https://stalrzeszow.pl/stal-rzeszow-rakow-czestochowa-w-i-rundzie-fortuna-pucharu-polski/


2021-08-19 20:52:20

Plecaki szkolne - jak wybrać najlepszy?

Podobne tematy lifestyle

Wybór odpowiedniego plecaka jest kluczowy dla wygody i zdrowia twojego dziecka. Z jednej strony powinny się w nim zmieścić wszystkie potrzebne książki, zeszyty i przybory szkolne, z drugiej jednak zakupiony model nie powinien nadmierne obciążać kręgosłupa i przyczyniać się tym samym do powstawania wad postawy. Czym charakteryzują się dobrej jakości plecaki szkolne? Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

1. Plecak szkolny, tornister czy walizka na kółkach?

2. Jaki powinien być dobry plecak szkolny?

3. Plecaki do szkoły dla maluchów i starszaków

Designerskie plecaki szkolne z modnymi motywami graficznymi nawiązującymi do bajek i filmów niekoniecznie stanowią optymalny wybór. Nie stawiaj na pierwszym miejscu wyglądu - wymarzony plecak może być jednocześnie funkcjonalny.

Plecak szkolny, tornister czy walizka na kółkach?

Plecaki szkolne występują w wielu różnych wariantach, dzięki czemu z łatwością wybierzesz model odpowiedni dla twojego dziecka. Jeśli szukasz plecaka szkolnego, zwróć uwagę na wady i zalety każdej wersji.

  1. Tradycyjny plecak

To model popularny zwłaszcza u nieco starszych uczniów. Dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych, rozmiarowych i wzorniczych: znajdziesz w tej grupie plecaki sportowe oraz dziewczęce plecaki młodzieżowe przypominające zdobione torebki. Sam plecak waży niewiele, co stanowi jego niewątpliwy atut. Niestety, wiele modeli, zwłaszcza tańszych, nie sprawdza się w użytkowaniu: źle rozkładają ciężar na plecach, brakuje im usztywnień i stabilizacji fasonu.

  1. Tornister

Przeznaczony zwłaszcza dla młodszych dzieci. Jego konstrukcja zapobiega odkształcaniu materiału i dobrze rozkłada ciężar na plecach. Przenoszone przedmioty mniej się niszczą, a sam tornister nie przewraca. Minusem jest zwykle mniejsza pojemność. Nie jest to także lekki plecak - nawet bez załadunku konstrukcja sporo waży.

  1. Walizka na kółkach

Plecaki szkolne w formie walizki na kółkach miały być sposobem na odciążenie kręgosłupa i wyeliminowanie konieczności noszenia wszystkich przedmiotów na plecach. Taką funkcję spełniają, jednak eksperci podkreślają, że postawa ciała z odgiętą do tyłu jedną ręką również nie jest korzystna. Sam plecak ma sztywną konstrukcję i jest pojemny, ale sporo waży. Sprawia także trudności na schodach, nierównym terenie czy ścieżkach wysypanych kamieniami.

Jaki powinien być dobry plecak do szkoły?

Bez względu na to, który z powyższych wariantów cię zainteresował, idealny plecak powinien spełniać kilka kluczowych kryteriów. Do najważniejszych należą:

  1. wyprofilowany i usztywniany tył umożliwiający stabilizację i odciążenie pleców dziecka,
  2. miękkie, regulowane szelki,
  3. praktyczne przegródki i kieszonki,
  4. wzmacniane i solidne dno,
  5. dodatkowe sprzączki i paski w talii odciążające kręgosłup.

Zwróć uwagę także na pojemność plecaka - innej wymaga plecak dla przedszkolaka, innej plecaki dla ucznia czy młodzieżowe plecaki miejskie. Zweryfikuj atesty i certyfikaty potwierdzające wysoką jakość i wytrzymałość danego modelu.

Plecaki do szkoły dla maluchów i starszaków

Jak wybrać plecak z uwzględnieniem wieku dziecka? Dla twojej pociechy z pewnością priorytetem będzie strona wizualna, jednak wcale nie wygląd plecaka jest najważniejszy. Dla młodszych dzieci idealne będą lekkie modele dopasowane do wzrostu malucha. Usztywniana tylna część powinna dopasowywać się do ciała. Szerokie szelki w żadnym wypadku nie mogą wrzynać się w ciało. Podobne zasady rządzą plecakami dla starszych dzieci, choć tu z reguły wymagana jest większa pojemność i dodatkowe przegrody.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij