2020-09-30 14:43:11

Ubieganie się o kredyt hipoteczny za granicą – czy jest to możliwe?

To, że wyjeżdżamy z Polski nie oznacza, że w przyszłości nie będziemy chcieli tam wrócić. Powody opuszczenia granic kraju mogą być różne, ale najczęstszym powodem są oczywiście przyczyny ekonomiczne. Jednocześnie po wyjeździe za granicę możemy zacząć myśleć o kredycie hipotecznym, aby przy jego udziale kupić w Polsce mieszkanie. Dziś odpowiemy, czy będziemy mogli się o niego ubiegać. 

Rekomendacja S, czyli dokument przedstawiony przez Komisję Nadzoru Finansowego zawiera informacje o tym, że instytucje bankowe mogą nie udostępniać waluty jako zabezpieczenia osobom, które otrzymują wypłatę w obcej walucie. Ponieważ notowania walut oferowane przez polskie instytucje bankowe na rynku nie są satysfakcjonujące pod względem dochodów, cały problem jest jeszcze trudniejszy. Wspomnimy tylko, że wypłaty w dolarach amerykańskich, funtach szterlingach i euro są pod tym względem uprzywilejowane, ponieważ są one bardziej atrakcyjne dla banków pod względem indywidualnych kursów wymiany.

Kalkulator rat kredytu hipotecznego. Źródło: Expander

Wymagane dokumenty

Jeśli ewentualny pożyczkobiorca nie będzie w stanie wykazać odpowiednich dokumentów, instytucja bankowa nie będzie mógł rozpocząć procesu analizy wniosku. Wymienić można zaświadczenie wydawane w języku polskim potwierdzające to, że faktycznie pracujemy za granicą oraz pozwolenie do zamieszkania i pracowania w danym kraju. Zazwyczaj przy tłumaczeniach konieczne jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego.

Alternatywy?

Co jednak jeśli nas wniosek o kredyt hipoteczny zostanie odrzucony? Zakładając, że choćby jeden członek naszej rodziny zarabia w polskiej walucie, jesteśmy w stanie ubiegać się o współpożyczkę. Następnie, aby bank mógł przeanalizować Twoją wiarygodność kredytową, należy zrównać walutę osoby mieszkającej w Polsce z obcą. „Partner” ma prawo do przetransferowania wierzytelności bankowych na rzecz zagranicznego kredytobiorcy, jeśli sobie tego życzy. Oczywiście, aby zachować zdrowe relacje, warto wcześniej ze sobą porozmawiać na ten temat.

Podsumowanie

Tak, możliwe jest ubieganie się o kredyt hipoteczny za granicą, jednak nie jest to zadanie łatwe. Mimo wszystko przy właściwym nastawieniu i determinacji jesteśmy w stanie zrealizować marzenie posiadania własnego mieszkania w Polsce, do którego wprowadzimy się, gdy zdobędziemy odpowiedni kapitał na obczyźnie.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij