening z powodzeniem można wykonywać w domu. Wystarczy trochę miejsca, determinacji, systematyczności oraz odpowiedni sprzęt do ćwiczeń. Przy czym wcale nie musi być to rowerek stacjonarny, orbitrek czy bieżnia. Wystarczą zwykłe akcesoria do fitnessu. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Trening 30 minut dziennie – ogólne zasady!

Systematyczny trening trwający zaledwie 30 minut może przynieść naprawdę zaskakujące efekty. I wcale nie trzeba ćwiczyć każdego dnia. Już 3 razy w tygodniu będzie dobrym wynikiem. Podstawą jest jednak to, aby ćwiczenia faktycznie trwały minimum 30 minut. Poza tym należy skupić się nie tylko na jednej formie treningu, ale różnicować go na ćwiczenia cardio i siłowe, a także funkcjonalne, dopasowując do tego odpowiedni sprzęt fitness. Dzięki temu efekty naszych starań będą wielowymiarowe, ponieważ wypracujemy nie tylko prawidłową wagę, ale także siłę, proporcjonalną sylwetkę oraz sprawność ogólną.

Sam trening można realizować w formie łączonej, gdzie przykładowo ćwiczenia cardio są rozgrzewką do treningu siłowego, a na koniec zostawiamy ćwiczenia z treningu funkcjonalnego. Można również robić jeden dany trening przez 30 minut. Najlepsze jest urozmaicanie samych treningów oraz realizowanych w ich trakcie ćwiczeń.

Trening cardio – intensywne spalanie

Ćwiczenia cardio to nieco bardziej intensywny trening aerobowy. Jest to doskonały sposób na podkręcenie metabolizmu, co pozwala gubić nadprogramowe kilogramy i budować dobrą kondycję. Świetnie sprawdza się w tym przypadku aerobik oraz interwałowy trening HIIT. Przydatny sprzęt fitness do tego typu aktywności to:

 1. skakanka
 2. step

W tym przypadku jest to trening stricte cardio bez dodatkowego obciążenia. 

Trening oporowy – budowanie siły

Ćwiczenia oporowe, określane także jako siłowe, związane są z dodatkowym obciążeniem. Wykonuje się je z reguły powoli i dokładnie. Tradycyjny trening siłowy w domu można realizować zarówno z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, jak i przy pomocy profesjonalnego sprzętu fitness od Apus Sports, takiego jak:

 1. sztangi
 2. hantle
 3. kettlebellsy
 4. gumy / tubingi

Trening oporowy można łączyć z treningiem aerobowym na podobieństwo crossfitu, zwiększając szybkość powtórzeń. Same powtórzenia zazwyczaj robi się na zasadzie serii np. 12 powtórzeń w 3 seriach – przy zastosowaniu odpowiedniego dla swoich możliwości obciążenia.

Trening funkcjonalny – praca nad wzmocnieniem mięśni i koordynacją

Ostatnim ciekawym treningiem 30-minutowym, który może znacząco poprawić naszą sprawność ogólną, jest trening funkcjonalny, bazujący na ćwiczeniach ogólnorozwojowych. I tutaj znajduje zastosowanie sprzęt fitness, który jest dedykowany do tego typu aktywności. Akcesoriami, które z powodzeniem wykorzystamy do ćwiczeń w domu, są:

 1. maty do ćwiczeń
 2. balancestepy
 3. skrzynie plyometryczne
 4. piłki lekarskie
 5. piłki gimnastyczne
 6. rollery
 7. taśmy power bands
 8. slam balls
 9. drewniane kółka gimnastyczne (montowane np. do drążka)

Oczywiście nie trzeba od razu zaopatrywać się we wszystkie wymienione powyżej akcesoria. Na początek wystarczy kilka, tak, aby móc zrobić każdy rodzaj treningu.

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij