2022-05-31 18:05:03

Stadium snu - co to jest?

Podobne tematy sen
Sen to bardzo ważna kwestia w życiu każdego człowieka. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie wystarczy spać bardzo długo, by obudzić się wypoczętym. Duże znaczenie mają tzw. fazy snu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Fazy snu - co warto wiedzieć?

Sen nie jest jednostajnym stanem, w którym się pogrążamy po zamknięciu oczu. Przeprowadzone badania dowiodły, że dzieli się ona pewne etapy, z których każda ma bardzo duże znaczenie. Wiele interesujących informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://sleepinghouse.pl/artykul/fazy-snu-czyli-funkcjonowanie-mozgu-podczas-snu. Badacze na podstawie pracy mózgu, stanu napięcia mięśniowego, a także ruchów gałek ocznych wyróżnili 4 fazy snu.

Poszczególne stadia snu

Pierwsza faza snu to tzw. sen wolnofalowy. Jest to stadium wstępne, a co za tym idzie - najkrótsze (zwykle trwa ok. 7 minut). Charakteryzuje się ono wolnymi ruchami gałek ocznych, a także stosunkowo małą aktywnością mięśniową. W czasie tej fazy, powoli znikają fale mózgowe alfa, a na ich miejscu występują fale theta, które są nieco wolniejsze. W czasie snu wolnofalowego człowiek zachowuje świadomość i czujność w pewnym stopniu, dlatego może mieć wrażenie, że jeszcze nie śpi.

W kolejnej fazie organizm zaczyna się przygotowywać do snu głębokiego. Wtedy też zmniejsza się temperatura ciała, a bicie serca oraz ruchy gałek ocznych znacznie zwalniają.

Następnie następuje sen głęboki, podczas którego dochodzi do regeneracji mięśni i kości, a także całego układu odpornościowego. Wtedy też jest wytwarzana energia, która będzie potrzebna po przebudzeniu. Etap ten łączy się z najwolniejszymi falami delta, a także z pojawieniem się marzeń sennych. W tej fazie może także występować lunatykowanie oraz lęki nocne.

Ostatnia faza, którą można wyróżnić jest faza REM czyli tzw. sen szybkich ruchów gałek ocznych. W tej fazie oczy przemieszczają się w różnych kierunkach. Pierwsze stadium fazy REM trwa około 15 minut. W trakcie tej fazy dochodzi do utrwalania różnych śladów pamięciowych i ich przenoszenia do pamięci długotrwałej.

Jak przebiega cykl snu?

Aby sen był zdrowy i efektowny należy zadbać o właściwe wyposażenie sypialni (idealny materac w Rzeszowie dostępny jest w ofercie marki Hilding Anders, w sklepie online), a także zdawać sobie sprawę z tego jak przebiega każdy cyklu snu. Na stronie https://sleepinghouse.pl/artykul/fazy-snu-czyli-jak-spac-by-rano-obudzic-sie-wypoczetym dostępne jest wiele wartościowych informacji na ten temat.

Jak wspomniano wcześniej cykl każdego snu składa się z następujących po sobie faz. Pełny cykl zwykle trwa oko 100 minut, a po zakończeniu fazy REM, cykl zaczyna się od nowa. Długość poszczególnych faz jest trudna do przewidzenia i zależny od wielu czynników. Sen inaczej przebiega u osób dorosłych, a inaczej u dzieci.

Właściwe wykorzystanie poszczególnych faz snu ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Kiedy zaplanuje się sen w taki sposób, żeby obudzić się w czasie trwania pierwszej fazy, uda się ograniczyć ilość snu, ale za to zachować jego jakość. Należy także pamiętać o tym, aby nie obudzić się w czasie snu głębokiego. Wybudzenie się w tej fazie będzie szkodliwe dla organizmu. Aby jak najlepiej zaplanować swój wypoczynek, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów dotyczących przeliczania faz snu. Skuteczne może się także okazać testowanie.

 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij