https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2021-06-30 07:12:53

Objawy ciąży – jak rozpoznać, że zostaniesz mamą?

Podobne tematy lifestyle
Kobieta, która stara się o dziecko, pilnie wyczekuje takich objawów ciąży jak mdłości czy zgaga. Tymczasem pierwsze oznaki wczesnej ciąży w niczym nie przypominają tych „typowo” ciążowych. Łatwo je przeoczyć, a nawet pomylić z infekcją. Czego można się spodziewać, zanim wykona się test ciążowy?

Czy zapłodnienie jest odczuwalne?

Byłoby idealnie, gdyby moment zapłodnienia dało się wyczuć. Oczywiście, tak się nie dzieje – stąd tyle przypadków, w których ciąża była niespodzianką. Można zwiększyć szansę na zapłodnienie, starając się o dziecko w dni płodne i nieco ułatwiając pracę plemnikom poprzez wspólny orgazm – którego skurcze przyspieszają ich drogę – a także zatrzymując w drogach rodnych na kilka chwil nasienie, np. w odpowiedniej pozycji, z uniesioną miednicą.

Ból kilka dni po stosunku

Pierwszym sygnałem, który może świadczyć o tym, że mogło dojść do zapłodnienia, jest dyskomfort, podobny nieco do bólu miesiączkowego, który da się wyczuć kilka dni po stosunku. Co ciekawe, niektóre kobiety odczuwają ból wyraźniej po jednej stronie, co może wskazać, z którego jajnika pochodzi zapłodniona komórka jajkowa.

Plamienie implantacyjne

Między 6 a 13 dniem od zapłodnienia może także dojść do plamienia implantacyjnego. Może ono być skąpe i delikatne, niemal ledwie zauważalne, a może także przypominać początek miesiączki. Może trwać od kilku godzin do trzech dni. Dochodzi do niego, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, powodując delikatne uszkodzenia naczyń krwionośnych. W tym czasie może też dochodzić do wyżej wspomnianego lekkiego dyskomfortu. Dla wielu kobiet jest to mylący sygnał, skutecznie oddalający nadzieję o ciąży. Tymczasem może być jednym z jej pierwszych objawów!

Wzrost temperatury ciała

Kiedy kilka dni po stosunku nagle pogarsza się samopoczucie, odczuwa się zwiększone zmęczenie, a najprostsze czynności zaczynają powodować nadmierne pocenie – to wcale nie musi oznaczać infekcji, a… ciążę! Wiąże się to ze wzrostem temperatury ciała. Jaka temperatura we wczesnej ciąży powinna wzbudzić ciekawość? Można to nazwać stanem podgorączkowym – waha się zwykle między 37 a 37,5 stopnia. Jeśli w okresie starań o dziecko prowadziło się wykres temperatury i nagle doszło do jej wzrostu, który utrzymuje się do terminu miesiączki, a nawet po nim – można przypuszczać, że doszło do zapłodnienia.

Ból piersi

Kolejnym dość wczesnym objawem ciąży może być ból i wrażliwość piersi. Może się on objawiać dyskomfortem pod wpływem dotyku, a może się również pojawiać nagle, jako uczucie mrowienia. Wiąże się to poszerzaniem naczyń krwionośnych i zwiększonym dopływem krwi do piersi, spowodowanym przez hormony. Zmienia się także kolor brodawek – stają się ciemniejsze. Taki dyskomfort może się pojawić około 4 tygodni od zapłodnienia.

Nie każda kobieta miewa takie same objawy. Niektóre nie mają ich w ogóle, inne odczuwają wszystkie. Ważne jest, by w okresie starań o dziecko bacznie obserwować swój organizm, by w razie ciąży nie dopuścić do żadnych zaniedbań.


Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij