2023-10-12 22:40:32

Polska pokonała Wyspy Owcze! Michał Probierz wygrywa w debiucie

W kolejnym meczu eliminacji do Mistrzostw Europy Polacy pokonali Wyspy Owcze 2-0. Bramki dla "Biało-czerwonych" zdobyli Sebastian Szymański i Adam Buksa.

Polacy do kolejnego spotkania w ramach eliminacji do Euro 2024 przystąpili pod wodzą nowego szkoleniowca. Michał Probierz zastąpił na stanowisku selekcjonera Fernando Santosa i już w pierwszym spotkaniu pokazał, że w reprezentacji Polski szykują się zmiany.

Przypomnijmy, że we wrześniu "Biało-czerwoni" pokonali Wyspy Owcze 2-0 po dwóch golach Roberta Lewandowskiego, jednak styl w jakim odnieśli to zwycięstwo, pozostawiał wiele do życzenia.

W pięciu spotkaniach eliminacynych Polacy wywalczyli zaledwie sześć punktów i plasowali się na czwartej pozycji w grupie E. W dzisiejszym starciu Michał Probierz na początku zaskoczył wyjściową jedenastką.  Od pierwszych minut na murawie pojawiło się dwóch debiutantów- Patryk Peda ze SPAL i Patryk Dziczek z Piasta Gliwice.

Sebastian Szymański dał prowadzenie w 4. minucie

Reprezentanci Polski byli zdecydowanym faworytem dzisiejszego pojedynku i szybko potwierdzili to na boisku. Już w 4. minucie objęli prowadzenie. Sebastian Szymański precyzyjnie uderzył zza szesnastki i zaskoczył golkipera rywali.

W 19. minucie znów dał o sobie Szymański, chciał wyłożyć futbolówkę do Arkadiusza Milika, jednak szybszy był golkiper gospodarzy i przeciął to podanie.

W 28. minucie pojawiło się pierwsze zagrożenie pod bramką Wojciecha Szęsnego. Po rzucie rożnym uderzał Joan Edmunsson, a tuż sprzed linii bramkowej futbolówkę wybił Patryk Peda. Jeszcze przed przerwą znów próbowali zagrozić "Biało-czerwoni". Ostatecznie skończyło się jednak tylko na lekkim uderzeniu Mattiego Casha.

Tuż po zmianie stron na linii szesnastki padł Arkadiusz Milik. Arbiter postanowił skorzystać z pomocy VAR-u i podyktował rzut wolny sprzed pola karnego, a dodatkowo ukarał Askhama czerowną kartką. Z wolnego przymierzył Piotr Zieliński, ale minimalnie niecelnie.

Adam Buksa zdobył drugą bramkę dla "Biało-czerwonych"

W 65. minucie "Biało-czerwoni" po raz drugi skierowali piłkę do siatki. Wrzutkę z lewej flanki posłał Przemysław Frankowski, a futbolówkę do siatki wbił Adam Buksa.

W 79. minucie pod bramkę piłkę dostał Karol Świderski, ale przegrał pojedynek z obrońcą. Końcówka nie obfitowała w sytuacje bramkowe, jednak Polacy do ostatniego gwizdka kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń i odnieśli zasłużone zwycięstwo.

Wyspy Owcze - Polska 0-2 (0-1)

0-1 Sebastian Szymański (4)
0-2 Adam Buksa (65)

Wyspy Owcze: 1. Mattias Lamhauge - 20. René Joensen, 15. Odmar Færø, 13. Hørður Askham, 3. Viljormur Davidsen - 7. Jóannes Bjartalíð (76, 21. Andrass Johansen), 16. Gunnar Vatnhamar, 22. Jákup Andreasen (83, 2. Jóannes Danielsen), 8. Brandur Olsen (76, 19. Ári Jónsson), 10. Sølvi Vatnhamar (90, 18. Stefan Radosavljević) - 9. Jóan Símun Edmundsson (76, 4. Pætur Petersen).

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 4. Tomasz Kędziora, 5. Patryk Peda, 14. Jakub Kiwior - 2. Matty Cash (59, 21. Paweł Wszołek), 23. Bartosz Slisz, 18. Patryk Dziczek (82, 6. Jakub Piotrowski), 20. Sebastian Szymański (59, 9. Karol Świderski), 10. Piotr Zieliński (87, 8. Filip Marchwiński), 19. Przemysław Frankowski - 7. Arkadiusz Milik (59, 16. Adam Buksa).

żółte kartki: Jónsson, Færø - Cash, Milik, Piotrowski, Slisz.
czerwona kartka: Hørður Askham (48. minuta, Wyspy Owcze, za faul taktyczny).