https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2020-12-22 11:12:27

Koronawirus a rozwój zawodowy. Czy warto teraz zmieniać pracę?

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wielu firmom, zwłaszcza tym dotkniętym lockdownem grozi upadek, a to oznacza że wiele osób może zostać bez źródła dochodu. Z kolei osoby, które zachowały swoje zatrudnienie boją się jakiejkolwiek zmiany pracy czy choćby rozmowy o finansach z dotychczasowym pracodawcą. Czy warto zmieniać pracę w dobie pandemii?

Z powodu pandemii koronawirusa i kryzysu na rynku pracy coraz więcej osób obawia się utraty źródła dochodu albo zmian zasad zatrudnienia, takich jak np. przejście z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną czy też obniżka wynagrodzenia. Choć obecnie liczba nowych ofert pracy nie jest tak duża jak przed pandemią to i tak warto stawiać na swój rozwój zawodowy. W cenie będą zwłaszcza zawody, które pozwalają na pracę zdalną, umożliwia to bowiem szybką adaptację do nowej rzeczywistości na rynku pracy. Decyzja o zmianie firmy musi być jednak dobrze przemyślana.

Jak zmienić pracę w dobie pandemii?

Ewentualna zmiana pracy powinna się rozpocząć od badania rynku z uwzględnieniem naszych chęci i kwalifikacji. Warto przeanalizować, jakie oferty się pojawiają i jakie umiejętności są wymagane. Pomocny w poszukiwaniu pracy będzie internet i portale z ogłoszeniami o pracę. Najlepiej ustawić filtry zgodnie z naszymi preferencjami, by automatycznie ograniczyć wyświetlaną liczbę ofert do tych najbardziej nas interesujących, zwłaszcza że w Rzeszowie ofert jest sporo - prawie 400 na 20.12. br. (zob. https://www.aplikuj.pl/praca/rzeszow).

Gdy uda się znaleźć ciekawą ofertę i otrzymać zaproszenie do dalszego etapu rekrutacji, trzeba jednak pamiętać, aby nie rozstawać się z obecną firmą, zanim nie będziemy mieć gwarancji, że nowy pracodawca na pewno chce nas zatrudnić. Należy więc poczekać do końca procesu rekrutacyjnego. Ważne jest również, aby poznać szczegółowe warunki zatrudnienia, aby mieć pewność, że nowa oferta jest dla nas korzystniejsza niż obecna, zarówno pod kątem wynagrodzenia za pracę, ale także stabilności zatrudnienia. Warto wcześniej poczytać o danej firmie, sprawdzić jej sytuację finansową i to, jak funkcjonuje w dobie pandemii.

Do poszukiwania pracy należy podejść bardzo profesjonalnie i przygotować rzetelnie dokumenty rekrutacyjne, upewniając się wcześniej czy CV jest aktualne, a także zawiera wszystkie informacje, które mogą wyróżnić naszą kandydaturę. Warto także podkreślić w CV wszystkie swoje umiejętności i kompetencje, wspomnieć też o tzw. umiejętnościach miękkich, jak np. kreatywność, umiejętność dostosowania się do zmian, szybkość przyswajania wiedzy czy elastyczność jeśli chodzi np. o czas pracy czy jej formę. To cechy bardzo ważne w dobie kryzysu i pracodawca na pewno uzna je za duży plus.

Jakie pytania zadać rekruterowi?

Jeśli już uda nam się uzyskać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną warto dobrze się do niej przygotować, a także nie bać się zadawać rekruterowi pytań, aby mieć pewność, że decyzja o zmianie pracy jest słuszna. Oprócz pozyskania informacji o potencjalnych obowiązkach na nowym stanowisku czy warunkach finansowych warto też sprawdzić podejście firmy do spraw, które w czasach kryzysu mają szczegółowe znaczenie. A w tych kwestiach, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mają swoje uchybienia:

Warto się dowiedzieć np. czy firma dopuszcza pracę zdalną i czy zapewnia do tego odpowiedni sprzęt, jak firma radzi sobie z kryzysem i co robi, aby chronić pracowników przed ewentualną utratą stanowiska, jak firma podchodzi do obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, jak wygląda podział zadań i jak firma reaguje na ewentualne zdarzenia losowe takie jak np. konieczność pracy z domu i opieki na dzieckiem. Ważne jest również to, w jaki sposób pracodawca dba o bezpieczeństwo swoich pracowników. Warto również zapytać o formę zatrudnienia, by dowiedzieć się, czy firma zatrudnia na czas próbny, czy też jest możliwość wynegocjowania umowy od razu na czas nieokreślony.

W jakich branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Chociaż liczba ofert pracy jest niższa niż przed pandemią, to ogłoszenia nie przestały się pojawiać. Rekrutację można odbyć całkowicie zdalnie, bez konieczności osobistego spotkania z rekruterem, nie trzeba się więc martwić o bezpieczeństwo. Rozmowy są prowadzone telefonicznie lub za pomocą wideokonferencji. Branże, które najbardziej ucierpiały na epidemii koronawirusa i wprowadzonym lockdownie to bez wątpienia gastronomia, turystyka czy branża eventowa i rozrywkowa. Jeśli chodzi o branże, w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie to na czele jest sektor IT, firmy z tej branży cały czas potrzebują nowych pracowników, pandemia koronawirusa jeszcze zwiększyła zapotrzebowanie na specjalistów IT, coraz więcej firm przeniosło bowiem swoją działalność do sieci, co oznacza, że informatycy, programiści, graficy komputerowi mają obecnie sporo pracy. Stąd też zapotrzebowanie na nowych pracowników. W dobrej kondycji jest również branża kurierska. Jak wynika z badań KPMG 34% Polaków w 2020 roku kupiło online produkty, których wcześniej nie kupowało przez internet. W czasie lockdownu aż 67% konsumentów korzystało z usług firmy kurierskiej. Pracownicy są poszukiwani nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych np. przeglądając listę ofert w Częstochowie widać, że poszukiwani są kierowcy, magazynierzy, doradcy klienta, przedstawiciele handlowi, pracownicy budowlani, referenci czy księgowi.

Rok 2020 to bez wątpienia rok wielu zmian na rynku pracy, które spowodowały, że wielu pracowników boi się zmieniać pracę czy stawiać na rozwój zawodowy, uważając stabilizacje za najważniejsza rzecz w niepewnych czasach. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę nigdy nie ma właściwego momentu na zmianę pracy. Ważne jest jednak przemyślane i racjonalne podejście do tematu, aby ewentualna zmiana pracy wyszła nam na dobre bez ryzyka pogorszenia warunków finansowych.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij