2022-12-26 05:47:35

Grad – jak poważne szkody może wyrządzić?

Gradobicie to częste zjawisko pogodowe, które występuje latem. Może wyrządzić duże szkody, dlatego warto wykupić ubezpieczenie samochodu od gradu, aby uniknąć konieczności naprawy auta z własnej kieszeni.

Grad pojawia się nagle z silnym deszczem i choć mija bardzo szybko, może pozostawić po sobie ogromne szkody. Często są to wgniecenia, czy też pęknięte szyby w samochodzie. Aby nie płacić za naprawę pojazdu z własnej kieszeni, warto wykupić ubezpieczenie AC, które chroni nas przed konsekwencjami gradobicia. Jak uzyskać odszkodowanie za szkody spowodowane gradobiciem? 

Ubezpieczenie samochodu od gradu – co warto wiedzieć?

Aby otrzymać odszkodowanie za szkody spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia AC. Jest to polisa, którą właściciel pojazdu wykupuje dobrowolnie, dzięki czemu może dostać odszkodowanie, które pokryje szkody powstałe w samochodzie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni przed skutkami gradobicia, ponieważ jego celem jest ochrona przed konsekwencjami spowodowania kolizji drogowej. Gradobicie jest natomiast jednym z podstawowych zjawisk pogodowych, które obejmuje ubezpieczenie Autocasco. Jeśli więc zdecydujesz się wykupić standardowe ubezpieczenie AC, ubezpieczenie samochodu od gradu zostanie ujęte w zakresie ochrony ubezpieczeniowej.  

Wyjątkiem od tej reguły może być tzw. Mini Autocasco, czyli ubezpieczenie zapewniające ochronę w wąskich zakresie. W tym przypadku gradobicie może nie zostać ujęte. Dlatego przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) i sprawdzić, czy gradobicie znajduje się na liście ryzyk, które są objęte ochroną ubezpieczeniową. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od gradu? Ubezpieczenie auta jest obliczane indywidualnie na podstawie informacji na temat właściciela pojazdu oraz samego pojazdu. Aby sprawdzić, ile może wynieść składka na AC w konkretnej sytuacji, warto skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Jak starać się o wypłatę odszkodowania po gradobiciu?

Aby wypłata odszkodowania po gradobiciu była możliwa, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy zadbać o zminimalizowanie skutków szkody. Jeśli to możliwe postaraj się przykryć pojazd materiałem, który zamortyzuje uderzenie gradu, a podczas jazdy zjedź na pobocze i w miarę możliwości zaparkuj samochód pod zadaszeniem. Oczywiście, wszystko zależy od konkretnej sytuacji, ponieważ Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Kiedy pogoda już się poprawi, oceń szkody i zabezpiecz auto przed dalszymi uszkodzeniami. Następnie pamiętaj o zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela. Najprościej zrobić to telefonicznie lub za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej firmy. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ Towarzystwa Ubezpieczeniowe zwykle dają maksymalne kilka dni na zgłoszenie szkody po takim zdarzeniu. Po likwidacji szkody otrzymasz pieniądze.

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? Zdarza się to bardzo rzadko i jest zwykle związane z rażącym niedbalstwem właściciela. Jest to możliwe, gdy właściciel nie użył dostępnych środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie, czy też zmniejszenia jej rozmiarów. Każda sytuacja jest jednak rozpatrywana indywidualnie. Porównywarkę ubezpieczeń oraz różnice pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC znajdziesz na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/b/64-czym-rozni-sie-oc-od-ac. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej zawsze dokładnie zapoznaj się z warunkami OWU, aby upewnić się, że polisa zapewnia taką ochronę, jakiej potrzebujesz.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij