2019-10-24 11:28:30

Maszyny do treningu kardio w domu - jak z nich korzystać?

Podobne tematy siłownia fitness
Trening kardio można wykonywać w domu przy pomocy specjalnych maszyn. Do najpopularniejszych należy rowerek stacjonarny, orbitrek i bieżnia. Który z tych przyrządów wybrać? Przyjrzyjmy się temu, jak każdy z nich działa i jak najlepiej z nich korzystać.

Na czym polega trening kardio?

Trening kardio to trening wytrzymałościowy. Podczas jego wykonywania przyspieszona zostaje przemiana materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Trening aerobowy wpływa również pozytywnie na kondycję oraz ma duży wpływ na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu naczyniowego i wydolności pracy serca. Lekkie ćwiczenia aerobowe polecane są również osobom po zawale w profilaktyce nawrotu choroby.

Rowerek stacjonarny, orbitrek czy bieżnia?

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym w największym stopniu wpłyną na wzmocnienie mięśni łydek, nóg i pośladków, ale angażowane są również mięśnie brzucha. To bardzo bezpieczny rodzaj aktywności fizycznej, który może być polecany również osobom z nadwagą - podczas treningu stawy nie są bowiem tak narażone na kontuzję, jak przy joggingu.
 
Trening na orbitreku jest bardzo wszechstronny i angażuje blisko 90% mięśni. Szczególnie wzmocnione zostają mięśnie nóg i pośladków, ale również ramiona i brzuch. 
 
Bieżnia z kolei pozwala na wyrobienie mocnych mięśni nóg, pośladków oraz brzucha. Wiele maszyn pozwala na ustalenie kąta nachylenia, co pozwala na kontrolę wysiłku i charakteru treningu.
 
 
Wybór maszyny do ćwiczeń kardio musi być dostosowany do naszych potrzeb i wymagań. Duży wybór wysokiej jakości sprzętu do ćwiczeń aerobowych oferuje sklep sportowy - Prosportowy.pl.

Najskuteczniejszy trening kardio - trening interwałowy

Aby zauważyć efekty ćwiczeń ważna jest regularność oraz zachowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety. Najskuteczniejszym planem treningowym nastawionym na spalenie tkanki tłuszczowej, są ćwiczenia interwałowe. Polegają one na wykonywaniu naprzemiennych serii. Po krótkim okresie bardzo intensywnego wysiłku (podczas którego powinno się osiągnąć około 80% tętna maksymalnego), trwającym od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, następuje okres lżejszego wysiłku, podczas którego tętno powinno uspokoić się do poziomu około 60% tętna maksymalnego. 
 
Podczas jednego treningu zaleca się wykonanie około 6-8 interwałów. Ważny jest, by każdy trening rozpoczynać kilkuminutową rozgrzewką i kończyć tak zwanym “cool off”, czyli uspokojeniem oddechu i ciała. Taki trening powinno się wykonywać około trzech razy w tygodniu. 
 
Więcej informacji o tym typie treningu znaleźć można w artykule "Czy rowerek stacjonarny będzie dobry do treningów interwałowych w domu?".

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij