2022-04-23 06:04:19

WIG20

Podobne tematy giełda biznes

Każda osoba, która choć trochę interesuje się zagadnieniami ekonomicznymi spotkała się z indeksami giełdowymi. Na Giełdzie Papierów Wartościowych indeks WIG20 obejmuje największe spółki. WIG20 nazywany jest także indeksem „blue chipów” – indeksem największych i najbardziej płynnych spółek. Nazwa nawiązuje do koloru najdroższego żetonu w kasynie w Monte Carlo.

WIG20 – co to?

WIG20 funkcjonuje nieprzerwalnie od 16 kwietnia 1994 roku, gdzie zapoczątkował istnienie wartością 1000 pkt. Indeks ten zawiera portfel akcji 20 największych spółek Giełdy Papierów Wartościowych. WIG20, czyli Warszawski Indeks Giełdowy jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że do jego obliczania brane są tylko ceny zawartych transakcji. Pod uwagę natomiast nie są brane dywidendy i dochody z tego tytułu. WIG20 jest również indeksem bazowym dla dwóch innych indeksów: WIG20short i WIG20lev.

Warto także przybliżyć pojęcie indeksu giełdowego, czyli koszyka spółek giełdowych, który jest narzędziem informującym inwestorów o zmianach cen spółek oraz pokazującym tendencje panujące na konkretnym rynku.

WIG20 bierze pod uwagę tylko spółki z najwyższą pozycją w rankingu. Ranking ten jest natomiast wyznaczany na podstawie danych po sesji odbywającej się w trzecie piątki miesięcy: lutego, maja, sierpnia i listopada. Do rankingu bierze się obroty za ostatnie 12 miesięcy oraz wartości akcji w obrocie wolnym. Spółki, które są notowane w indeksie WIG20 mają nierówny udział procentowy w tym indeksie. Dla przykładu, spółki z sektora finansowego, czyli Bank PEKAO, Bank PKO oraz ubezpieczyciel PZU mają łącznie 30% udziału w WIG20.

Indeks WIG20 może mieć maksymalnie 5 spółek z jednego sektora giełdowego. Obecnie w indeksie można znaleźć spółki z sektora finansowego, paliwowego i energetycznego.

Zmiany wartości w WIG20 zależą przede wszystkim od zmian zagranicznych indeksów giełdowych, ale także od stop procentowych, a nawet sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Wartość tego indeksu podawana jest co 15 sekund. Otwarcie następuje o godzinie 9.00, a zamknięcie o godzinie 17.10.
W skład indeksu wchodzą bardzo znane spółki, takie jak: MBank, CCC, PEKAO, PGNiG, PKN Orlen, PKO BP, PZU, ALLEGRO.

WIG20 notowania i historia

WIG20 przez ponad 25 lat funkcjonowania miał w swoim składzie ponad 90 emitentów gospodarczych. W 1994 roku w jego skład wchodziło 20 pierwszych spółek, takich jak: Elektrim, ING Bank Sląski, WBK, Wedel, Żywiec, BRE Bank, Millenium (BIG), Polifarb Cieszyn, Vistula, Universal, Mostostal Export, Okocim, Próchnik, Exbud, Kable, Wólczanka, Sokołów, Irena, Krosno. Większość z tych spółek należała do skarbu Państwa, a ich wejście na rynek giełdowy przyspieszyło prywatyzację. Własnością prywatną w tym czasie charakteryzowały się tylko BIG, Sokołów i Kable.

Ciekawostką jest to, że rekordzistą jest spółka BRE Bank, która w skład indeksu WIG20 wchodziła przez prawie 19 lat. Obecnie spółka wchodzi w skład mBanku i także jest notowana w WIG20.
Spółki notowane w WIG20 w przeważającej większości posiadają Skarb Państwa jako akcjonariusza. Dla przykładu spółki PGE i PGNiG posiadają udział skarbu Państwa przekraczający 50%. Spółki PZU, PKN Orlen, PKO BP natomiast mają udział Skarbu Państwa w wartości pomiędzy 27% a 35%. Branża bankowa dominuje w WIG20. Obecnie aż 4 spółki to banki.

W pierwszym składzie indeksu z 1994 roku notowane były spółki z takich branż, jak piwna, meblowa, czy hutnicza. Dziś nie ma już tych branż w indeksie. Zastąpił je sektor paliwowy, energetyczny oraz branże informatyczna i telekomunikacyjna. Aktualne notowania: https://jakikurs.pl/indeksy-gieldowe/wig-20/

Najdłużej notowaną spółką z pierwszego składu był Elektrim, który był notowany prawie 9 lat. Obecnie także mamy takiego lidera, który jest notowany już około 20 lat. Jest to KGHM, który swój debiut miał w 1997 roku. Porównywalnie długo notowane są także: PEKAO, Orange Polska i PKN Orlen. Z pierwszego portfela spółek najkrócej utrzymała się spółka Próchnik, która w pół roku po rozpoczęciu notowania została zastąpiona przez Rafako.

Do spółek, których dziś już nie ma, a które notowały wartości w pierwszym portfelu WIG20 należą: Irena, Krosno, Swarzędz i Universal. Niekiedy opuszczenie indeksu przez spółkę było tylko chwilowe, a niekiedy na swój powrót do WIG20 spółki musiały czekać latami. Tak było w przypadku Banku Handlowego, który musiał czekać aż 10 lat, by ponownie wejść w skład indeksu.

Jako ciekawostkę należy uznać także informacje o najniższej wartości indeksu, jaką WIG20 zanotował 28 marca 1995 roku i było to tylko 577,90 punktów. Najwyższą wartość wynoszącą 3917,87 punktów zanotował natomiast 29 października 2007 roku.

Indeks WIG20 przez ćwierć wieku istnienia dał dużo informacji o wielkości i zróżnicowaniu na polskim rynku kapitałowym. Stał się także indeksem bazowym dla innych.

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij