2023-03-01 09:46:15

Co należy do obowiązków rejestratorki medycznej?

Podobne tematy artykuł sponsorowany
artykuł sponsorowany
artykuł sponsorowany
Praca w branży medycznej nie zawsze oznacza wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. W tego typu placówkach potrzebni są również pracownicy administracyjni, odpowiedzialni za kontakt z pacjentem. Do takich zawodów należy właśnie rejestratorka medyczna, czyli pierwsza osoba, którą widzą chorzy po wejściu do szpitala czy przychodni. Czym dokładnie zajmuje się taki pracownik? Gdzie może znaleźć posadę?

Praca rejestratorki medycznej to nie tylko umawianie pacjentów

Zakres kompetencji rejestratorki medycznej jest bardzo szeroki, a sama funkcja niezwykle odpowiedzialna. Jej najważniejszym zadaniem jest prawidłowa organizacja pracy przychodni, czyli umawianie pacjentów do konkretnych specjalistów w uporządkowany sposób. To jednak nie wszystkie obowiązki rejestratorki medycznej. Jej codzienna praca polega na wykonywaniu wielu różnych działań. To właśnie ona zajmuje się rozliczaniem usług świadczonych przez lekarzy, przyjmowaniem płatności od pacjentów i wystawianiem rachunków. Co więcej, rejestratorka prowadzi i archiwizuje dokumentację medyczną. Musi też czuwać nad statusem ubezpieczenia pacjentów i wynikających z niego praw.

W zakresie obowiązków pracownika na tym stanowisku znajduje się też szeroko rozumiana obsługa pacjentów. Chodzi nie tylko o rejestrację wizyt, ale też o przekazywanie informacji na temat wyników badań, powiadamianie o zakresie dostępnych usług medycznych czy przyjmowanie zgłoszeń. Ponadto rejestratorka medyczna na co dzień wspiera lekarzy w kontakcie z ich podopiecznymi. To odpowiedzialna praca dla osób zorganizowanych i życzliwie nastawionych do innych ludzi.

Miejsca pracy dla rejestratorki medycznej

Wstępna obsługa pacjentów jest potrzebna niemal w każdej placówce medycznej. Powstaje coraz więcej takich obiektów o charakterze prywatnym, dlatego też nietrudno jest znaleźć odpowiednie ogłoszenie. Rejestratorka medyczna może pracować przede wszystkim w:
 
  1. Przychodniach,
  2. Szpitalach,
  3. Przychodniach dentystycznych,
  4. Centrach rehabilitacji,
  5. Ośrodkach psychoterapii,
  6. Klinikach,
  7. Poradniach specjalistycznych,
  8. Gabinetach lekarskich.

Warto pamiętać, że poszczególne placówki mogą różnić się rodzajem pacjentów oraz trybem pracy, dlatego często trzeba liczyć się z koniecznością przychodzenia na zmiany nocne.

Co ważne, wymiar pracy na tym stanowisku nie jest dokładnie ustalony. Polskie przepisy nie określają, czy zawód ten zalicza się do personelu medycznego, objętego limitem 7 godzin i 35 minut pracy dziennie. Z tego powodu to pracodawca decyduje o tym, ile godzin pracuje rejestratorka medyczna. Kolejną ważną kwestią jest oczywiście wynagrodzenie. Na jego wysokość wpływa wiele czynników - między innymi to, czy jest zatrudniona w placówce NFZ, czy prywatnej. To, ile zarabia rejestratorka medyczna, zależy również od wykształcenia i doświadczenia. Dlatego też warto zainteresować się 10-miesięcznym kursem w Żaku. Charakter zajęć ma korzystny wpływ na szansę znalezienia pracy po jego ukończeniu.

Praktyczne przygotowanie do zawodu rejestratorki medycznej

Praca na omawianym stanowisku wymaga dobrej organizacji, łatwości w nawiązywaniu kontaktów i wielozadaniowości. To dlatego kurs na rejestratorkę medyczną oferowany przez Żaka jest skonstruowany z naciskiem na praktyczne ćwiczenia. W ramach zajęć słuchacze biorą udział w warsztatach interpersonalnych i uczą się obsługi programów stosowanych w placówkach medycznych. Kursanci zdobywają konkretną wiedzę na temat klasyfikacji świadczeń, zasad ewidencjonowania czy podstaw sporządzania dokumentacji. Co więcej, zajęcia w Żaku obejmują przygotowanie słuchaczy do kontaktu z pacjentami i personelem medycznym pod względem psychologicznym i komunikacyjnym. Dzięki temu po ukończeniu jednorocznego kształcenia są gotowi do rozpoczęcia pracy w zawodzie. 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij