2023-05-31 12:53:11

Co charakteryzuje rower szosowy? W jakich warunkach się sprawdza?

Podobne tematy rowery kolarstwo szosowe sport
Jeśli myślisz o rowerze, którym masz przejechać dystans w jak najkrótszym czasie, to najpewniej jest to szosówka. To lekki, aerodynamiczny i sztywny jednoślad, który jest przeznaczony dla wymagających kolarzy. Czym się charakteryzuje? Kiedy warto na niego postawić? Podpowiadamy!

Rower szosowy – lekki i solidny

Na pierwszy plan wysuwa się niska masa, którą charakteryzuje się zarówno męski, jak i damski rower szosowy. Właśnie dlatego ramy wykonane są z aluminium albo droższego włókna węglowego. Ten drugi materiał bardzo często jest wykorzystywany też do produkcji rozmaitych części układu napędowego. Wszystko po to, aby obniżyć całkowitą wagę szosówki.

Jednocześnie cały osprzęt musi być przygotowany do pracy pod dużymi obciążeniami. Tu właśnie można docenić właściwości włókna węglowego, które jest mocne i sztywne. Jeśli jednak takie części ulegną zniszczeniu, naprawa może okazać się dosyć kosztowna. Właśnie dlatego rower szosowy to inwestycja, na którą decydują się najczęściej osoby o dużych wymaganiach.

Cechy charakterystyczne roweru szosowego

Rower szosowy jest stworzony do poruszania się po asfalcie z jak najwyższą prędkością. To dlatego wymusza przyjęcie sportowej, pochylonej pozycji, która sprzyja skutecznemu opływowi powietrza. Wąskie opony i koła to kolejna cecha charakterystyczna. Muszą dobrze toczyć się po gładkiej powierzchni, aby rozpędzać się do maksymalnej prędkości. Szczególnie ważne są hamulce, które odpowiadają za bezpieczeństwo na trasie. Do niedawna popularne były szczękowe, ale najlepiej wybierać spośród tarczówek wydajnie pracujących w każdych warunkach atmosferycznych.

Warto mieć na uwadze, że jednoślad szosowy musi minimalizować opory toczenia oraz być dopasowany do anatomii kolarza. Pochylona pozycja nie należy do najbardziej komfortowych, ale dodatkowe udogodnienia, np. siodełko, dobrze ułożona kierownica typu baranek, mogą redukować nieprzyjemny nacisk na wrażliwe części ciała. Bardzo ważne będzie też płynne manewrowanie maszyną oraz łatwa obsługa manetek. Czynności te nie powinny odrywać kolarza od tego, co najważniejsze, czyli oszczędzania każdej sekundy na trasie. Dobry rower szosowy wybierzesz z oferty Romet.pl.

Polski producent może pochwalić się wieloma solidnymi, lekkimi i aerodynamicznymi modelami dla amatorów oraz zawodowców.

Pamiętaj o tym, że rower szosowy nie ma takich dodatków jak błotniki, koszyk na bidon, bagażnik czy podpórka. Ma bardziej sportowy charakter i tym różni się od MTB czy modelu trekkingowego. Zastanów się zatem, po jakim terenie będziesz podróżować najczęściej, aby dobrać rower, który pozwoli Ci czerpać z jazdy jak najwięcej przyjemności. 

Rowery kolarzowe dla amatorów i zawodowców

Intensywne treningi, rekreacyjna jazda po szosie, pokonywanie krótkiego dystansu najszybciej jak się da, wyścigi, maratony i triathlony – to tylko niektóre z zastosowań dobrego roweru szosowego. Jazda ma być przede wszystkim dynamiczna i sportowa. Jeśli będziesz zastanawiać się, jaki rower szosowy jest idealny, to weź pod uwagę swoje doświadczenie. Na rynku możesz spotkać też modele triathlonowe czy przełajowe. Każdy z nich jest przygotowany na nieco inne warunki.

Dla amatorów rower szosowy może okazać się bardzo udaną inwestycją. Warto więc dobrze przemyśleć jego zakup. Koniecznie dowiedz się, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najlepszy (trzeba dopasować go do wzrostu i przekroku), bo od tego zależą pozycja, jaką będziesz przyjmować, oraz wygodne wsiadanie i zsiadanie.

Pierwszy rower szosowy powinien charakteryzować się solidnością oraz lekkością. Najlepiej wybierać spośród modeli z ramami z aluminium, bo włókno węglowe jest droższe i poleca się je bardziej doświadczonym kolarzom. Nie zapomnij, by przyjrzeć się osprzętowi – ten wysokiej jakości od sprawdzonego producenta, sprawi, że nie będziesz mieć problemów z ewentualną wymianą czy naprawą.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij