2022-03-08 21:08:00

Historyczny sukces DevelepResu Bella Dolina Rzeszów. W wielkim stylu pokonały VakifBank Stambuł 3-2

Siatkarki DevelopResu Bella Dolina Rzeszów dokonały niemal niemożliwego. Po niezwykłym i emocjonującym meczu pokonały VakifBank Stambuł 3-2 i sprawiły sobie znakomity prezent na Dzień Kobiet. Turecka drużyna to jeden z wielkich faworytów do wygrania Ligi Mistrzyń.

Przed meczem nikt nie mógł się spodziewać takiego obrotu spraw. Rzeszowianki skazywane były na pożarcie przez mistrza Turcji. VakifBank to jedna z najlepszych drużyn na świecie i każdy zdawał sobie z tego sprawę.

Pierwszy set nie zwiastował nic dobrego. „Rysice” początkowo grały jak równy z równym, ale szybko do głosu doszły siatkarki z Turcji. Wręcz zdemolowały rzeszowski zespół i obnażyły wszystkie jego słabe punkty. Podopieczne Stephana Antigi mogły tylko stać i patrzeć jak każdy kolejny atak jest blokowany. Set bez historii zakończył się pogromem 25-13 i wydawało się, że to będzie szybki mecz.

Nic bardziej mylnego. Siatkarki DevelopResu na drugą partię wyszły kompletnie odmienione. Dużo lepiej atakowały i potrafiły przedrzeć się przez dobrze prosperujący blok VakifBanku. Dobrze czytały grę i set przez większość czasu pozostawał nierozstrzygnięty. Żadna z ekip bowiem nie potrafiła wyraźnie zaznaczyć swojej przewagi na boisku. Końcówka jednak należała do „Rysic”. Zimna krew do ostatniej i w meczu był remis. Drugiego seta gospodynie wygrały na przewagi, 29-27.

Trzecia partia była bardzo wyrównana, ale tylko do pewnego momentu. Przy stanie 14-16, w decydującym momencie doszło do kardynalnej decyzji sędziów i zamiast remisu po 15, było 14-17 co podłamało morale „Rysic”. Z przeciwnikiem wygrać można, z sędziami już ciężko. Turczynki powiększyły przewagę i wygrały tego seta 25-19.

W czwartym secie od początku gospodynie narzuciły swój styl gry. Bardzo dobrze spisywały się w ataku i obronie. Popełniały mało błędów. Natomiast siatkarki ze Stambułu wypadły ze swojego rytmu. Atakowały nieskutecznie, w ich poczynania wkradła się nerwowość. Blok, który był szczelny jak ściana, zaczął się dziurawić. W końcówce VakifBank doprowadził do remisu po 24, by po chwili mieć już piłkę meczową. Ponownie „Rysice” zachowały zimną krew, obronily piłkę meczową i doprowadziły do remisu w setach, zwyciężając w czwartej partii 29-27.

Tie-break to już prawdziwa walka nerwów. Turczynki co prawda wyszły na dwupunktowe prowadzenie, ale nie zdołały go długo utrzymać. Wielkie emocje towarzyszyły kibicom do samego końca. „Rysice” znowu dokonały niemal niemożliwego i zwyciężyły w tie-breaku 15-13. Ponownie wygrały z wielkim faworytem i pokazały kawał znakomitej siatkówki. Rzeszów może być dumny z tej drużyny.

MVP spotkania została Anna Stencel.

DevelopRes Bella Dolina Rzeszów – VakifBank Stambuł 3-2 (13-25, 29-27, 19-25, 29-27, 15-13)