2022-12-25 07:47:25

Jak przygotować się do wyprawy survivalowej?

Survival to sposób na to, by sprawdzić swoje możliwości i umiejętności przetrwania w trudnych warunkach. Towarzyszy temu też dobra zabawa i adrenalina, dlatego coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w survivalu. Różne są jego rodzaje, ale najpopularniejsze są wyprawy survivalowe w tzw. dzicz, czyli do lasu lub w góry. Musimy poradzić sobie tam bez wielu zdobyczy współczesnej cywilizacji. Pokazać, że potrafimy przygotować bezpieczny nocleg, zdobyć pożywienie i wodę, rozpalać ogień czy opatrywać rany. Oczywiście wciąż możemy, a wręcz musimy się do tego odpowiednio przygotować, aby survival odbył się w bezpiecznych warunkach.

Niezbędne akcesoria podczas (prawie) każdego survivalu

Survival wprawdzie wyklucza korzystanie z wielu nowoczesnych narzędzi, ale wciąż możemy mieć ze sobą przydatne wyposażenie, które ma nas wspomóc w survivalowych działaniach. Zacznijmy od wyboru odpowiedniej odzieży. W teren najlepiej zabrać ze sobą odzież taktyczną, która jest na pewno bardziej funkcjonalna niż zwykłe dżinsy, koszulki i bluzy. Taktyczne spodnie i kurtki szyje się z lekkich materiałów, które jednocześnie zapewniają duży komfort termiczny – w różnych warunkach. Są odporne na uszkodzenia, mogą być wodoodporne i wyposaża się je w cały system kieszeni, w których możemy przechowywać przydatne akcesoria.

Podczas survivalu z noclegiem na pewno będzie potrzebny namiot i śpiwór – tutaj również warto wybrać lekkie modele taktyczne, które są wodoodporne i łatwo się ja składa/rozkłada. To wszystko musimy mieć w czym przenosić, a do tego niezbędny jest plecak taktyczny. Jego pojemność możemy dostosować do długości naszej wyprawy. Pozwoli on wygodnie zapakować wszystkie rzeczy, bo jest wyposażony w dodatkowe pasy i zaczepy, do których możemy np. zamocować śpiwór. Plecaki wojskowe są również bardzo wytrzymałe, a do tego też komfortowe. Ich system nośny odciąża kręgosłup, więc możliwa jest nawet wielogodzinna wędrówka.

Co jeszcze warto zabrać na survival?

Podczas survivalu korzysta się też z mniej oczywistych akcesoriów, takich jak choćby krzesiwo do rozpalania ognia. Musimy wykazać się w sztuce przetrwania, więc zapałki i zapalniczki nie są wskazane. Bardzo przydatny jest też kompas, środki/narzędzia do uzdatniania wody, nóż taktyczny i sznurek. Nie możemy też zapomnieć o apteczce i tradycyjnej mapie, bo ta w smartfonie może nie zadziałać.

Zanim wyruszymy na survival, warto też zdobyć wiedzę teoretyczną. Poczytać o sztuce przetrwania i zastosować się do najważniejszych rad. Pamiętajmy, że ma to być nauka, podczas której najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Należy więc zapoznać się z terenem, na który się wybieramy i przygotować plan awaryjny. Powiadomić bliskie osoby, gdzie będziemy i ustalić termin kontaktu, po którym powinny zacząć nas szukać. Podobnie jak w ASG, podczas survivalu warto zachować rozwagę i nie wykonywać ruchów, co do których nie mamy 100% pewności. W tej aktywności nie chodzi o to, by coś komukolwiek udowadniać, ale o to, by się uczyć, ciekawie spędzić czas i sprawdzić swoje możliwości – w bezpiecznych warunkach.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij