2021-12-16 19:12:48

Wigilia na Ukrainie - początek radosnego i smacznego świętowania

Podobne tematy lifestyle boże narodzenie
Święta Bożego Narodzenia zaliczają się do najważniejszych chrześcijańskich świąt w roku. Poza sferą stricte religijną wiążą się też z licznymi obrzędami i tradycjami. W ich skład wchodzą też specyficzne potrawy, które spożywa się często tylko ten jeden jedyny raz w roku. Choć całe Święta są niezwykle uroczyście przeżywane to szczególną oprawę ma wigilia. 

Święta na Ukrainie – kiedy są obchodzone

Boże Narodzenie przypada 25 grudnia, a poprzedza je Wigilia. Jednak warto pamiętać, że w kościołach wschodnich, prawosławnym i grekokatolickim, które dominują na Ukrainie używa się w liturgii kalendarza juliańskiego. Jest on przesunięty w stosunku do obowiązującego w całej Europie kalendarza gregoriańskiego o 13 dni i w związku z tym Wigilia przypada w nim 6 stycznia. Oczywiście katolicy na Ukrainie świętują według kalendarza gregoriańskiego, czyli dokładnie tak samo jak w Polsce.

Przy wigilijnym stole

Wigilia na Ukrainie, podobnie jak w Polsce jest postna. Do jej przygotowania nie używa się tłuszczu zwierzęcego ani mięsa, za wyjątkiem ryb. Do tradycyjnych potraw podawanych wraz z nadejściem wieczoru należą groch z kapustą, placki ziemniaczane, barszcz, zupa rybna, marynowane śledzie, pierogi z kapustą oraz kutia i kompot z suszonych owoców. Domownicy przed rozpoczęciem posiłku dzielą się specjalnie na tę okoliczność upieczonym chlebkiem pszennym- prosforą i składają sobie życzenia.  

Wigilia – wstęp do świętowania

Wieczerza wigilijna rozpoczyna trwający prawie dwa tygodnie okres świętowania. Najważniejszymi jego dniami są Boże Narodzenie oraz przypadająca pod 12 dniach Wigilia Chrztu Pańskiego. W Boże Narodzenie i ostatni dzień świętowania stoły muszą być suto zastawione, a rodzina oraz znajomi chętnie odwiedzają się w swoich domach. W okresie świątecznym nie brakuje także wizyt kolędników, którzy przychodzą ze śpiewem oraz życzeniami, a w niektórych miejscach wciąż zachowała się tradycja odgrywania przez nich krótkich przedstawień jasełkowych.

Święta nie byłyby jednak pełne bez słodkości. Podczas wigilii na stole pojawia się makowa kutia oraz kompot z suszonych owoców, ale w kolejnych dniach ciast i słodyczy jest pod dostatkiem (najpopularniejsze z nich to Roshen: (https://best-market.pl/slodycze/slodycze-roshen/) .  Cukierków nie może zabraknąć na choince ponieważ symbolizują one dostatek w nadchodzącym roku. Zaś podczas spotkań z rodziną i  znajomymi pojawiają się liczne rodzaje ciast i innych wypieków.

Wigilia na Ukrainie obchodzona jest bardzo tradycyjnie i przede wszystkim w gronie najbliższych, ale kolejne dni to czas spotkań i radości, podczas których ważną rolę odgrywa wspólne spożywanie posiłków i smakowanie słodkich przysmaków.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij