2024-03-21 13:43:04

Maraton, półmaraton, ultramaraton - czym są?

Podobne tematy bieganie sport
fot. Drazen Zigic / freepik.com
fot. Drazen Zigic / freepik.com
Bieganie to aktywność fizyczna, do której wcale nie musimy się przygotowywać zbyt dużo. Wystarczą buty, strój sportowy, motywacja i plan. Z czasem plan może ulec rozszerzeniu i zwieńczeniem naszych treningów może stać się udział w półmaratonie, maratonie, a nawet ultramaratonie. Czy różnią się te biegi? Jak się do nich przygotować? Gdzie wystartować?

Półmaraton - pierwsze poważne wyzwanie dla biegaczy

Zacznijmy pierwszego istotnego dystansu w karierze sportowej każdego biegacza. Mowa tu o półmaratonie - dystansie stanowiącym dokładną połowę królewskiego maratonu. Bieg w półmaratonie oznacza przebiegnięcie 21,0975 kilometra. To także jeden z popularniejszych w Polsce dystansów biegów ulicznych, które każdego roku organizowane w są w dziesiątkach miast w Polsce.

Czy każdy z nas jest w stanie przebiec półmaraton? W zdecydowanej większości tak, pod warunkiem jednak, że jesteśmy zdrowi i mamy wszelkie predyspozycje do tego, by eksponować swój organizm na tak długotrwały wysiłek. Start w półmaratonie koniecznie musimy poprzedzić solidnym treningiem, który najlepiej rozpocząć co najmniej 3 miesiące przed startem.

Z takim bagażem treningowym powinniśmy z powodzeniem ukończyć półmaraton. Czy w takich zawodach sam czas przebiegnięcia 21 kilometrów jest ważny? Niekoniecznie, szczególnie na początku. Jednak wraz z robieniem postępów i kolejnymi startami, powinniśmy utrzymać trend skracania czasu. Optymalny dla wielu czas to 2 godziny. Czy dasz radę przebiec półmaraton szybciej?

Maraton - królewski dystans dla wytrwałych

Czy podczas igrzysk olimpijskich zdarzało nam się podwajać dawkę emocji, korzystając z https://sport.betfan.pl/? Czy wśród dyscyplin, na których się znamy, znajdzie się także maraton? Od kilku lat, wraz z popularyzacją biegania, coraz większa liczba osób marzy o tym i planuje, by kiedyś znaleźć się na starcie legendarnego maratonu. 

Czym dokładnie jest maraton? O szczegółach biegu przeczytamy pod adresem https://maratontorunski.pl/co-to-jest-maraton/. My tylko dodamy, że jest to dystans 42,195 kilometra, który stanowi ukoronowanie wieloletnich treningów każdego ambitnego biegacza. Każdego roku na terenie Polski, ale także w Europie i na Świecie organizowane są znane maratony uliczne, które pozwalają na sprawdzenie się z własnymi słabościami, które z pewnością napotkają każdego biegacza. Czy maraton jest trudny do przebiegnięcia? Zdecydowanie tak.

Czy da się przygotować do niego? Oczywiście, że tak, tym bardziej, gdy wcześniej mieliśmy okazję spróbować się na dystansie połmaratonu. Nikt nie jest w stanie opisać satysfakcji, jaka płynie z ukończenia tak szlachetnego dystansu, jakim jest maraton. 

Ultramaraton - ekstremalne biegi w każdych warunkach

Maraton zaliczony? Wynik wyśrubowany do granic możliwości? Wciąż poszukujemy nowych wyzwań? A zatem czas rozważyć udział w ultramaratonie. Tutaj nie ma już sztywnych zasad w zakresie dystansu czy ukształtowania powierzchni. Definicja ultramaratonu jest prosta - to każdy ekstremalny bieg o długości większej niż królewski dystans maratonu.

Możemy więc wystartować w ulicznym ultramaratonie na dystansie 50, 60, a nawet 100 kilometrów. Szukamy skrajnie trudnych biegów? Może biegi górskie na dystansie 80 kilometrów, wiodące przez pasma kilku masywów górskich? To dopiero sposób na uwolnienie swojej energii, walkę z samym sobą i biegnącym czasem. 

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij