http://sms.mielec.pl/2021/02/22/nabor-20212022/

2020-06-11 09:06:07

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny? Poznaj zalety i wady poszczególnych rodzajów odkurzaczy

Bezworkowe, pracujące w technologii cyklonowej, oferujące podobną wydajność i podobny rodzaj filtrów. Takie właśnie są nowoczesne odkurzacze, zarówno tradycyjne, jak i pionowe. Są jednak cechy, którymi wyraźnie się różnią.

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – rozmiar

Trudno uznać to za najważniejszą cechę odkurzacza, ale z pewnością ma ona znaczenie. Tradycyjne odkurzacze są zazwyczaj duże (wyjątkiem są te o kompaktowych rozmiarach, jednak one mają bardzo małe pojemniki na kurz), tymczasem odkurzacze pionowe, dzięki odmiennej konstrukcji, można postawić niemal wszędzie. Tradycyjny odkurzacz oprócz jednostki centralnej ma wiele dodatkowych części, w zasadzie im więcej, tym lepiej, bo daje to więcej możliwości sprzątania w trudno dostępnych miejscach. Odkurzacz pionowy ma jedną lub dwie szczotki na wymianę i to w zasadzie tyle. Jednak taki odkurzacz sprząta równie dokładnie co tradycyjny, a w niektórych przypadkach nawet lepiej dzięki możliwości zamienienia go w odkurzacz ręczny.

Wniosek: jeśli rozmiar jest ważnym kryterium, na pewno wygra odkurzacz pionowy.

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – zasilanie

Tradycyjne odkurzacze są zasilane sieciowo, co oznacza, że muszą być zawsze podłączone do prądu. Problem pojawia się w momencie, w którym odkurzacz ma krótki kabel, a w pobliżu brak gniazdka elektrycznego.

Odkurzacz pionowy może mieć zasilanie sieciowe lub akumulatorowe. Już to stawia go wyżej w hierarchii, bo daje wybór. Jednak trzeba pamiętać, że akumulator ma swoją pojemność i wydajność. Na jednym ładowaniu można sprzątać około pół godziny. Jeśli na ogół zajmuje nam to więcej czasu, bo np. mamy bardzo duży dom, trzeba zaopatrzyć się w odkurzacz zasilany sieciowo.

Wniosek: Odkurzacz pionowy zasilany akumulatorowo to dobre rozwiązanie do małych mieszkań lub jako drugi odkurzacz w dużym domu. Na pewno przyda się do błyskawicznego posprzątania salonu.

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – waga

Wiadomo, że im niższa, tym lepsza, bo nikt nie lubi dźwigać. Tu bezapelacyjnie wygrywają odkurzacze pionowe, które dzięki kompaktowej konstrukcji są lekkie i łatwo nimi operować. Zwolennicy odkurzaczy tradycyjnych podnoszą niekiedy, że takie odkurzacze mają kółka, więc nie ma mowy o dźwiganiu, ale nie da się ukryć, że odkurzacz jest podnoszony, chociażby przy wnoszeniu go po schodach. Czasem trzeba go podnieść do góry i wtedy jego waga jest zdecydowanym minusem.

Wniosek: jeśli zależy nam na niskiej wadze, trzeba wybrać odkurzacz pionowy.

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – cena

Co prawda cena nie zawsze jest odzwierciedleniem jakości sprzętu, ale trudno nie brać jej pod uwagę. Tu wygrywają odkurzacze tradycyjne, które są zdecydowanie tańsze. Odkurzacze pionowe ciągle jeszcze są postrzegane jako nowość, jednak widać wyraźny trend obniżania cen przez producentów. Można przypuszczać, że już za kilka lat te różnice zostaną całkowicie zniwelowane. Już teraz w sklepie eldom.eu ceny odkurzaczy tradycyjnych i pionowych są do siebie zbliżone, aczkolwiek te drugie wciąż są minimalnie droższe.

Wniosek: Odkurzacze tradycyjne są tańsze, ale różnice nie są aż tak duże, by cena miała ostatecznie decydować o zakupie. Jest wiele innych cech, które warto wziąć pod uwagę. O wszystkich można przeczytać w artykule: Czym kierować się wybierając odkurzacz do domu?


Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij