2023-03-16 19:49:31

Największe stadiony piłkarskie w Polsce i ich parkingi

Podobne tematy piłka nożna sport
fot. Autorstwa Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de
fot. Autorstwa Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de
Mecze piłki nożnej, szczególnie te na najwyższym poziomie, przyciągają sporo kibiców, którzy w sporej części przyjadą na stadion samochodami. Zobaczcie jak wyglądają największe polskie stadiony i ich parkingi.
 
Dzięki Euro 2022 w Polsce mamy kilka stadionów na europejskim poziomie. Dziś przyjrzymy się tym pięciu największym - pod kątem komfortu zmotoryzowanych kibiców, którzy będą szukać miejsc parkingowych na stadionach lub w ich bezpośrednich okolicach.
 
Każdy kierowca, który chce bezpiecznie kupić samochód - bez względu na to czy będzie jeździł nim na mecze piłki nożnej czy w zupełnie inne miejsca - może skorzystać z portalu carVertical. To serwis, który udostępnia narzędzie do sprawdzania historii pojazdów po numerze VIN, w taki sposób, by nikt nas nie oszukał.

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie powstał w latach 2008-2011. Został wybudowany na okoliczność Euro 2012, które odbywały się w Polsce i na Ukrainie. Dawniej w tym miejscu mieścił się słynny Stadion Dziesięciolecia.
 
Stadion Narodowy na meczach piłki nożnej pomieści oficjalnie nieco ponad 58 tysięcy widzów. To czyni go największym tego typu obiektem w Polsce. Dojazd na stadion jest dość komfortowy. Wszyscy, którzy zdecydują się przyjechać samochodem mogą znaleźć miejsce na dwupoziomowym parkingu. Zmieści się tam 1765 samochodów.
 
Istnieje także możliwość zaparkowania samochodu na jednym z zewnętrznych poarkingów - bezpośrednio pod stadionem oraz w okolicy.
 
Na stadion dostać można się również komunikacją miejską (metro, autobusy i tramwaje). Stadion jest zlokalizowany obok dworca kolejowego Warszzawa Stadion.
 
Pojemność całkowita: 58 274 (wszystkie miejsca siedzące).
Parking: dwupoziomowy, podziemny (na 1765 samochodów) oraz parking zewnętrzny na ok. 200 miejsc.

Stadion Śląski w Chorzowie

fot. CC BY-SA 4.0 /  DzejKej86
 
Stadion Śląski w Chorzowie jest drugim co do wielkości stadionem w Polsce. Na meczach piłkarskich zasiąść może tutaj ponad 54 tysiące widzów.
 
Stadion Śląski został wybudowany w 1956 roku, ale w latach 2009-2017 nastąpiła jego gruntowna przebudowa. Jest to miejsce pod wieloma względami legendarne, bo toczyło się tu wiele historycznych pojedynków.
 
Jest zlokalizowany na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Pod kontem dojazdu jest miejscem wygodnym, ale posiada jedynie nieco ponad 900 miejsc parkingowych (w tym 20 miejsc dla kierowców z niepełnosprawnościami i 5 dużych dla autokarów).
 
Dodatkowo Stadion Śląski dysponuje trzema kieszeniami na terenie Parku Śląskiego (łącznie 228 miejsc). Na terenie i w okolicach obiektu znjduje się też 186 miejsc rowerowych.
 
Pojemność całkowita: 54 376.
Parking: ponad 900 miejsce parkingowych na trerenie i wokół obiektu oraz dodatkowo ponad 200 miejsc kieszeniowych na terenie Parku Śląskiego.

Stadion Miejski we Wrocławiu

fot. Autorstwa Stadion Wrocław - Praca własna, CC BY-SA 4.0
 
Tarczyński Arena, bo tak obecnie oficjalnie nazywa się Stadion Miejski we Wrocławiu, to kolejny obiekt wybudowany specjalnie na okazję piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. W trakcie Euro 2012 rozegrane zostały tutaj trzy mecze fazy grupowej (w tym jeden reprezentajci Polski). Na co dzień swoje mecze rozgrywa tutaj ekstraklasowy Śląsk Wrocław.
 
Stadion znajduje się w północno-zachodniej części Wrocławia, niedaleko drogi krajowej nr 94. Na zmotoryzowanych kibiców czeka tutaj ponad 1900 miejsc parkinkowych - cześć od strony Alei Śląskiej, a zdecydowana większość na parkingu wielopoziomowym mieszczącym się przy stadionie.
 
Pojemność całkowita: 45 105.
Parking: ponad 1900 miejsce - od strony Alei Śląskiej oraz na parkingu wielopoziomowym.

Stadion Poznań

fot. CC BY-SA 3.0 / Kotasik
 
Stadion piłkarski w Poznaniu mieści się przy ul. Bułgarskiej. Stadion został wybudowany w 1968 roku, ale w latach 2003-2010 w jego miejcu wybudowano nowy obiekt. Swoje mecze domowe rozgrywa tam aktualny mistrz Polski - Lech Poznań.
 
Obiekt znajduje się blisko centrum miasta. Łatwo tam dojechać zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem. Dla wszystkich kibiców, którzy zdecydują się wybrać Stadion Poznań czeka ok. 900 miejsc parkingowych. Parkingi znajdują się od strony ul. Ptasiej.
 
Jednorazowy wjazd na parking kosztuje 15 zł. Zmotoryzowani kibice, którzy posiadają abonamenty na mecze Lecha Poznań mogą parkować z 7 zł.
 
Pojemność całkowita: 42 837.
Parking: ok. 900 miejsc parkingowych.

Polsat Plus Arena Gdańsk

fot. Autorstwa Dariusz Boczek - od autora via e-mail (OTRS wysłany), CC BY-SA 3.0
 
Polsat Plus Arena Gdańsk została wybudowana w latach 2008-2011. Stadion oficjalnie może pomieścić ponad 41 tysięcy kibiców. Jest to piąty co do wielkości stadion piłkarski w Polsce.
 
W maju 2021 roku odbywał się tutaj finał pilkarskiej Ligi Europy w którym hiszpański Villarreal CF pokonał angielski Manchester United w rzutach karnych (1-1 po regulaminowym czasie i dogrywce, 11-10 w karnych).
 
Dla wszystkich zmotoryzowanych kibiców piłki nożnej na Polsat Plus Arenie Gdańsk czeka aż 2500 miejsc parkingowych. W tym znajduje się 40 bezpłatnych miejscow dla osób niepełnosprawanych.
 
Pojemność całkowita: 41 620
Parking: 2500 miejsc na parkingu naziemnym

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij