https://www.dikyspray.pl/

https://online-mexos.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2021-05-19 18:06:03

Przedstawiciele Polski na Eurowizji

Podobne tematy lifestyle
Już 22 maja 2021 roku, odbędzie się 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. Zostanie on poprzedzony dwoma półfinałami, 18 oraz 20 maja. Przedstawiciel Polski w konkursie Eurowizji, Rafał Brzozowski, powalczy o udział w finale w drugim półfinale, wykonując angielskojęzyczną piosenkę “The Ride”. Początkowo oczekiwano jednak, że na scenie konkursu pojawi się Alicja Szemplińska z utworem “Empires”, która była wybrana na naszą reprezentantkę na ubiegłoroczny, odwołany konkurs.

Polska bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od prawie 30 lat. Jak dotychczas nie udało nam się zdobyć pierwszego miejsca, jednak w przeciwieństwie do edycji dla dorosłych wykonawców, znacznie lepiej radzimy sobie w Eurowizji Junior, w których dwa razy z rzędu polskie młode wokalistki, Roksana Węgiel i Viki Gabor wygrały cały konkurs.

Polscy wykonawcy w pierwszej dziesiątce Eurowizji

Pierwszą polską reprezentantką, która jak dotąd odniosła największy sukces wśród wszystkich polskich wykonawców, była Edyta Górniak, która w 1994 roku zajęła 2. miejsce z piosenką „To nie ja”. Występ Edyty Górniak nie obył się bez skandali — piosence zarzucano plagiat, a sama wokalistka została upomniana za śpiewanie na próbach w języku angielskim. Zajęcie tak wysokiej lokaty w konkursie otworzyło Edycie Górniak drogę do międzynarodowej rozpoznawalności i ogromnej popularności w Polsce.

Kolejne wysokie, 7. miejsce zdobył w 2003 roku zespół Ich Troje z piosenką „Keine Grenzen — Żadnych granic” śpiewaną w trzech językach: polskim, niemieckim i rosyjskim. Zespół zaprezentował dopracowane show, które na długo zapadło w pamięci fanów i wciąż mogą poszczycić się drugą najwyższą lokatą w całej historii udziału Polski w tym konkursie.

W 2016 roku 8. miejsce w finale Eurowizji zajął Michał Szpak z piosenką „Color of Your Life”. Wokalista wystąpił na scenie w czerwonym fraku, wraz z towarzyszącymi mu skrzypaczką i wiolonczelistką. Podobnie, jak w przypadku piosenki Edyty Górniak, także utwór wykonywany przez Michała Szpaka został posądzony o plagiat przez jednego z rosyjskich artystów, jednak eksperci badający oba utwory wykluczyli tak duże podobieństwo.

Miejsca w drugiej dziesiątce

W 1997 roku Polskę reprezentowała Anna Maria Jopek z folkowym utworem “Ale jestem”. Występ wokalistki przypadł do gustu widzom, dzięki czemu zajęła ona dość wysokie, bo 11. miejsce w konkursie.
W 2014 roku na scenie konkursu eurowizyjnego wystąpił Donatan i Cleo z piosenką „My Słowianie”. Została ona bardzo dobrze oceniona przez widzów, jednak skrytykowana przez jurorów. W efekcie Polska zajęła 14. miejsce w konkursie.

W drugiej dziesiątce konkursu znalazła się także Kasia Kowalska, która w 1996 roku zajęła 15. miejsce z piosenką „Chcę znać swój grzech”, 17. miejsce zajęły zespoły Sixteen z utworem „To takie proste” w 1998 roku oraz Blue Café z „Love song” w 2004 roku, a na 18. miejscu uplasował się Mietek Szcześniak z „Przytul mnie mocno” oraz Justyna Steczkowska z utworem „Sama”.

Pozostali przedstawiciele Polski

W momencie, gdy organizatorzy konkursu zadecydowali o wprowadzeniu dodatkowych rund półfinałowych, wielu reprezentantom Polski nie udawało się przejść do finału. Na tym etapie odpadali między innymi Ivan i Delfin, zespół Ich Troje, który reprezentował Polskę po raz drugi, The Jet Set, Lidia Kopania, Marcin Mroziński, Magdalena Tul, Gromee feat. Lukas Meijer czy Tulia. Wykonawcy, którym udało się przejść eliminacje, jednak zajęli miejsca w trzeciej dziesiątce byli Isis Gee, Monika Kuszyńska i Kasia Moś.

Do tej pory Polska nie brała udziału w konkursach Eurowizji w 2000 roku, 2002 roku, 2012 roku oraz 2013 roku. Według statystyk Polska przyznała najwięcej punktów wykonawcom z Ukrainy, Szwecji i Norwegii, natomiast najchętniej na polskie piosenki w konkursie Eurowizji głosują Niemcy, Austria oraz Wielka Brytania.

Co czeka nas w tegorocznym konkursie Eurowizji?

Piosenka, z którą Rafał Brzozowski wystąpi w tegorocznym półfinale (mamy nadzieję, że także w finale) Eurowizji to „The Ride”. Jest to utwór, który stworzyli Joakim Övrenius, Thomas Karlsson, Clara Rubensson i Johan Mauritzson. Sama piosenka to połączenie popu z brzmieniami z lat 80. Jej przesłanie to podniesienie na duchu słuchaczy i danie im motywacji do tego, aby nigdy się nie poddawać.

Fani muzyki dla dobrej zabawy mogą nie tylko oglądać Eurowizję, a również grać w gry z tematem muzycznym w Vulkan Vegas kasyno. Piosenka Rafała ma szansę przejść do finału dzięki swojemu ponadczasowemu przesłaniu oraz energii samego wykonawcy, który wydaje się pewny siebie i pełen wiary we własne siły. Wokalista zapewnia, że na scenie da z siebie wszystko i rozrusza publiczność, która ze zniecierpliwieniem oczekuje rozpoczęcia konkursu. Od ubiegłej edycji minęły w końcu już dwa lata!

Dlaczego postanowiono zastąpić piosenkę Alicji Szemplińskiej skocznym utworem „The Ride”? Według polskiej delegacji, która jest odpowiedzialna za wybór kandydata, piosenka Rafała Brzozowskiego niesie z sobą mnóstwo energii, pozytywnych emocji i obietnicę dobrej zabawy. Coś, czego brakuje nam w dobie pandemii. Na uwagę odbiorców zasługuje również żywiołowy teledysk, który został nakręcony w Muzeum Neonów w Warszawie.

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij