2022-01-13 10:23:19

6 wskazówek, jak używać oczyszczacza, aby chronił przed smogiem

Wybór dobrego oczyszczacza powietrza jest bardzo ważny. Jednak równie istotne jest prawidłowe używanie urządzenia. Błędy popełniane przez niektórych użytkowników sprawiają, że oczyszczacz nie spełnia należycie swojej funkcji. Sprawdź co robić, aby sprzęt dobrze chronił przed smogiem.

1. Używanie oczyszczacza powietrza 24h na dobę

W sezonie smogowym oczyszczacz powietrza powinien być używany przez 24 godziny na dobę. Niektórzy uruchamiają go dopiero wtedy, gdy zorientują się, że jakość powietrza może być bardzo zła. To błąd, ponieważ zanim zdamy sobie sprawę z obecności smogu, może minąć dużo czasu, co oznacza wdychanie szkodliwych zanieczyszczeń.

Lepiej nie wyłączać oczyszczacza przed wyjściem z domu, żeby nie narażać się na wdychanie smogu po powrocie. Urządzenie powinno pracować także podczas wietrzenia mieszkania. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że żaden oczyszczacz powietrza nie usuwa CO2. W artykule https://zdrowojemy.pl/urzadzenia/oczyszczacz-powietrza-a-otwarte-okno-i-wietrzenie/ możemy znaleźć poradę, aby w sezonie zimowym ograniczyć wietrzenie do 5 minut, co wystarczy do redukcji stężenia dwutlenku węgla.

Oczywiście, należy korzystać z oczyszczacza także nocą. Na szczęście na rynku nie brakuje oczyszczaczy, które w niskich prędkościach są prawie niesłyszalne. Jako przykład można wskazać takie modele jak:
 
  1. Klarta Forste 4 – 24 dB, maksymalna powierzchnia pracy 38 m²,
  2. Sharp KC-D40EUW – 23 dB, maksymalna powierzchnia pracy 27 m²,
  3. Winix U300  – 26 dB, maksymalna powierzchnia pracy 41 m²,
  4. Ideal AP 25 – 27 dB, maksymalna powierzchnia pracy 54 m²,
  5. LIFAair LA333 – 18 dB, maksymalna powierzchnia pracy 41 m².

2. Korzystanie z trybu automatycznego

Najlepiej, aby urządzenie pracowało w trybie automatycznym, w którym samodzielnie dostosowuje prędkość filtracji do jakości powietrza. Mają go niemal każdy oczyszczacz powietrza Philips i Sharp, urządzenia marek Klarta, LIFAair, Electrolux oraz wielu innych. Różnicę stanowi rodzaj wykrywanych zanieczyszczeń i interpretacja jakości powietrza. Oczyszczacz może być wyposażony w:
 
  1. laserowy czujnik pyłu zawieszonego PM2,5,
  2. sensor IR (na podczerwień) pyłu zawieszonego PM2,5,
  3. czujnik gazów,
  4. sensor kurzu.
 
Najlepszy wybór to oczyszczacz z miernikiem laserowym cząsteczek PM2,5. Zapewnia dokładny pomiar podstawowego składnika smogu i dostosowanie prędkości oczyszczania do jego stężenia.

3. Zapewnienie swobodnego przepływu powietrza

Aby oczyszczacz powietrza mógł efektywnie pracować, nie można zablokować wlotów i wylotów powietrza. Z tego powodu urządzenie nie może przylegać do ściany ani innych obiektów. Minimalny odstęp wynosi 20 cm, ale niektórzy producenci zalecają zachowanie jeszcze większej odległości. Oczyszczacz powietrza nie powinien też stać we wnęce, ponieważ utrudni to rozprowadzanie czystego powietrza po całym pomieszczeniu.

4. Kontrolowanie stanu filtrów wymiennych

W większości oczyszczaczy główną rolę w procesie oczyszczania odgrywają filtr HEPA oraz filtr węglowy. Po pewnym czasie ulegają one zużyciu i wymagają zastąpienia nowymi. Zużyte filtry znacznie ograniczają przepływ powietrza, dlatego urządzenie pracuje mało efektywnie.

Autorzy artkułu https://dojrzalakobieta.pl/dlaczego-starsi-ludzie-potrzebuja-oczyszczaczy-powietrza/ zwracają uwagę na fakt, że nie można do końca polegać na wskaźnikach wymiany filtra, obecnych w wielu urządzeniach. Działają one bowiem na zasadzie pomiaru czasu pracy, podczas gdy tempo zużywania filtrów zależy także od jakości powietrza w miejscu użytkowania urządzenia.

Warto co jakiś czas zerknąć na filtry i ocenić ich stan. Jeśli filtr HEPA z białego stał się ciemnoszary albo czarny, oznacza to, że jest już zużyty.

5. Czyszczenie filtra wstępnego

Filtr wstępny, którego zadaniem jest usuwanie dużych zanieczyszczeń, zwykle nie wymaga wymiany. Zalecane jest jednak regularne oczyszczanie go, najczęściej przy pomocy odkurzacza działającego na niskich obrotach albo miękkiej ściereczki. Tak samo jak zużyte filtry węglowy i HEPA zanieczyszczony filtr wstępny ograniczy przepływ powietrza, a w rezultacie utrudni oczyszczanie go.

6. Dokładne przeczytanie instrukcji obsługi

Na koniec warto wspomnieć o rzeczy pozornie oczywistej, lecz w praktyce często pomijanej – przeczytaniu instrukcji obsługi. Powinno się to zrobić jeszcze przed pierwszym uruchomieniem oczyszczacza powietrza. Używanie produktu niezgodnie z zaleceniami producenta może skutkować uszkodzeniem oczyszczacza i utratą gwarancji. Ignorując instrukcję, ryzykujemy zatem nie tylko brakiem skutecznej ochrony przed smogiem, ale i stratą pieniędzy przeznaczonych na zakup urządzenia.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij