2024-06-21 11:49:14

Poliwęglan trapezowy i falisty – nowoczesny materiał o wszechstronnym zastosowaniu

Poliwęglan trapezowy i falisty jest używany w wielu sektorach, co czyni go jednym z najważniejszych materiałów we współczesnym projektowaniu. Dzięki swojej wszechstronności i innowacyjnym właściwościom znalazł on szerokie zastosowanie w różnych branżach – od przemysłu po ogrodnictwo. Zapraszamy do przeczytania pełnego artykułu, w którym szczegółowo omawiamy właściwości poliwęglanu trapezowego i falistego, jego zalety oraz różnorodne zastosowania.

Czym jest poliwęglan falisty i trapezowy?

Poliwęglan trapezowy i falisty to dwie odmiany tworzywa sztucznego (poliwęglanu profilowanego). Są one wykonane z poliwęglanu litego i charakteryzują się identycznymi właściwościami, różniąc się jedynie rodzajem profilowania, co wpływa na ich specyficzne zastosowania.

Właściwości i zalety poliwęglanu

Poliwęglan trapezowy (jak i falisty) cechuje się wyjątkową trwałością. Jest to materiał niezwykle wytrzymały, co czyni go doskonałą alternatywą dla szkła. Jedną z głównych zalet tych tworzyw jest ich niepodatność na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Dzięki temu nie tylko zachowują one swoją przejrzystość i kolor przez długie lata, ale także nie ulegają degradacji pod wpływem słońca.

Wysoka wytrzymałość poliwęglanu falistego i trapezowego sprawia, że doskonale radzą sobie one w trudnych warunkach pogodowych, takich jak grad, deszcz czy śnieg. Są odporne na uderzenia i gięcie, co czyni je materiałami niezwykle trwałymi, z przewidywanym okresem użytkowania sięgającym nawet 25 lat. Płyty trapezowe z poliwęglanu są także niepodatne na ekstremalne temperatury, w zakresie od -50 do +120℃, co czyni je odpowiednimi do zastosowania w różnych klimatach.

Kolejną istotną cechą poliwęglanu trapezowego i falistego jest ich warstwa ochronna przed promieniowaniem UV. Dzięki temu materiał nie koroduje, nie matowieje i nie żółknie, co zapewnia jego estetyczny wygląd przez długi czas. Dodatkowo, tworzywa te są niepalne, co oznacza, że nie topią się i nie wchodzą w reakcję z ogniem, nie emitując przy tym toksycznych gazów. Ta właściwość znacząco zwiększa ich bezpieczeństwo w zastosowaniach budowlanych.

Płyty poliwęglanowe trapezowe charakteryzują się także wysoką przezroczystością, sięgającą nawet 90%, co sprawia, że są one idealne do konstrukcji wymagających dużego nasłonecznienia. Ich lekkość oraz łatwość obróbki i montażu sprawiają, że są częściej wybierane niż metalowe płyty faliste.

Zastosowanie płyt poliwęglanowych trapezowych

Poliwęglan trapezowy jest często wykorzystywany do zadaszeń tarasów, fasad garażowych oraz jako materiał na świetliki dachowe. Jego elastyczność pozwala na łatwe dostosowanie do różnych kształtów dachów, w tym łukowych, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla basenów i wiat użyteczności publicznej (na przykład komunikacji miejskiej).

W ogrodnictwie płyty trapezowe z poliwęglanu również znajdują szerokie zastosowanie. Często są używane do budowy komercyjnych i hobbystycznych szklarni, gdzie ich doskonała przepuszczalność światła wspomaga wzrost roślin. Poliwęglan trapezowy jest także wykorzystywany do budowy przedsionków, werand, pawilonów ogrodowych, pergoli oraz ogrodów zimowych.

Wskazówki dotyczące montażu płyt z poliwęglanu trapezowego

Montaż i obróbka poliwęglanowych płyt trapezowych wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Ważne jest, aby były one odpowiednio zamontowane na budowli wykonanej z drewnianych, stalowych lub aluminiowych łat i krokwi. Konstrukcja powinna być zaprojektowana ze spadem co najmniej 10 stopni, co umożliwi efektywne odprowadzanie wody deszczowej oraz zanieczyszczeń.

Przed montażem łaty i krokwie muszą być starannie wyszlifowane, zaimpregnowane, a powierzchnia stykająca się bezpośrednio z płytą poliwęglanową pomalowana na biało. To zabezpiecza materiał przed przegrzewaniem spowodowanym działaniem promieni słonecznych. Krokwie należy rozstawiać co 100-120 cm, a na nich montować łaty o wymiarach 30 × 50 cm.

Poliwęglan trapezowy można ciąć za pomocą pił o małych ząbkach lub kątówek z tarczą do cięcia metalu. Podczas montażu płyt na dachu należy je mocować na grzbiecie fali, używając odpowiednich podkładek dystansowych, co zapobiega zatrzymywaniu się wody, śniegu i brudu oraz przeciekom.

Należy pamiętać, że trzeba je instalować w temperaturze powyżej 5 ℃ i zawsze stroną zabezpieczoną przed promieniowaniem UV ku górze. Płyty także należy przewiercać (a nie przebijać), używając wierteł do tworzyw sztucznych lub metalu, z zachowaniem przerwy dylatacyjnej wynoszącej od 1 do 3 mm.

Zakup płyt poliwęglanowych falistych i trapezowych – Na co zwrócić uwagę?

Wybór i zakup płyt poliwęglanowych wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, aby zapewnić, że będą one odpowiednie do konkretnych potrzeb. Poliwęglan trapezowy i falisty to materiały zadaszeniowe, które łączą w sobie wysoką jakość z przystępną ceną, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu klientów. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich parametry mechaniczne. Płyty te są dostępne w różnych grubościach i rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich do specyficznych wymagań projektowych.

Rekomendowanym miejscem zakupu płyt trapezowych z poliwęglanu jest PLASTIKOWO, który oferuje szeroki wybór produktów wysokiej jakości. Ten sklep internetowy zapewnia kompleksową obsługę, doradztwo techniczne oraz konkurencyjne ceny, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla każdego, kto planuje budowę zadaszenia z poliwęglanu trapezowego.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij