http://sms.mielec.pl/2021/02/22/nabor-20212022/

2020-03-23 21:03:21

Kredyt hipoteczny dla singla – czym się wyróżnia?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, którego celem jest zakup mieszkania, domu, działki budowlanej lub budowa nieruchomości. Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich konsumentów – w 2019 roku aż 30,6 tys. złożyło wnioski o kredyt hipoteczny. Czy singiel ma szansę na otrzymanie środków? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać pomoc przy zakupie mieszkania?

Kredyt hipoteczny – charakterystyka

Kredyt hipoteczny jest szczególnym rodzajem zobowiązań – jego celem jest sfinansowanie zakupu nieruchomości lub działki albo budowy domu. Z reguły umowa jest podpisywana na wiele lat, np. 25-30, a mieszkanie lub dom, który został kupiony w wyniku kredytu hipotecznego, jest na okres kredytowania obciążany tzw. hipoteką, czyli ograniczonym prawem rzeczowym na rzecz banku. Hipoteka jest wpisywana do IV dziale księgi wieczystej ustanowionej dla nieruchomości i widnieje tam aż do momentu spłaty zobowiązania.

Kredyt hipoteczny dla singla – warunki

O kredyt hipoteczny na zakup wymarzonego mieszkania lub domu z reguły starają się pary, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby bank pożyczył pieniądze dla singla. Oczywiście małżeństwa mają większe szanse na otrzymanie kredytu – kiedy dwie osoby osiągają przychody, podnosi się zdolność kredytowa. Nie oznacza to jednak, że single są bez szans – wszystko zależy od wysokości zarobków. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny? Wnioski są przyjmowane od osób, które ukończyły 18 lat, mają pełną zdolność do czynności prawnych oraz polskie obywatelstwo. Kredytobiorca powinien również mieć zdolność kredytową, która pozwoli mu spłacić zobowiązanie w terminie.
 
Banki skrupulatnie sprawdzają klientów, niezależnie od tego, czy składają oni wniosek samodzielnie, czy z małżonkiem. Jeśli jesteś singlem i chcesz otrzymać kredyt hipoteczny, musisz udokumentować:
  1. wysokość zarobków,
  2. wysokość stałych wydatków (rachunki, raty kredytów, limity na kartach kredytowych),rodzaj
  3. zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, działalność gospodarcza)
  4. Na zdolność kredytową wpływa również wiek kredytobiorcy – w przypadku osób młodych, np. do 30 roku życia, możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego na 30 lat. Starsi kredytobiorcy, np. 50-letni, muszą liczyć się z tym, że okres kredytowania będzie skrócony.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Singiel, który chce starać się o kredyt hipoteczny, powinien również zgromadzić kapitał własny. Obecnie banki nie oferują finansowania 100% wartości nieruchomości – pokrywają od 80% do 90%. Instytucje wymagają zatem minimum 10%, a najlepiej 20% wkładu własnego. W przypadku niskiego kapitału wiele banków wymaga płacenia tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu. Opłata jest doliczana przez określony czas do miesięcznej raty i podwyższa opłaty związane z kredytem.

Kredyt hipoteczny – kiedy singiel nie otrzyma środków na zakup nieruchomości?

Zdolność kredytowa oraz wkład własny to nie jedyne wymagania, jakie banki stawiają przed potencjalnymi kredytobiorcami. Ważna jest również przejrzysta historia kredytowa. Instytucje finansowe badają ją na podstawie danych pozyskanych z Biura Informacji Kredytowej (BIK), sprawdzają również rejestry dłużników. Jeśli wobec kredytobiorcy było prowadzone postępowanie egzekucyjne lub ma na koncie wiele zobowiązań – szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego maleją. Warto pamiętać o tym, że czasem nawet jeden przeterminowany dług, np. zaległość w spłacie raty pożyczki lub rachunku telefonicznego, mogą spowodować, że bank odrzuci nasz wniosek o kredyt. Singiel powinien zatem dbać o to, żeby mieć klarowną historię kredytową.

Kredyt hipoteczny – kalkulator

Jesteś singlem i chcesz złożyć wniosek o kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu? Zanim udasz się do banku, sprawdź dostępne na rynku propozycje. W zależności od oferty rata kredytu może być nawet kilkaset złotych niższa. W znalezieniu najlepszego kredytu hipotecznego pomagają dostępne w internecie kalkulatory, które wyliczają parametry zobowiązania – nie tylko wysokość raty w poszczególnych bankach, ale także oprocentowanie, RRSO czy marżę banku. Wystarczy wpisać kwotę kredytu oraz okres kredytowania, a kalkulator obliczy ratę i poda, który bank ma najkorzystniejszą ofertę.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij