https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2019-10-22 10:10:21

Dom parterowy czy z poddaszem - porównujemy koszty i zalety 3 projektów z pracowni Domowe Klimaty

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego. Jak się okazuje, najpopularniejsze są projekty budynków parterowych i z poddaszem. Jednak, jaki rodzaj domu jest bardziej opłacalny pod względem kosztów? Jakie są zalety obu tych rozwiązań? Co warto wiedzieć na ich temat?

Jakie są zalety domów parterowych?

Domy parterowe wybierane są zazwyczaj przez osoby, które chcą uniknąć wchodzenia po schodach. Decydują się zatem na nie rodziny z małymi dziećmi lub seniorzy chcący się przenieść na jesień życia w zaciszne miejsce. Wskazuje się, że dom parterowy o prostej bryle będzie też tańszy w eksploatacji niż z poddaszem o podobnym metrażu. Również jego budowa może być nieco tańsza. Co istotne, można wybierać między projektami o klasycznej (np. projekt Absynt)
 
 
lub nowoczesnej konstrukcji (np. projekt Antares N).
 
 
To pozwala na dobranie idealnego domu dla siebie. Ciekawym przykładem nowoczesnych rozwiązań w budownictwie parterowym jest zastosowanie dużych przeszkleń. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dom parterowy z przeszkleniami i nieoczywistą konstrukcją.

Jakie zalety mają domy z poddaszem użytkowym?

Domy z poddaszem są natomiast chętnie wybierane przez rodziny wielopokoleniowe, które chcą mieszkać razem. Do ich zalet należy zaliczyć między innymi możliwość urządzenia osobnych stref: dziennej i nocnej lub dwóch osobnych mieszkań. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie, często wskazują również na możliwość wykończania domu etapami. Na początku parter, później poddasze. To pozwala rozłożyć koszty budowy domu, gdy robi się to metodą gospodarska.
 
Dom z poddaszem użytkowym można też wybrać na mniejszą działkę. Dzieje się tak z uwagi na to, że ma mniejszą powierzchnię zabudowy, a użytkowa może być większa w porównaniu z domami parterowymi. Przykładem może być tutaj projekt Akord, który w porównaniu do wyżej wspomnianych projektów parterowych ma mniejszą powierzchnię zabudowy (118,5 m2), ale za to większą użytkową (138, 77 m2).
 

Jakie są koszty budowy domu parterowego i z poddaszem?

Jeżeli chodzi o koszty budowy domów, to składa się na nie wiele czynników, w tym koszt zakupu projektu. Wspomniane wyżej projekty można zakupić na stronie domoweklimaty.pl. Ich koszt jest taki sam – 2500 zł. Różnice mogą pojawić się w trakcie realizacji projektów. Najtaniej wbrew pozorom, z trzech wymienionych projektów, wychodzi budowa domu z poddaszem Akord ok. 288 000 zł metodą gospodarczą. Najdrożej natomiast domu parterowego Absynt ok. 336 000 zł.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij