2024-03-21 22:35:35

Estonia pokonana! Polska w finale baraży o Euro 2024!

Polska w finale baraży o awans na Euro 2024! (fot. Robert Skalski/archiwum)
Reprezentacja Polski pokonała Estonię 5-1 i zagra w finale baraży o awans na Mistrzostwa Europy 2024. We wtorek "Biało-czerwoni" zmierzą się z Walią.

W półfinałowym starciu baraży o awans na Euro 2024 Polacy podejmowali znacznie niżej notowaną Estonię. "Biało-czerwoni" byli uznawani za zdecydowanego faworyta i od początku spotkania zdominowali rywali.

Już w 4. minucie czujność golkipera rywali sprawdził Piotr Zieliński. Hein poradził sobie jednak z mocnym uderzeniem naszego pomocnika.

Przemysław Frankowski otworzył wynik spotkania

Napór "Biało-czerownych" nie ustawał, w 20. minucie minimalnie pomylił się Jakub Piotrowski, a dwie minuty później Polacy byli już na prowadzeniu. Znów swój udział w akcji miał Piotrowski, który posłał znakomite podanie do Przemysława Frankowskiego,a ten nie pomylił się w sytuacji sam na sam z bramkarzem.

Maksim Paskotsi ukarany czerwoną kartką

W 27. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Maksim Paskotsi, który sfaulował Nicolę Zalewskiego. W 35. minucie zza szesnastki przymierzył Piotrowski, ale dobrą intwerncją wykazał się bramkarz rywali. W samej końcówce pierwszej części o uderzenie z dystansu pokusił się jeszcze Piotr Zieliński, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.

Piotr Zieliński podwyższył na 2-0

Druga połowa również znakomicie rozpoczęła się dla "Biało-czerwonych". W 50. minucie Nicola Zalewski ruszył w pole karne, dograł do Piotra Zielińskiego, który strzałem głową podwyższył na 2-0.

W 57. minucie dobrze na bramkę uderzał Robert Lewandowski, ale kolejny raz interweniował Hain. Dziesięć minut później znów napastnik FC Barcelony posłał kapitalny strzał, a golkiper Estonii przeniósł futbolówkę nad poprzeczkę.

Kolejne trzy bramki Polaków i honorowy gol dla Estonii

W 70. minucie z dystansu świetnie przymierzył Jakub Piotrowski i piłka znów zatrzepotała w siatce. Później do własnej bramki trafił Mets, a na 5-0 podwyższył Sebastian Szymański.

W 78. minucie fatalny błąd w defensywie Polaków wykorzystał Vetkal i z bliskiej odległości pokonał Wojciecha Szczęsnego.

Ostatecznie "Biało-czerwoni" zwyciężyli 5-1 i finale baraży zmierzą się z reprezentacją Walii. Pod znakiem zapytania stoi jednak występ dwóch wahadłowych, bowiem w dzisiejszym starciu urazów nabawili się Przemysław Frankowski i Matty Cash.

Polska - Estonia 5-1

1-0 Przemysław Frankowski (22)
2-0 Piotr Zieliński (50)
3-0 Jakub Piotrowski (70)
4-0 Karol Mets (73-sam)
5-0 Sebastian Szymański (77)
5-1 Martin Vetkal (78)

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 5. Jan Bednarek, 3. Paweł Dawidowicz, 14. Jakub Kiwior - 19. Przemysław Frankowski (46, 2. Matty Cash; 56, 4. Tymoteusz Puchacz), 18. Bartosz Slisz, 10. Piotr Zieliński (72, 20. Sebastian Szymański), 6. Jakub Piotrowski (73, 8. Jakub Moder), 21. Nicola Zalewski - 7. Karol Świderski (72, 15. Adam Buksa), 9. Robert Lewandowski.

Estonia: 12. Karl Jakob Hein - 13. Maksim Paskotši, 16. Joonas Tamm, 15. Ragnar Klavan, 18. Karol Mets, 19. Ken Kallaste (67, 3. Artur Pikk) - 21. Kevor Palumets (67, 20. Markus Poom), 10. Martin Vetkal, 7. Markus Soomets (82, 6. Mihkel Ainsalu) - 17. Alex Matthias Tamm (31, 5. Kristo Hussar), 9. Oliver Jürgens (67, 11. Mark Anders Lepik).