2023-01-23 19:05:18

Jakie buty w góry? Postaw na sprawdzone modele

Wyprawa w góry wiąże się z wieloma wyzwaniami. Największy sprawdzian umiejętności stanowią warunki panujące na trasie, na które należy być przygotowanym. Na jakie buty postawić? Który model najlepiej się sprawdzi?

Cechy dobrych butów

Odpowiednie buty to podstawa każdej wędrówki górskiej. Muszą spełniać określone warunki, dzięki czemu będziesz czuć się pewnie i bezpiecznie na każdym kroku. Ich specjalne właściwości okażą się szczególnie istotne w przypadku nieprzewidywalnej pogody. W górach należy być przygotowanym na wszystko, niezależnie od panującego sezonu. Z tego powodu zwróć uwagę na funkcjonalność i cechy wybranych przez Ciebie butów. Przede wszystkim powinny być wodoodporne, stabilne i wygodne. Muszą także chronić stopy przed wszelkimi urazami, których z łatwością można doznać na stromych i wyboistych ścieżkach.

Pamiętaj, że ochrona przed opadami jest potrzebna nie tylko w trakcie zimy – mogą Cię zaskoczyć także w sezonie letnim. Nikt nie lubi chodzić w przemoczonych butach, a zwłaszcza, gdy zacznie padać w połowie drogi na szczyt i czeka nas jeszcze długa wędrówka. Wybrany model powinien być wykonany z takich materiałów, które będą odporne na wszelkie niespodzianki pogodowe, dlatego warto zobaczyć buty wodoodporne męskie na Sportano.pl i dopasować je do swoich oczekiwań. Co ważne, takie obuwie odprowadzi również wilgoć wewnątrz, która zacznie się gromadzić już w trakcie pierwszych minut wysiłku. Jeśli zależy Ci na suchych skarpetkach i komforcie na całej trasie, zadbaj o nieprzemakalne buty.

Na bardziej wymagające trasy

Buty wysokogórskie docenią przede wszystkim doświadczeni miłośnicy bardziej zaawansowanych wędrówek, którzy są już zaznajomieni z różnymi wyzwaniami. Wcześniej wymienione cechy to jedynie podstawowe wyznaczniki dobrego modelu, który sprawdzi się w górskich warunkach. Zatem, co jeszcze musi zapewniać? Jeśli decydujesz się na bardziej wymagające trasy, ważne jest, aby buty trekkingowe były wytrzymałe. Muszą być odporne na zniszczenia, ponieważ stanowią pierwszą barierę ochronną dla Twoich stóp np. na skalistej drodze. Warto zwrócić uwagę na modele, w których znajdziesz wzmocnienie przy palcach. Liczy się także przyczepność do podłoża, dzięki czemu buty zaoszczędzą Ci bolesnych upadków na śliskich powierzchniach. Twarda podeszwa z głębokim bieżnikiem sprawdzi się na każdym rodzaju ścieżki. Za pomocą wyższej cholewki chronione będą również kostki. Stabilność to kolejny wyznacznik dobrych butów w góry. W ten sposób nie trzeba martwić się o uraz stawu skokowego.

Wytrzymałe buty wysokogórskie będą służyć Ci przez kilka sezonów, dlatego ważny jest wybór modelu stworzonego z wysokiej jakości materiałów. Satysfakcję gwarantują sprawdzone marki, które tworzą swoje produkty z myślą o konkretnych dyscyplinach sportowych i powiązanymi z aktywnością wyzwaniach. Buty muszą być jednocześnie lekkie i trwałe, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się komfortem podczas każdej wysokogórskiej przygody.
 

Dobry wybór – od czego zależy?

Znalezienie butów górskich, które sprawdzą się w jeszcze bardziej wymagających warunkach, samo w sobie może być sporym wyzwaniem. Właściwej pary możesz szukać za pomocą prób i błędów, jednak warto zaoszczędzić sobie takiego kłopotu i zapoznać się od razu ze sprawdzonymi modelami na stronie https://sportano.pl/obuwie-turystyczne-i-trekkingowe/buty-trekkingowe/buty-trekkingowe-wysokie.
 
Właściwy wybór będzie zależeć m.in. od odpowiedniego rozmiaru. Należy mieć na uwadze to, że intensywny wysiłek i noszenie ciężkiego plecaka na długim dystansie spowodują prawdopodobnie puchnięcie stóp. Ponadto, na wyższych wysokościach trzeba liczyć się ze słabszym krążeniem krwi oraz zmianą temperatury (więc przyda się dodatkowa para skarpetek). Z tych powodów warto dokładnie zmierzyć swoją stopę i doliczyć do wyniku kilka centymetrów zapasu. Latem powinny wystarczyć maksymalnie 2 cm, natomiast zimą ok. 2,5 cm. Jednak pamiętaj, że stopa nie powinna swobodnie przemieszczać się w bucie, ponieważ tracisz przez to stabilność. Natomiast, jeśli interesują Cię wędrówki w śniegu, zwróć uwagę na modele, do których będziesz mógł doczepić raki.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij