https://stalrzeszow.pl/stal-rzeszow-rakow-czestochowa-w-i-rundzie-fortuna-pucharu-polski/


2021-08-11 09:08:39

Kurza ślepota – objawy, przyczyny, leczenie

Podobne tematy lifestyle

Kurza ślepota, inaczej nyktalopia albo ślepota zmierzchowa, wiąże się ze złym widzeniem przy słabym albo przyćmionym świetle. Co powoduje wystąpienie choroby? Jakie są symptomy kurzej ślepoty i jak ją leczyć?

Objawy kurzej ślepoty

Charakterystycznym symptomem kurzej ślepoty jest słabe widzenie w ciemności. Pogorszenie się wzroku odczuwa się szczególnie wtedy, gdy przechodzi się z jasnego środowiska do zaciemnionego. Dolegliwość pojawia się nie tylko po zmierzchu i w nocy, ale też w czasie dnia. Wystarczy wejść z jasnego podwórka do ciemniejszego wnętrza, np. do baru czy na strych. Dla osób z kurzą ślepotą wyjątkowo uciążliwe, a zarazem niebezpieczne, jest słabe widzenie drogi, gdy kieruje się w nocy. Kierowcę naprzemiennie oślepiają światła innych pojazdów i ciemności, co utrudnia śledzenie sytuacji na zaciemnionej drodze.

Co wywołuje kurzą ślepotę?

Przyczynami kurzej ślepoty mogą być dysfunkcje oczu (np. krótkowzroczność albo rozmyta widoczność przy patrzeniu na przedmioty w oddali), degeneracyjna choroba narządu wzroku (m.in. zaćma), uwarunkowanie genetyczne (np. zespół Ushera) albo zwyrodnienie barwnikowe siatkówki wywołane przez gromadzenie się w niej czarnego pigmentu, skutkujące zawężonym widzeniem.

Czasem zdarza się, że nyktalopia jest spowodowana niedoborem witaminy A. Substancja może nie wchłaniać się w ciele w wystarczającym stopniu albo nie być dostarczana wraz z dietą w dostatecznej ilości. Witamina A ma wpływ na zamienienie impulsów nerwowych na obrazy na siatkówce, czyli światłoczułym narządzie obecnym w tylnej części oka. Jeżeli nie dostarcza się jej organizmowi w odpowiedniej dawce, skutkuje to pogorszeniem widzenia i chorobami wzroku (m.in. nyktalopią).

Z powodu możliwych niedoborów witaminy A u osób niedożywionych, z zaburzeniami przyswajania, odżywania i alkoholików zwiększa się ryzyko wystąpienia kurzej ślepoty. Prawdopodobieństwo zachorowania na omawianą dolegliwość jest wyższe również w przypadku pacjentów cierpiących na niewydolność trzustki. W takich przypadkach trudności z przyswajaniem tłuszczy mogą prowadzić do niedoborów rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy A.

Jak leczyć kurzą ślepotę?

Leczenie kurzej ślepoty jest zależne od przyczyn wystąpienia choroby. Aby sprawdzić, co mogło wywołać nyktalopię, należy udać się do okulisty, który zbada narząd wzroku. Konieczne może być również wykonanie badań krwi w celu sprawdzenia poziomu glukozy i witaminy A. Przeanalizowanie uzyskanych informacji pozwoli na postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia.

Jeżeli przyczyną kurzej ślepoty jest niedobór witaminy A, krótkowzroczność albo zaćma, dolegliwość uda się wyleczyć. Jak postępuje się w określonych przypadkach? Przy niedoborach witaminy A zaleca się jej suplementację oraz dbanie o zrównoważoną dietę. W leczeniu krótkowzroczności wykorzystuje się soczewki korekcyjne, które poprawiają widoczność w dzień i po zmierzchu. Z kolei w przypadku zaćmy zalecana jest operacja polegająca na usunięcia zmętniałych obszarów soczewki oka i zastąpieniu ich sztucznymi komponentami. Po zabiegu operacyjnym symptomy nyktalopii zwykle ulegają cofnięciu albo przynajmniej znacznemu osłabieniu. Jeżeli kurza ślepota wynika z uwarunkowań genetycznych, niestety jest nieuleczalna.

Objawem nyktalopii jest gorsze widzenie w zaciemnionym środowisku. Jeżeli opisany stan spowodowały czynniki genetyczne, nie udaje się go wyleczyć. Jeśli natomiast kurza ślepota jest związana z dysfunkcjami oczu, degeneracyjnymi chorobami narządu wzroku, niedoborem witaminy A, jej leczenie przynosi dobre rezultaty. Terapia dobierana jest do przyczyny wywołującej schorzenie, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże rozpoznać źródło problemu i dostosować do niego metody leczenia.


Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij