2022-08-26 11:48:05

Prognoza pogody i opadów dla Polski na miesiąc sierpień (2022)

Podobne tematy pogoda
Nie od dziś wiadomo, iż lato jest najcieplejszą, a zarazem najsuchszą porą roku w Polsce. Szaleje susza, szaleje również inflacja, którą, nawiasem mówiąc, możemy sprawdzić obserwując kursy walut na https://pl.exrates.pro/. Zachodzące zmiany klimatyczne wpływają na coraz bardziej skrajne warunki klimatyczne, które objawiają się suszami oraz falami upałów, które są przerywane krótkimi, acz gwałtownymi burzami. Przyjrzyjmy się zatem, co czeka nas w sierpniu jeśli chodzi o temperaturę oraz opady atmosferyczne.

Według sierpniowej prognozy icm meteo pl, średnie miesięczne temperatury w całej Polsce przekroczą normę wieloletnią z lat 1991-2020. Mieszkańcy południowej i zachodniej Polski muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż to właśnie w tych regionach wystąpią najwyższe temperatury. W tym czasie opady w całym kraju po raz pierwszy od kilku lat będą powyżej normy, a na obszarach, gdzie występują najsilniejsze i najbardziej intensywne burze, mogą być lokalnie powyżej normy.

Jak zaplanować urlop i nie dać się zaskoczyć?

Planując nasz urlop z pewnością pomoże nam mapa opadów, dzięki której unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek związanych z pogodą. Możemy śledzić objętość opadów, kierunek przemieszczania się frontów atmosferycznych oraz temperatury powietrza na danym obszarze lub w określonym punkcie. Ciekawostką jest, iż możemy wybrać wysokość nad poziomem morza oraz panującą tam temperaturę wraz z prędkością przemieszczania się wiatru.

A wspominając o wietrze, jeśli będziemy chcieli zaznać naszej, letniej, polskiej bryzy, to powinniśmy udać się na północne wybrzeże. Polskie morze będzie w sierpniu bardzo przyjemne, co jest dobrym znakiem, jeśli wierzyć prognozom icm meteo pl. Oczekuje się, że temperatury na wybrzeżu osiągną 22-25 stopni Celsjusza, z opadami w pierwszym tygodniu sierpnia i możliwością wystąpienia okresowych opadów w połowie sierpnia. Wakacje nad Bałtykiem to czysta przyjemność.

Aktywność burzowa w drugim miesiącu wakacji ma być bardziej intensywna niż w lipcu. W niektórych miejscach prognostycy spodziewają się ulewnych burz. Istnieje ryzyko powodzi (w tym błyskawicznych), wichur oraz licznych wyładowań atmosferycznych. Musimy również uważać na burze z gradem. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – przez większość dni pogoda będzie stabilna, co zawdzięczymy dominującemu układowi wysokiego ciśnienia. Mimo wszystko, ośrodki niżowe oraz przejście frontów atmosferycznych jest nieuniknione.

W którą część Polski wybrać się najlepiej?

Jeśli należymy do osób, które preferują nieco bardziej rześkie okoliczności, powinniśmy pojechać na południe w góry. Bieszczady będą relatywnie chłodne w porównaniu z resztą kraju, gdyż najwyższa temperatura wyniesie tam 22°C. Słoneczną pogoda będziemy mogli cieszyć się przez okrągły miesiąc, ale w pierwszym tygodniu sierpnia mogą wystąpić przelotne opady i burze.

Będąc w górach, musimy nawiązać do pogody w Tatrach. Będzie całkiem przyjemnie, słonecznie i typowo wakacyjnie. Temperatura nie przekroczy 22°C. Jest to bardzo komfortowa wartość, zwłaszcza jeśli planujemy wędrówki po górach; Jeśli jednak tęskno nam za ujemnymi temperaturami, te również się znajdą. Wystarczy, że udamy się na Litworowy Kocioł, gdzie temperatura w sierpniu sięga do -4°C. od pierwszego do ostatniego tygodnia sierpnia istnieje szansa na burze i krótkotrwałe opady deszczu.

Warto jeszcze wspomnieć o dość wyjątkowym regionie, który choć jest niedoceniany, nadal przyciąga ludność całej Polski. Mowa tu jest oczywiście o Beskidach. Poza atrakcjami górskimi możemy zająć się tam wieloma atrakcjami rekreacyjnymi, do których możemy zaliczyć wycieczki piesze, rowerowe i do sąsiednich miast, które będziemy mogli łatwo odnaleźć dzięki katalogowi polskich firm na http://mapia.pl.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij