2022-09-21 11:29:28

Jak przygotować nalewkę?

Nalewka to bardzo popularny rodzaj alkoholu. Można ją wykonać samodzielnie – nie wymaga ona specjalistycznej aparatury, jest za do świetnym sposobem na wykorzystanie zbiorów z domowego ogródka albo działki. Jak się za to zabrać?

Co jest potrzebne do zrobienia nalewki?

Nalewkę da się zrobić z prawie każdego owocu. Bardzo popularne są nalewki z pigwy, aronii, jeżyn, gruszek, cytrusów, malin, wiśni, agrestu, jak najbardziej da się też zrobić nalewkę z owoców egzotycznych, na przykład daktyli, fig, ananasa czy granatów, albo orzechów. Ciekawym pomysłem, zwłaszcza na sezon jesienno-zimowy, są nalewki z dodatkiem czekolady albo aromatycznych, rozgrzewających przypraw typu imbir, anyż, cynamon.

Do przygotowania nalewki potrzebne są owoce świeże, nieuszkodzone, odpowiednio mocno dojrzałe, w przypadku przypraw bądź ziół koniecznie należy sięgać po ich naturalną formę – przykładowo, imbir ma być w korzeniu, a nie już starty, z torebki. Składniki trzeba umyć, a owoce pestkowe wymagają jeszcze wydrylowania. Obieranie ze skórki nie jest konieczne, choć trzeba się liczyć z tym, że skórka nadaje nalewce lekko cierpki smak, co jednak dla wielu osób jest dodatkowym atutem nalewki.

Składniki zalewa się mocnym alkoholem, najlepiej spirytusem o stężeniu 40-60 procent – silniejszy alkohol zdominuje smak pozostałych owoców i tym samym nalewka będzie po prostu niesmaczna. Mikstura powinna odstać co najmniej dwa tygodnie, w zależności od konkretnego przepisu, po czym zlewa się alkohol i łączy go z cukrem. Można też najpierw zasypać owoce cukrem żeby puściły sok i dopiero po tym dodać alkohol. Po okresie maceracji następuje faza leżakowania, od kilku tygodni do kilku miesięcy.

W czym przechowywać nalewki?

Gotową nalewkę filtrujemy i następnie rozlewamy do szklanych butelek – plastikowe opakowania absolutnie się do tego nie nadają. Butelki muszą mieć szczelne zamknięcie, co zapobiegnie wietrzeniu i psuciu. Nalewkom niska temperatura niezbyt służy, dlatego zamiast piwnicy lepsza będzie spiżarka w kuchni, szafka lub barek. Szkodliwe są także promienie słoneczne, więc powinno się butelki z nalewką trzymać w zacienionym miejscu. Nalewki można trzymać nawet przez kilka lat, chyba że mają one mniej niż 20 procent alkoholu albo zawierają w swoim składzie mleko bądź jajko.

Jak oznaczyć butelkę?

Skąd wiadomo, co dokładnie znajduje się w butelce? W rozpoznawaniu przetworów na półkach bardzo pomagają specjalne etykietki, dzięki którym nie trzeba otwierać butelki żeby sprawdzić jej zawartość. Etykietę można wykonać samodzielnie, ale znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są gotowe, spersonalizowane naklejki, do zamówienia na przykład – etykiety na nalewki. Etykieta podaje rodzaj nalewki oraz to, według jakiego przepisu została ona wykonana. Ponadto można jeszcze na etykiecie umieścić datę produkcji nalewki. Naklejka posiada warstwę samoprzylepną, więc jej umieszczenie na butelce jest bardzo proste, a taka etykieta utrzyma się znacznie dłużej niż zwykła kartka papieru przyczepiona taśmą klejącą.

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij