2023-01-17 15:31:08

Przedwczesny wytrysk – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Problemy z przedwczesnym wytryskiem są często spotykane wśród mężczyzn. Mogą one prowadzić do niezadowolenia z seksualnego doświadczenia oraz pogorszenia stanu psychicznego. Kiedy możemy mówić o problemach z przedwczesną ejakulacją u mężczyzn? Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Leczenie przedwczesnego wytrysku może polegać na stosowaniu różnych metod, takich jak terapia, medykamenty czy też techniki kontroli wytrysku.

Co to jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna, która polega na szybkiej ejakulacji podczas minimalnej stymulacji seksualnej. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, oznacza to brak zdolności do opóźnienia ejakulacji na tyle, by odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. Można rozróżnić kilka rodzajów przedwczesnego wytrysku:

 1. zbyt przedwczesny, pojawiający się przed lub na początku gry wstępnej,

 2. przedwczesny, występujący przed stosunkiem lub na moment wprowadzenia członka do pochwy,
 1. zbyt wczesny, pojawiający się po rozpoczęciu penetracji, ale już po kilku ruchach frykcyjnych.

Przedwczesny wytrysk może być uwarunkowany genetycznie lub nabyty w wyniku różnych czynników. Pierwszy rodzaj to przedwczesny wytrysk, który występuje przez całe życie i zazwyczaj do ejakulacji dochodzi przed stosunkiem lub po 1 minucie od jego rozpoczęcia. Drugi rodzaj to przedwczesny wytrysk nabyty, który charakteryzuje się skróceniem czasu do ejakulacji w porównaniu z poprzednim funkcjonowaniem seksualnym mężczyzny.

Jakie są przyczyny wytrysku przedwczesnego? Co powoduje szybką ejakulację?

Przedwczesny wytrysk to zjawisko, którego przyczyny mogą mieć różne źródła. W niektórych przypadkach powodem szybkiej ejakulacji jest podłoże somatyczne. Choroby takie jak zaburzenia erekcji, cukrzyca, nadczynność tarczycy mogą być przyczyną problemów z przedwczesnym wytryskiem. Również choroby układu moczowo-płciowego, takie jak zapalenie cewki moczowej, gruczołu krokowego, przerost czy zapalenie prostaty mogą być źródłem tego problemu. Zaburzenia neurologiczne także nie mogą być wykluczone.

Czasem przedwczesny wytrysk ma charakter sytuacyjny. Oznacza to, że występuje on u mężczyzny, który wcześniej nie miał problemów z szybką ejakulacją. Czynnikiem takiego stanu rzeczy mogą być sytuacje stresowe lub stosunek seksualny z nowo poznaną partnerką.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą także tkwić w psychice mężczyzny. Zaburzenia nastroju, depresja, nerwica, brak doświadczenia w seksie, rzadkie czy nieregularne współżycie, traumy seksualne z przeszłości, złe relacje z partnerem czy stres mogą być przyczyną szybkiej ejakulacji.

Jakie metody mogą pomóc zapobiegać przedwczesnym wytryskom?

 1. W przypadku, gdy przedwczesny wytrysk ma charakter nabyty, możliwe jest opóźnianie go celowo poprzez masowanie punktu na lewym udzie, zlokalizowanego około 4 palców od kolanowego zgięcia, na którym znajduje się nerw kulszowy. Masowanie powinno trwać maksymalnie 5 minut.

 2. W momencie, gdy odczuwany jest zbliżający się wytrysk podczas stosunku, skutecznym sposobem jest wycofanie członka z pochwy, uniesienie bioder i pozostanie w bezruchu przez kilka sekund, oddychając przeponą i zaciskając mięśnie brzucha.

 3. W celu opóźnienia ejakulacji, można również uciskać przez 3-4 minuty miejsce między kroczem a odbytem, podczas głębokiego oddychania.

 4. Warto unikać szybkich i energicznych ruchów na początku stosunku, a gdy narasta podniecenie, zaprzestać wykonywania ruchów i odczekać, aż emocje opadną.

 5. Częste stosunki seksualne mogą przyczynić się do dłuższych aktów i opóźnienia ejakulacji.

Sposoby na opóźnienie przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk może być przyczyną problemów natury psychicznej i fizycznej. Dlatego też ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Zaburzenie to może być leczone przez seksuologa lub urologa.

Jeśli przyczyną problemu jest czynnik psychiczny, takie jak depresja czy nerwica, leczenie polega przede wszystkim na farmakoterapii, czyli przyjmowaniu leków takich jak antydepresanty z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), SARI oraz inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Dla celów związanych z opóźnieniem wytrysku mogą też być stosowane maści z lidokainą czy prylokainą.

Tabletki na przedłużenie stosunku również mogą pomóc w przypadku przedwczesnego wytrysku. W leczeniu tego problemu mogą być przydatne także terapia indywidualna, skierowana na rozwiązanie problemów pacjenta, jak i terapia dla pary.

Sposoby na opóźnienie przedwczesnego wytrysku – ćwiczenia


MASAŻE

 1. Codziennie masuj punkt, znajdujący się w połowie długości mostka, w środkowej jego linii, na wysokości brodawek sutkowych. Masaż powinien być delikatny i trwać maksymalnie 5 minut.

 2. Analogicznie, masuj punkt położony na lewym udzie, z tyłu, w odległości 4 palców od zgięcia kolanowego (w miejscu nerwu kulszowego). Ten punkt odpowiada za prawidłowy czas wytrysku, masaż powinien trwać maksymalnie 5 minut.

STEROWANE WYOBRAŻENIA

 1. Wybierz porę dnia, w której możesz usiąść lub położyć się wygodnie na 15-20 minut.

 2. Zacznij od kilku głębokich, spokojnych oddechów, a następnie wyobraź sobie sytuację, która jest dostosowana do Twojego problemu, ale przebiega tak, jakbyś sobie tego życzył. Powinna to być sytuacja z prawidłowym wytryskiem, którą wyobrażasz sobie w anatomicznych szczegółach.

 3. Gdy już dojdziesz do momentu, w którym w nią wejdziesz, zatrzymaj się, nadal tylko w myślach. Nie wykonuj żadnych ruchów, pozostawaj w bezruchu na chwilę, by zacząć się poruszać, najpierw powoli, potem coraz szybciej. Powtarzaj sobie: jest mi przyjemnie, coraz przyjemniej, ale jeszcze jestem w drodze. Gdy poczujesz, że już dochodzisz, znów się na chwilę zatrzymaj.

 4. Już po kilku takich seansach możesz odzyskać kontrolę nad swoim wytryskiem.

Zrób to koniecznie

 1. Gdy czujesz zbliżający się wytrysk, unieś biodra i lekko wycofaj się z pochwy. Pozostawaj w bezruchu przez kilkanaście sekund, oddychaj przeponą i zaciskaj mięśnie brzucha.

 2. Możesz też uciskać przez 3-4 minuty miejsce między kroczem a odbytem podczas stosunku, jednocześnie oddychając głęboko.
 3. Żel opóźniający wytrysk również może być pomocny.

 

Sposoby na przedwczesny wytrysk

 1. Warto pamiętać, że żel opóźniający wytrysk może być skutecznym rozwiązaniem. Należy go nałożyć na żołądź penisa około 15 minut przed stosunkiem.

 2. Kontrolowanie oddechu i skupienie się na innych czynnościach niż podniecenie seksualne może pomóc w opóźnieniu wytrysku.

 3. Ćwiczenie mięśni Kegla może pomóc w kontrolowaniu orgazmu.

 4. Jeśli przedwczesny wytrysk jest spowodowany stresem, wykorzystanie technik relaksacyjnych takich jak joga czy medytacja mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia.

   

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij