2023-08-31 11:38:31

Zrównoważona logistyka: co minimalizuje negatywny wpływ transportu towarów na środowisko?

Zrównoważona logistyka stała się priorytetem dla firm transportowych, które chcą zminimalizować negatywny wpływ swojej działalności na środowisko. Obecnie istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają m.in. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zredukować ślad węglowy branży transportowej. Poznaj kilka skutecznych sposobów na to, żeby transport towarów był bardziej ekologiczny.

Ekologiczne środki transportu

Wybór ekologicznych środków transportu to pierwszy krok w kierunku zrównoważonej logistyki. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na transport kolejowy, o ile oczywiście pozwalają na to uwarunkowania geograficzne. Pociągi przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2, mają wysoką efektywność energetyczną i umożliwiają przewóz sporych rozmiarów ładunków na znaczne odległości. Na rynku pojawiają się też elektryczne samochody ciężarowe, które już za kilka lat mają zdominować rynek. Sięganie po przyjazne środowisku rozwiązania to zatem także nadążanie za trendami w branży transportowej.

Optymalizacja trasy transportu

Dokładne planowanie tras i optymalizacja ładowności to ważne elementy zrównoważonej logistyki. Technologie takie jak systemy zarządzania transportem (TMS) pozwalają na efektywne planowanie trasy, co skraca czas dostawy i zmniejsza emisję CO2. Transport kolejowy towarów do Polski z Chin jest jednym z przykładów takiej optymalizacji, ponieważ pociągi kontenerowe do Polski pokonują znacznie mniej kilometrów niż np. statki lub samochody ciężarowe.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Nowoczesne technologie związane z Internetem Rzeczy (IoT) są po części wprowadzane do branży transportowej z myślą o zrównoważonej logistyce. Monitorowanie floty pozwala na bieżące kontrolowanie zużycia paliwa i bardziej efektywne zarządzanie transportem. Dzięki takim innowacyjnym rozwiązaniom pociąg kontenerowy do Polski z innych krajów może emitować mniej CO2. Ponadto istnieje szereg narzędzi, które poprawiają wydajność operacji w porcie czy też ulepszają zarządzanie zasobami w magazynach. Warto zatem śledzić wydarzenia w świecie technologii transportu, jeśli ochrona środowiska jest ważnym elementem tożsamości firmy logistycznej.

Konsolidacja ładunków

Konsolidacja ładunków to kolejny sposób na minimalizację negatywnego wpływu transportu towarów na środowisko. Grupowanie kilku mniejszych ładunków kolejowych w jedną większą przesyłkę pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni w pociągach, co z kolei zmniejsza ich liczbę na szlakach komunikacyjnych. Konsolidację można wykorzystać również w innych środkach transportu. W rezultacie możliwe jest znaczące zredukowanie emisji gazów cieplarnianych, które są odpowiedzialne za globalne ocieplenie klimatu.

Regularny serwis floty

Regularny serwis i konserwacja floty również należą do działań mających na celu dążenie do zrównoważonej logistyki. Zapewnienie, że pojazdy są w pełni sprawne i utrzymane w dobrym stanie, pomaga w zmniejszeniu emisji spalin oraz zapobiega niepotrzebnemu zużyciu paliwa. W ten sposób przykładowo międzynarodowy transport kolejowy z Chin do Polski może być jeszcze bardziej ekologiczny i wydajny. Z kolei w przypadku tankowców dbanie o dobry stan floty może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka katastrofy ekologicznej w postaci wycieku ropy.

Stosowanie ekologicznych opakowań

Sięganie po ekologiczne opakowania nie powinno być traktowane jedynie jako moda czy też dostosowywanie się do przepisów. Wybieranie materiałów podlegających recyklingowi i biodegradacji również jest skutecznym sposobem na ochronę środowiska. Należy pamiętać, że import kolejowy i eksport kolejowy wiążą się z dużą ilością opakowań. Zastosowanie przyjaznych środowisku produktów do pakowania pozwala zmniejszyć ilość odpadów, co ma korzystny wpływ na stan środowiska.

Partnerzy biznesowi dbający o środowisko

Wybieranie partnerów biznesowych, dla których ważna jest ochrona środowiska, także może być elementem zrównoważonej logistyki. Współpraca z takimi firmami umożliwia bowiem wprowadzenie bardziej ekologicznych rozwiązań w całym łańcuchu dostaw. Należy jednak pamiętać, że tylko wspólnie dbając o planetę, można osiągnąć bardziej zrównoważoną przyszłość dla branży transportowej. Przykładowo w przypadku transportu kolejowego towarów w kontenerach można korzystać z ekologicznych opakowań czy też współpracować z firmami dysponującymi flotą elektrycznych ciężarówek do dalszego transportu ładunków do miejsc docelowych.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij