2022-03-10 17:39:07

Osobowość borderline - co to znaczy?

Czym właściwie jest osobowość borderline? Szacuje się, że z tym problemem zmaga się nawet 3% społeczeństwa.
 
- Zaburzenie osobowości typu borderline, czasami nazywane osobowością chwiejną emocjonalnie, jest zaburzeniem osobowości, które wpływa na to, jak się czujesz i co myślisz o sobie i innych - przekonują eksperci z poradni psychologicznej Spokój w Głowie.
 
- Jeśli masz borderline prawdopodobnie czujesz się jak na rollercoasterze i to nie tylko z powodu niestabilnych emocji lub relacji, ale także chwiejnego poczucia tego, kim jesteś. Życie z tym zaburzeniem jest bardzo trudne, a samo zaburzenie jest niesamowicie napiętnowane.

Strach przed porzuceniem

Borderline personality disorder, w skrócie BDP, to zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się wahaniami nastroju, niestabilnym obrazem swojej osoby, a także silnym lękiem przed odrzuceniem.
 
Osoby zmagające się z borderline odczuwają często ciągłe uczucie pustki i braku sensu w życiu. Gorączkowe wysiłki mające na celu uniknięcie odrzucenia prowadzi często to działań destrukcyjnych i autoagresywnych.
 
Strach przed odrzuceniem może być niekiedy tak duży, że osoba cierpiąca na borderline same w zasadzie kończą relacje i "palą mosty". Wszystko po to żeby tylko nie zostały odepchnięte.
 
Osoby cierpiące na borderline często są niestabilne emocjonalnie i mają bardzo zmienne nastroje. Z rozpaczy i płaczu mogę nagle przejść do zupełnie odmiennych stanów, wręcz euforycznych pomijając właściwie stany pośrednie.
 
- Życie ludzi z zaburzeniem osobowości typu borderline oraz ich bliskich przyjaciół i członków rodziny może być czasami bardzo trudne. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma tego rodzaju trudności, koniecznie rozważ umówienie wizyty u psychologa - przekonują w poradni psychologicznej Spokój w Głowie.

Borderline - jak zdiagnozować?

Według klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego opublikowanej w maju 2013 roku (z ang. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders - DSM-5) przyjęto kryteria pomagające zdiagnozować osobowość typu borderline.
 
Według klasyfikacji DSM-5 borderline diagnozuje się w przypadku spełnienia co najmniej pięciu z dziewięciu kryteriów wymionych w dokumencie:
  • chroniczne uczucie pustki
  • problemy w kontrolowaniu gniewu
  • gorączkowe wysiłki, by uniknąć odrzucenia
  • zaburzenie obrazu siebie
  • skłonność do samookaleczenia i nawracające zachowania samobójcze
  • wzorzec niestabilnych i intensywnych relacji międzyludzkich - naprzemienne skrajności idealizacji i dewaluacji
  • impulsywność w co najkniej dwóch obszarach, które mogą być autodestrukcyjne
  • niestabilność afektywna spowodowana wyraźną reaktywnością nastroju
  • przejściowe wyobrażenia paranoidalne nasilające się pod wpływem stresu lub nawet ciężkie objawy dysocjacyjne
 
Więcej na temat osobowości borderline znajduje się na blogu poradni psychologicznej Spokój w Głowie pod adresem: https://www.spokojwglowie.pl/borderline/

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij