2023-05-09 18:03:15

Przyczyny, objawy oraz leczenie problemów z nietolerancją glukozy

Organizm ludzki każdego dnia wysyła różne sygnały, na podstawie których można ocenić stan jego zdrowia. Jednym z problemów jest niewłaściwa tolerancja glukozy. Nie wolno lekceważyć takich zaburzeń, ponieważ prowadzą one do różnych poważnych schorzeń, takich jak między innymi cukrzyca. Dobrze jest więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat takiej nietolerancji, jej diagnostyki oraz metod leczenia.

Na czym polega zaburzona tolerancja glukozy w organizmie?

Nieprawidłowa tolerancja glukozy jest często opisywana skrótem IGT (z angielskiego Impaired Glucose Tolerance). Takie zaburzenia są powiązane ze stanem przedcukrzycowym oraz pośrednio również z zaburzeniami gospodarki cukrami w organizmie. Jednym z podstawowych objawów świadczących o IGT jest zbyt szybki lub zbyt wolny spadek stężenia cukru we krwi po jego spożyciu. Innymi słowy organizm człowieka nie jest zdolny do optymalnej przemiany glukozy, czyli istotnego związku energetycznego. Zaburzenia takie prowadzą do zwiększenia ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości, cukrzycy, a także powikłań o charakterze sercowo-naczyniowym.

Przyczyny zaburzeń tolerancji glukozy

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny pojawiania się zaburzeń znanych jako IGT. Czasami są to uwarunkowania genetyczne, ale często wpływ na te zaburzenia mają czynniki środowiskowe. Problemem jest z pewnością otyłość, nieprawidłowa dieta czy też niedostateczna aktywność fizyczna.

Bardzo ważnym hormonem regulującym stężenie cukru we krwi jest insulina. Jest ona produkowana przez trzustkę, więc do grona przyczyn IGT można zaliczyć schorzenia tego narządu. Problem może być też powodowany przez wieloletnie nadużywanie produktów alkoholowych czy też przez ciążę wywołującą zwiększenie stężenia hormonów hamujących działanie insuliny.

Do grona czynników mogących mieć wpływ na rozwój zaburzeń tolerancji glukozy można zaliczyć następujące problemy:

 1. nadmierne spożycie alkoholu,
 2. palenie papierosów,
 3. otyłość,
 4. nadciśnienie tętnicze,
 5. uwarunkowania genetyczne (cukrzyca zdiagnozowana u członka rodziny),
 6. duże stężenie trójglicerydów oraz niski poziom cholesterolu HDL we krwi,
 7. cukrzyca ciążowa.

Objawy oraz skuteczne rozpoznawanie zaburzeń tolerancji glukozy

Ze względu na niejednoznaczne objawy IGT (podobnie jak w przypadku cukrzycy), schorzenie to może utrzymywać i rozwijać się w ukryciu przez wiele lat. Do grona objawów tego problemu można zaliczyć następujące sytuacje:

 1. nadmierne pragnienie,
 2. zbyt częste oddawanie moczu,
 3. zakażenia układu moczowo-płciowego,
 4. problemy z gojeniem się ran.

Te objawy mogą świadczyć o rozwoju IGT, jak również o rozwoju hiperglikemii i cukrzycy. Dość często zaburzenia tolerancji glukozy nie dają żadnych objawów, dlatego kwestią kluczową, jeśli chodzi o jej wykrywanie i rozpoznawanie jest regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych.

Wspomniane wyżej badania są standardowymi czynnościami wykonywanymi również w przypadku rozpoznawania cukrzycy. Są to badania laboratoryjne, które wykazują rezultaty odrobinę niższe niż w przypadku cukrzycy, jednak ich lekceważenie nie jest dobrym pomysłem. Wspomniane wyżej badania to:

 1. OGTT (Oral Glucose Tolerance Test) - jest to doustny test obciążenia glukozą. Polega on na podaniu pacjentowi glukozy. Jeżeli jej stężenie we krwi będzie utrzymywać się w przedziale 140-199 mg/dl, wówczas mamy do czynienia z zaburzeniami tolerancji.
 2. Badanie na czczo - prawidłowy wynik mieści się w zakresie od 70 do 99 mg/dl. Jeśli wyniki są wyższe i mieszczą się w zakresie 100-125 mg/dl, wówczas można mówić o złej glikemii na czczo, która nakazuje przeprowadzenie badania OGTT.

Co warto wiedzieć o leczeniu IGT?

Podstawowym sposobem rozwiązania problemu zaburzeń tolerancji glukozy jest w głównej mierze zmiana stylu życia i diety. Konieczne jest więc zrezygnowanie ze złych nawyków oraz zadbanie o aktywność fizyczną, której stopień jest umiarkowany. Dodatkowo konieczne jest bycie pod stała kontrolą lekarza oraz przeprowadzanie regularnych badań o charakterze profilaktycznym. Jeśli wspomniana terapia zapobiegawcza nie daje rezultatów, wówczas stosowane jest leczenie farmakologiczne zgodne z zaleceniami lekarza odpowiedzialnego za stałą kontrolę.

Źródło - https://e-recepta.net/blog/nieprawidlowa-tolerancja-glukozy-przyczyny-objawy-leczenie/

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij