2021-12-16 11:12:19

Pranie wodne: na czym polega i co jest do niego potrzebne?

Podobne tematy lifestyle
Nasze ubrania się brudzą – to oczywiste i naturalne. Bez względu na to, z jakich materiałów są wykonane, po jakimś czasie przestają wyglądać dobrze i nabierają przykrych zapachów. Wówczas najwyższy czas wrzucić je do pralki.
 
Z pozoru pranie ubrań wydaje się banalne: w końcu co może być trudnego w załadowaniu rzeczy do bębna i dodaniu detergentu? Również pranie ręczne nie sprawia nam zazwyczaj problemów. Tymczasem okazuje się, że nawet podczas tak prostych czynności jak pranie bielizny, ręczników czy pościeli popełniamy błędy. Aby wywabianie plam domowymi sposobami nie zamieniło się w powód do zmartwień, pamiętaj o kilku prostych zasadach. Jakich? Piszemy o tym w naszym artykule.

Na czym polega pranie wodne?

Proces prania wodnego – jak wskazuje sama nazwa – odbywa się w wodzie z dodatkiem detergentu. Podstawowe produkty do prania wodnego kupimy w większości marketów; duży wybór proszków, płynów, kapsułek czy żeli dostępny jest również w sklepach online, np. https://sklep.sovrana.pl/. Do prania w warunkach domowych niezbędne są oczywiście także specjalne urządzenia umożliwiające higieniczne odświeżanie zróżnicowanego asortymentu. Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze sprzęty, a producenci dbają o to, by wprowadzać coraz bardziej zaawansowane technologie mające poprawić jakość prania. Coraz częściej łączy się też kilka urządzeń w jedno, projektując np. pralko-suszarki. Pralki automatyczne są tak skonstruowane, by użytkownik łatwo połapał się w ich funkcjach. Podczas prania popełniamy jednak różne błędy, które mogą mieć negatywny wpływ na wygląd naszych rzeczy. Po wyjęciu ubrań z pralki czasami okazuje się, że nie wyglądają one tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli. Istnieją jednak proste sposoby na to, by tkaniny były zawsze czyste i świetnie się prezentowały.  Wielu z nas prawdopodobnie choć raz zdarzyło się niewłaściwie dobrać temperaturę, przeładować bęben lub użyć nieodpowiedniego środka piorącego. To jedne z najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas prania. Co jeszcze może zniszczyć ulubione części naszej garderoby? Na przykład niewłaściwe sortowanie. Rozdzielając ubrania należy brać pod uwagę nie tylko kolory, lecz także rodzaj materiału, z którego są wykonane. Kolejny błąd to dodawanie zbyt dużej ilości proszku. W ten sposób powstaje za dużo piany, która – choć skutecznie zbiera brud – osadza się na ubraniach. Choć wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, tkaniny może zniszczyć też niewłaściwe dozowanie detergentu. Należy stosować dokładnie taką ilość środka piorącego, jaką sugeruje producent: w przeciwnym razie ubrania pozostaną niedoprane. Uwaga: negatywne skutki może spowodować zarówno nadmiar, jak i niedobór detergentu.

Jakich środków używa się do prania wodnego?

Do klasycznego prania wodnego wykorzystuje się różnego rodzaju środki chemiczne. Rolą detergentów jest ułatwienie zmieszania zanieczyszczeń z wodą, co ułatwia usunięcie ich z ubrań. Większość dostępnych w obrocie detergentów zawiera związki powierzchniowo czynne, związki zmiękczające wodę, enzymy oraz substancje wybielające. Tradycyjnie bieliznę oraz inne części garderoby pierzemy w proszku do prania. Na rynku dostępne są jednak również inne detergenty, na przykład takie pod postacią płynów czy żeli, które szybko wnikają w głąb materiału i skutecznie rozpuszczają wszelkie zabrudzenia. Duży wybór profesjonalnych środków do prania można znaleźć tutaj: https://sklep.sovrana.pl/pl/c/Srodki-do-prania-wodnego/14

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij