https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2020-03-31 18:13:00

Ernest Kasia: Uważam, że zespoły, które są na pierwszym miejscu powinny awansować

Na zdjęciu Ernest Kasia z lewej, prezes KS Wiązownica. Obok Sławomir Ferenc, rzecznik prasowy Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej (fot. Natalia Styś)
Na zdjęciu Ernest Kasia z lewej, prezes KS Wiązownica. Obok Sławomir Ferenc, rzecznik prasowy Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej (fot. Natalia Styś)
- Anulowanie ligi byłoby najgorszym rozwiązaniem. Tego zdania jest bardzo dużo osób. Tego nawet nie dopuszczam do myśli. Uważam, że zespoły, które są na pierwszym miejscu powinny awansować i tak powinno być. Pozostaje kwestia zastanowienia się co z drużynami w strefie spadkowej - przekonuje Ernest Kasia, prezes czwartoligowego KS Wiązownica.
 
- Co sądzi Pan o decyzji władz na Słowacji? Czy w Polsce też sezon powinien zostać anulowany?
 
- Uważam, że Słowacy postąpili zbyt pochopnie. To nie jest jeszcze czas, żeby podejmować jakiekolwiek decyzje. Wiadomo to jest ich związek i mogą robić co chcą. Ja jestem tego zdania, że ligę można rozegrać zawsze w czerwcu i lipcu. To by było najlepsze rozwiązanie, żeby rozstrzygnąć wszystko na boisku. Wydaje mi się, że jeśli pozwoli na to sytuacja, to można śmiało grać w lecie.
 
- Nie mamy pewności, że do tego czasu zagrożenie ustąpi. Co, gdybyśmy nie byli w stanie grać do sierpnia?
 
- Jeśli pandemia trwała by dłużej i nie pozwoliła nam grać nawet do sierpnia to uważam, że krzywdzące byłoby anulowanie wyników. Wtedy trzeba zadać sobie pytanie co z poniesionymi kosztami? Chodzi mi o opłaty związkowe, transfery. To uderzy tak niesamowicie w kluby, że ciężko się będzie po tym wszystkim podnieść. Należy pomyśleć o tym, żeby nagrodzić drużyny, które są na szczycie. Nie chcę, żeby to brzmiało tak, że chodzi mi o KS Wiązownica. Różnie to może zostać odebrane. Komenatrze będą różne.
 
Chodzi mi jedynie o to, że drużyny, które są na pierwszym miejscu zapracowały na to, żeby awansować. Natomiast w związku z tym, że liga nie jest dokończona to można pomyśleć o tym, żeby nie było spadków lub spadało mniej ekip. W ten sposób bym to zrobił. Wiadomo, że sytuacja jest bardzo ciężka. Mogę podać przykład naszej ligi. Są ekipy, które mają 14 czy 16 punktów i one mogłyby powalczyć o wyjście ze strefy spadkowej. Natomiast na przykład Start Pruchnik nie ma żadnych szans na utrzymanie w gronie czwartoligowców. To też można odbierać różnie.
 
- Czyli anulowanie ligi według Pana nie wchodzi w grę?
 
- Anulowanie ligi byłoby najgorszym rozwiązaniem. Tego zdania jest bardzo dużo osób. Tego nawet nie dopuszczam do myśli. Uważam, że zespoły, które są na pierwszym miejscu powinny awansować i tak powinno być. Pozostaje kwestia zastanowienia się co z drużynami w strefie spadkowej.
 
- Lepiej czekać do końca czy podjąć tą decyzję na przykład na początku maja?
 
- Trenerzy i zawodnicy chcieliby wiedzieć o tym czy będziemy grać dużo szybciej. Minimum dwa-trzy tygodnie, bo tydzień to jest zdecydowanie za mało. Wiadomo, że zawodnicy trenują indywidualnie, ale to nigdy nie odda prawdziwego treningu z drużyną. Przygotować się po tak długiej przerwie, a wydaje się, że będzie ona dłuższa od zimowej, trzeba minimum trzy tygodnie. Natomiast sytuacja może do tego nie dopuścić.
 
Władze też mogą nie wiedzieć kiedy liga się zacznie i może być ogłoszenie, że w ciągu tygodnia wznawiamy rozgrywki. Widzimy jaka ciężka jest sytuacja. Przykładem też mogą być wybory prezydenckie w Polsce. Rząd przekonuje, że wybory będą. Natomiast, jeśli zachorowań będzie dużo to wybory będą anulowane. Każdy liczy, że pod koniec kwietnia to wszystko przystopuje. Czy tak będzie? Tego nikt nie wie. Ja myślę, że jak do 15 czerwca nie będziemy wiedzieć czy gramy to już będzie za późno. To już nie będzie szans dograć tego sezonu.
 
- Z jakimi stratami finansowym wiąże sie niedokończenie sezonu dla klubów z Podkarpacia?
 
- To wszystko zależy od tego jak te kluby funkcjonują. KS Wiązownica opiera się również na sponsoringu z innych źródeł niż gmina. Korzystamy z dotacji, ale mamy kilku innych sponsorów. Natomiast nie wiemy jak to się odbije, jeśli firmy nie będą pracować, nie będą mieć dochodu to nie będą w stanie pomagać. Wrócę do poprzedniego pytania. Jeśli pół sezonu przepracowaliśmy, żeby awansować, a ktoś anuluje wyniki to sponsor może też powiedzieć, że wstrzymuje środki, bo tak postąpiono. Wszystko zależy od tego jak to dalej będzie wygladać oraz jak postąpią władze ligi.

- Jak wygląda sytuacja na ten moment w KS Wiązownica?
 
- U nas wiele się nie zmieniło. My jesteśmy przygotowani na to, że pandemia się skończy i możemy grać. Póki co, chwała Bogu, nie odbija się to na niczym. To dopiero trwa trzy tygodnie. Myślę, że firmy czy kluby odczują to dopiero za miesiąc, jeżeli wszystko nadal będzie wstrzymane. Wszystko zależy od tego jak prowadzony jest klub. U nas zawodnicy mają wypłacone wszystkie środki, jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Wszystko, póki co jest w porządku.

- Mówi Pan, że piłkarze mają wszystko wypłacone. Czy będziecie z nimi rozmawiać, jeśli to będzie trwało dłużej na temat zamrożenia lub cięcia pensji wzorem wyższych lig?
 
- Nie chcę o tym mówić publicznie. Jesteśmy z chłopakami porozumieni. Oni są zadowoleni oraz ja jestem zadowolony. Mam nadzieję, że te miesiące przebiegną u nas bezboleśnie i wrócimy do grania w piłkę. Wszystko jest w KS Wiązownica poukładane, tak jak ma być. Nie chcę natomiast mówić jak to się odbyło oraz jakie to są procenty.

- Czy piłka nożna na Podkarpaciu nie będzie taka sama po tym zastoju? Czy mocno dotknie to kluby z naszego regionu?
 
- Ciężkie pytanie, bo nie wiem jak inne kluby funkcjonują. Czytałem wypowiedź ludzi z Wisłoki Dębica. U nich budżet jest w dużej mierze uzależniony od dnia meczowego i wpływu z biletów, ale skoro tam na mecze chodzi 700-800 ludzi to wpływy, jak na tę klasę rozgrywkową są duże. To samo można powiedzieć o większych miastach, czyli Stalowej Woli, Rzeszowie, czy o innych klubach. My funkcjonujemy trochę inaczej. Wpływy z biletów są na jednym meczu większe, a drugim mniejsze. Natomiast nasz budżet nie opiera się na dniu meczowym, nie jesteśmy uzależnieni od kibiców.  Nasz budżet jest inaczej skonstruowany.
 
Czy się to wszystko na klubach z Podkarpacia odbije? Na pewno się odbije. Powiem tak, z tego co wiem takie kluby jak Apklan Resovia, Stal Rzeszów czy Stal Mielec były prowadzone na zdrowych zasadach i myślę, że tam tego tak bardzo nie odczują. Tak mi sie wydaję. Natomiast, jeśli chodzi o mniejsze kluby to nie wiem jak się zachowają mniejsi sponsorzy. Więcej będziemy wiedzieli kiedy już wrócimy na boisko i będziemy znali decyzję władz odnośnie kształtu rozgrywek.
 
- Jak Pan spędza czas wolny w przerwie od piłki?
 
- Codziennie rano przyjeżdzam do siebie do biura, siedzę tutaj i pracuję. U mnie nic się, póki co, nie zmieniło i oby tak było jak najdłużej. Firma transportowa działa, cały czas jeździ. Na szczęscie kierowcy są zdrowi i na dzień dzisiejszy jest wszystko tak jak ma być. Przyjeżdzam na stadion, aktualnie pracujemy nad murawą. Robimy wszelkie potrzebne zabiegi.
 
Wynajęliśmy firmę, która między innymi utrzymuje murawę na Stali Rzeszów.  Będziemy piaskować, napowietrzać i czyścić, żeby murawa była przygotowana do sezonu. Także wykorzystujemy ten czas efektywnie, czasem mnie odwiedza trener, bo przyjeżdza pobiegać. Czasem się spotkamy i jakoś z tym żyjemy. Nikt się nie spodziewał, że coś takiego może nas spotkać. Każdy tęskni za piłką, jestem w kontakcie z innymi działaczami, prezesami. Codziennie ze sobą rozmawiamy, ale to tylko rozmowy...
 
Rozmawiał Maciej Decowski-Niemiec

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 53

Rozwiąż działanie =

Panie Kasia 2020-03-31 18:39:43 50 17

Przypominam że w tamtym sezonie Korona z którą Pana zespół teraz walczy (walczył) o awans, po 1 rundzie miała 6 pkt i też nikt im nie dawał szans na utrzymanie, to dlaczego Pan przekreśla Start Pruchnik? To samo może powiedzieć teraz Korona ze ma do Was tylko 5 pkt straty i że to Wy nie zasługujecie na awans jakby się miały zakończyć rozgrywki teraz, bo jest jeszcze pół rundy do rozegrania. Trochę więcej pokory, a awans przy zielonym stoliku nie bedzie tym samym awansem co w rywalizacji sportowej. Wracając do Korony to oni też zrobili spore wzmocnienia i zainwestowali $ nie tylko KS Wiązownica..

PanFan 2020-03-31 18:27:24 25 41

I dobrze gość mówi. Nie pi to pó sezonu się grało, żeby teraz anulować

Kibic 2020-03-31 18:35:24 15 36

Trzeba przyznać że fajnie się to czyta, dużo mądrych zdań

Panie Kasia 2020-03-31 18:39:43 50 17

Przypominam że w tamtym sezonie Korona z którą Pana zespół teraz walczy (walczył) o awans, po 1 rundzie miała 6 pkt i też nikt im nie dawał szans na utrzymanie, to dlaczego Pan przekreśla Start Pruchnik? To samo może powiedzieć teraz Korona ze ma do Was tylko 5 pkt straty i że to Wy nie zasługujecie na awans jakby się miały zakończyć rozgrywki teraz, bo jest jeszcze pół rundy do rozegrania. Trochę więcej pokory, a awans przy zielonym stoliku nie bedzie tym samym awansem co w rywalizacji sportowej. Wracając do Korony to oni też zrobili spore wzmocnienia i zainwestowali $ nie tylko KS Wiązownica..

~anonim 2020-03-31 18:40:12 14 35

Koty miauczą Wiązownica jedzie dalej

Kibic 2020-03-31 18:50:04 22 16

Dobrze godo niech wionzownico awansuje nie grając sezonu do końca - jaki klub takie ambicje

~anonim 2020-03-31 18:59:29 13 33

Patrząc po transferach Wiązownicy na tę rundę nie sądzę, że Korona dałaby rade ich wyprzedzić XD

~anonim 2020-03-31 19:04:39 19 22

Sprawiedliwie by było dokończyć rozgrywki normalnie ale wiemy jaka jest sytuacja i by w miarę było normalnie na przyszły sezon to teraz pokazuje tabela chyba jest sprawiedliwa kto jest na miejscu premiowany awansem i a co do spadkowiczow to wszystkich utrzymać a w następnym sezonie z ligi spadało by więcej zespołów.

Anonim 2020-03-31 19:09:13 9 24

Dokładnie tez tak sądze. Jeśli nie uda sie dograć sezonu to ŻADNA drużyna nie spada, awansują te, które do tej pory spisywały się najlepiej, czyli drużyny na miejscach premiowanych awansem. Nie rozumiem która drużyna w takiej sytuacji byłaby pokrzywdzona?

maniek 2020-03-31 19:31:01 5 6

Przecież są już modele przewidujące rozwój pandemii. Apogeum 12-20 kwietnia. Później będzie spadać. Liczą (z błędem kilku procent) liczbę zarażeń. Można się zastanawiać, czy nie ruszyć najpierw bez kibiców np. w połowie maja (2 kolejki w tygodniu). Jeśli nie, to awanse dla drużyn z (dwóch pierwszych) miejsc gwarantujących pewny awans. I wtedy na sezon 2020/21 ekstra ma 18, pierwsza 20 i druga 22 drużyny. Oczywiście będą się wycofywać (np. Arka) wtedy kolejni chętni z tabeli awansują (Mielec, Resovia). Bez spadków

Vanna Ly 2020-03-31 19:44:02 10 11

Ernest, Ty wiesz że kibicuję Twojej Wiśle i Twojej Wiązownicy. Gdyby brakło Ci gotówki, to wspomogę ;)

;) 2020-03-31 19:55:32 20 3

Sprawiedliwe by było tylko podzielenie na dwie grupy jak w ekstraklasie i przy tym podzielenie punktów! mało meczy, a każdy ma równe szanse ;)

JKS 2020-03-31 20:41:22 29 13

Ciekawe czy dwie kolejki do tylu tak samo by mówił że drużyna z pierwszego miejsca ma awansować . A co tylko Wiązownica ma sponsorów w Koronie też sponsorzy kasę wyłożyli na transfery i to więcej do związku wydali na transfery niż WIązownica. Też sponsorzy w Koronie mogą się wycofać. Ale Wiązownica patrzy tylko na siebie nie interesuje ich kto ma spaść najważniejsze że oni mają awansować przy zielonym stoliku a związek nich się głowi kto ma spadać z ligi TO JEST DOPIERO NIESPRAWIEDLIWE

Kibic 2020-03-31 21:39:03 7 32

Jakim zieonym stoliku? Skoro uchwala PZPN mowi ze zostają tabele w extraklasie pierwszej czy drugiej lidze to czemu ma tak nie być w nizszych ligach???
To są równi i równiejsi?

~anonim 2020-03-31 22:40:54 5 8

Jeśli ligi zostaną anulowane to nikt nie spadnie i nikt nie awansuje. W tedy Korona będzie zadowolona? Taka sama sytuacja powinna mieć miejsce w niższych ligach bo tam zagrali do tej pory mniej niż 51% spotkań. Gdyby związek postąpił zgodnie z regulaminem to w przyszłym sezonie w IV lidze powinno grać 13 drużyn. Tzn. powinny zostać utrzymane wyniki w IV lidze (zagrano ponad połowę spotkań), natomiast wszystko niżej powinno zostać. Anulowane. I co w tedy?

Kibol 2020-03-31 22:55:53 22 2

Pewne jest ze liga zostanie dokonczona zawodnicy beda grac w maskach op-1 tych wojskowych ci siedzacy na lawce rezerwowych moga miec normalne maski jak kasjerki w biedronce i na stadionie niemoze byc wiecej jak 5 widzow plus kasjer biletow i pani co kielbaski sprzedaje takze ligi grac k...a mac !

Xxl 2020-04-01 06:17:47 6 24

Jeśli zostalo rozegranych 50% spotkań, tabele ligiowe mozna zaliczyć. Tak samo jak jak jest sytyacja gdy zespół rozegra 50% i wycofuje się z rozgrywek. Jefo punkty zdobyte nie są anulowane i zostają w tabeli a kolejne mecze nierozegrane weryfikowane sa jako walkowery.

Yes 2020-04-01 09:09:09 21 1

Ludzie runda jesienna i tak nie wystartuje !

Yes 2020-04-01 09:09:09 21 3

Ludzie runda jesienna i tak nie wystartuje !

~anonim 2020-04-01 09:12:13 25 0

Co to za bełkot :)))))

~anonim 2020-04-01 09:24:05 23 2

Do Yes ____ Runda jesienna najwcześniej wystartuje w ...styczniu 2021.

~anonim 2020-04-01 09:40:03 7 7

Nazywajmy rzeczy po imieniu i bądźmy konsekwentni panie Erneście. Kto na 1 awans, kto na spadkowym spadek resztę utrzymać, nie ma się szczypać i bawić w kurtuazję.

~anonim 2020-04-01 09:44:38 19 1

Do Kibic człowieku nie porównuj ekstraklasy czy I ligi do tej buraczanki :)

~anonim 2020-04-01 09:48:33 17 2

ZAWIESIĆ WSZYSTKO I NA JESIEŃ WSZYSCY W TEJ KLASIE ZACZYNAĆ OD NOWA ! TO PRZECIEŻ TYLKO PSZENNO-BURACZANA LIGA !!!!!!!!!!!!!!

~anonim 2020-04-01 09:48:33 17 4

ZAWIESIĆ WSZYSTKO I NA JESIEŃ WSZYSCY W TEJ KLASIE ZACZYNAĆ OD NOWA ! TO PRZECIEŻ TYLKO PSZENNO-BURACZANA LIGA !!!!!!!!!!!!!!

Qwas 2020-04-01 09:52:00 21 4

ANULOWAĆ ! Niech od jesieni zaczynają wszyscy w tej samej lidze !

fakt 2020-04-01 11:56:34 13 1

No cóż dla większości ważne jest by epidemia koronawirusa opuściła Polskę , dla niektórych najważniejsze jest by grała 4 liga.

ciekawski 2020-04-01 11:59:45 15 0

A czy u Pana sponsora to pracuje się 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, za dobre pozwalające na utrzymanie rodziny wynagrodzenie ?.

!!! 2020-04-01 12:16:36 16 3

Zagrać dwumecz Korona - KS Wiązownica i niech lepszy awansuje.

~anonim 2020-04-01 12:23:32 1 11

Kibic zgadam się są równi i równiejsi, co nie którzy jełopy widzą tylko ekstraklase i 1 lig, resztę widzą do zaorania

~anonim 2020-04-01 12:43:06 13 1

Buraczanka się podnieca ha ha :))))

Prawda 2020-04-01 13:18:50 8 13

Typowa ludzka zawiść, Komuś się powiodło jest na 1 miejscu, to trzeba hejtować. KTO WAM BRONIŁ GRAĆ I BYĆ TERAZ NA SZCZYCIE!
I klubów w sytuacji w której jest KS Wiązownica jest bardzo dużo.
Dlatego zasłużony awans dla tych klubów.

~anonim 2020-04-01 13:22:43 10 4

Do Prawda no i po co się ośmieszasz? ???
Awans to można sobie wywalczyć po pełnych rozgrywkach.

~anonim 2020-04-01 13:25:28 12 4

Do !!! ___ masz rację niech dwie pierwsze drużyny zagrają mecz i rewanż pomiędzy sobą i niech lepsza z nich awansuje!
Będzie sprawiedliwie a nie " stolik "

Bte 2020-04-01 13:33:34 5 8

Nie rozumiem jaki zielony stolik nie da się grać zamykamy sezon patrzymy na tabele pierwsze miejsca awansują a dół tabeli spada. Innego wyjścia nie ma. Przecież nie można anulować sezonu jak rozegrało się 16 kolejek sezon można by było anulować gdyby było rozegrane 5 6 kolejek a nie tyle. Ja mówię chyba że Podkarpacki Zwiazek chce mieć sprawy sądowe. No z tymi spadkami to można by sie jeszcze zastanowić natomiast awanse muszą być.

Xxl 2020-04-01 13:34:58 5 8

Do komentujących. A czym rożni sie sytuacja klubów z 1 miejsc w tabelach od sytuacji np Widzewa czy Resovii lub Warty czy Podbeskidzia które mają awansować???

Qwas 2020-04-01 14:43:49 8 5

Korona nie zasługuje na awans bo ch... gra !

Qwas 2020-04-01 14:43:49 8 5

Korona nie zasługuje na awans bo ch... gra !

~anonim 2020-04-01 14:45:08 7 2

No to jest buraczanka a nie liga !

~anonim 2020-04-01 14:45:09 6 2

No to jest buraczanka a nie liga !

~anonim 2020-04-01 14:47:13 9 5

Ligi pszenno buraczane nie mogą być stawiane na rowni z ligami pzpn.

~anonim 2020-04-01 14:49:31 11 4

"Bte'"Widzę że ktoś tu się boi bezpośredniego spotkania na boisku hehe

Cześć 2020-04-01 15:24:20 5 2

Wionzownica rzondzi

Cześć 2020-04-01 15:24:20 5 2

Wionzownica rzondzi

~anonim 2020-04-01 16:05:44 2 3

A dlaczego to nie mogą być stawiane na równi jak to mowisz z ligami pzpn.Bo???

Carlos 2020-04-01 17:20:18 9 3

Wiązownica się boi bo zaraz po coronawirus czeka ich WirusPiast :) który źle działa zwłaszcza na liderów :)

Smakosz 2020-04-01 23:30:03 3 1

Ooo znowu Prezes Basia!

Obiektyw 2020-04-02 10:14:03 8 3

Pan Prezes oczywiście nawet w czasach kryzysu ma w głowie karierę i zero myślenia o innych. A drużyny które są na miejscu spadkowym nie zainwestowały w zawodników i nie mają sponsorów?. Oczywiście że najsprawiedliwiej byłoby anulować sezon z prostej przyczyny. Będzie mniej poszkodowanych.

~anonim 2020-04-02 11:00:12 2 0

Zawsze można wybrać wariant Awanse tak, spadki nie.

Obcy 2020-04-02 11:24:50 4 2

Nie ma takiej opcji. Jest pięć okręgowek więc przy awansie jednej drużyny w przyszłym sezonie będzie 22 drużyny. Ciężki temat. Z tego co wiadomo najuczciwszym planem wg PZPNu jest anualcja sezonu. Powtarzam najuczciwszym jeśli będzie musiała paść jakąś decyzja.

Bot 2020-04-02 11:29:47 5 2

Ale gość też świeci hipokryzją. Mówi że Pruchnik bez szans na awans bo duża strata tak jakby Wiązownica miała 20 pkt przewagi i wszystko pozamiatane. Pruchnikowi na tą chwilę jest równie daleko do utrzymania jak Wizowonicy do awansu więc takie gadanie jest sprzeczne z rzeczywistością. Gość Chce być inteligentny ale logiki zero z jego strony.

Do obcy 2020-04-02 12:24:16 1 0

Związek zwroci w takim razie poniesione koszty klubom? a zawodnicy oddadzą pieniądze?

Uf 2020-04-02 13:10:20 5 4

Anulować sezon

Beni 2020-04-04 01:07:44 0 0

A jak w 4 lidze np.u nas w innym województwie jest już 18 drużyn A z dwóch grup piątych wg regulaminu miałyby wejść pierwsza i druga to w przyszłym sezonie ma być 22 drużyny?

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij