2024-04-04 21:29:02

Jak wygląda przegląd motocykla?

Podobne tematy motocykle jazda na motorze

Jesteś posiadaczem jednośladu? W takim razie z pewnością wiesz, że przegląd motocykla to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo na drodze oraz zachowanie sprawności technicznej pojazdu. Podobnie jak w przypadku samochodów, badanie techniczne motocykla jest obowiązkowe i regulowane przepisami prawa. W poniższym tekście przybliżymy najważniejsze kwestie związane z badaniem technicznym jednośladu. Zaczynajmy.

Badanie techniczne motocykla jest obowiązkowe podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów

Należy wyraźnie to podkreślić. Każdy właściciel motocykla ma obowiązek regularnie przeprowadzać przegląd techniczny motocykla. Badanie techniczne jest wymagane przez prawo i musi być wykonane w stacji kontroli pojazdów. Za jego brak grożą surowe konsekwencje.

Jak często należy wykonywać przegląd techniczny motocykla?

Częstotliwość przeprowadzania przeglądu technicznego zależy od daty pierwszej rejestracji motocykla oraz jego wieku. W przypadku, gdy jednoślad jest nowy, pierwszy przegląd motocykla należy przeprowadzić przed upływem 3 lat od daty jego rejestracji. Kolejne badanie należy wykonać przed upływem 2 lat od daty pierwszego. Kolejne wykonujemy już co rok. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz motocykl jest w dobrym stanie technicznym i jest bezpieczny dla nas jak dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kto jest uprawniony do wykonania badań technicznych motocykla?

Przegląd techniczny motocykla może być wykonany jedynie w stacji kontroli pojazdów (SKP) posiadającej odpowiednie uprawnienia. Stacje tego typu posiadają specjalny wpis „A” w zezwoleniu na prowadzenie działalności. Dzięki temu zyskamy pewność, że dana stacja zatrudnia doświadczony personel do przeprowadzania badania technicznego motocykla.

Co jest sprawdzane podczas takiego badania?

Badanie techniczne motocykla obejmuje szereg czynności kontrolnych począwszy od identyfikacji pojazdu, przez wprowadzenie jego danych do systemu CEPIK na weryfikacji stanu technicznego kończąc. Wprawny diagnosta sprawdza stan techniczny pojazdu oraz identyfikuje ewentualne usterki. Elementy podlegające sprawdzeniu obejmują m.in.:
- stan opon,
- układ hamulcowy,
- układ kierowniczy,
- łańcuch,
- głośność układu wydechowego - poziom emisji spalin,
- światła – ich ustawienie.

Badanie obejmuje również takie elementy jak stan tablic rejestracyjnych, spisanie przebiegu motocykla.

Ile kosztuje badanie techniczne motocykla?

To ile kosztuje przegląd motocykla interesuje szczególnie osoby, które posiadają swój jednoślad od niedawna. Nie jest to duży wydatek, zważywszy na to, jak wiele zyskujemy w zamian. Aktualnie cena obejmuje opłatę za przeprowadzenie badania oraz opłatę ewidencyjną za wpis do CEPiK. W 2024 roku łączny koszt to 63 zł (62 zł to badanie plus 1 zł wpis). Szukasz AC dla swojej maszyny? Zajrzyj na https://www.ubezpieczenie.com.pl/ac_dla_motocykla_8211_czy_warto_i_co_trzeba_wiedziec/28,12366.html

Co grozi za brak ważnego przeglądu motocykla?

Jeśli ktoś wpadłby na pomysł, aby zaoszczędzić na przeglądzie musi liczyć się z problemami. Niedopełnienie obowiązku przeprowadzenia badania technicznego motocykla może skutkować poważnymi konsekwencjami. Policja może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł w przypadku stwierdzenia braku ważnego przeglądu technicznego. Ponadto, funkcjonariusz ma prawo do konfiskaty dowodu rejestracyjnego w sytuacji, gdy motocykl stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ubezpieczyciel może również zakwestionować wypłatę świadczenia z polisy AC w przypadku, gdy stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody np. stan hamulców pozostawiał wiele do życzenia.

Podsumowanie

Jak widać, obowiązkowy przegląd motocykla nie jest ani skomplikowany, ani drogi. Jedyne czego wymaga od właściciela to udania się do jednej ze stacji obsługi i odczekania aż diagnosta dopełni obowiązków. Całość nie zajmuje więcej niż godzinę. Wykonanie regularnych badań technicznych pozwala na wczesne wykrycie usterek oraz zapobieganie potencjalnym zagrożeniom na drodze. Pamiętajmy też, że brak ważnego badania technicznego to ryzyko otrzymania nie tylko mandatu 500 zł, a w skrajnych przypadkach nawet utrata dowodu rejestracyjnego. To również realny problem z uzyskaniem odszkodowania z tytułu AC, jeśli ubezpieczyciel powoła się na OWU autocasco, w którym badanie techniczne jest niezbędne do wypłaty świadczeń.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij